Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Ирена Василева: Крайно време е да се направи нещо по въпроса с плагиатството

НБУ започва изследване на плагиатството в академичните среди

Снимка: Pexels

Преподаватели от Нов български университет ще говорят днес за плагиатството. Департаментът "Чужди езици и култури" към НБУ дава нарочна пресконференция на тема "Сериозността на академичното плагиатство в нагласите на учени, студенти и създатели на научна политика в България", опитвайки се да намери публична, обществена и медийна подкрепа за справяне с проблема. 

Крайно време е да се направи нещо по въпроса, заяви пред БНР проф. д-р Ирена Василева - преподавател в Департамент "Чужди езици и култури". Тя подчерта, че поводи за това има от години. По думите й не излизат всички случаи наяве, а напротив - една малка част. 

"Комисията по академична етика се занимава не само със случаи на плагиатство, но и с други случаи на нарушения на академичната етика. До нея не стигат всички случаи, т.е. някой трябва да подаде сигнал", обясни проф. Василева в предаването "Преди всички". По думите й трудно се хваща плагиатството

Тя подчерта, че в последните години навлиза интернет плагиатството:

"Плагиатство от различни източници от интернет, които могат да бъдат и на чужди езици. Там възниква много сериозен проблем, който не е решен в световен план, т.нар. преводно плагиатство. Няма такива софтуерни продукти все още, които да откриват преводно плагиатство". 

Според нея има и случаи, в които се решава да се замълчи по темата, за да не бъдат нанесени репутационни щети.

Проф. Василева обясни какъв е редът при сигнал за плагиатство: 

"В рамките на Комисията по академична етика, когато има подаден сигнал с доказателства, те назначават независими рецензенти, които проверяват цялата документация по случая и дават своето мнение. Ако те установят наличие на плагиатство, се действа по съответния закон. Комисията изпраща писмо до ректора на сътветния университет с препоръка да спази закона. Законът гласи, че при откриване на плагиатство, се отнема научната степен, звание, за каквото става дума, за каквото се е кандидатствало и в документацията са открити и елементи на плагиатство, и следва уволнение. Има такива случаи у нас, но не са много. В други случаи някой се пенсионира или просто напуска по взаимно съгласие, за да не се създават скандали". 

В българския закон това понятие е доста мъгливо определено, подчерта още проф. Ирена Василева. Проучването по темата е за да се състави някаква характеристика на плагиатството и да се види какви са разбиранията на студенти и учени на това понятие - до колко има разминавания. По думите й там, където се открият разминавания, между това, което реално се счита за плагиатство, и това, което разбират нашите студенти и учени - да се изготвят по-подходящи правилници за академична почтеност, курсове за обучение и да се предложи промяна в законовата уредба. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици "ще гледат процес" в деня на отворените врати в Административен съд в Смолян

В рамките на информационната кампания „Ден на отворените врати“ Административният съд в Смолян днес ще отвори врати от 15:00 ч. за граждани, медии и институции. Целта на инициативата е популяризиране дейността на съда, повишаване правната култура на гражданите и във връзка с Образователната програма „Съдебната власт - информиран избор и..

публикувано на 25.04.24 в 10:27
Бойко Борисов

Бойко Борисов: Станахме свидетели на нова коалиция!

Станахме свидетели на нова коалиция. Така лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира резултатът от гласуването в зала и включването на искането за оставка на председателя на НС Росен Желязков като точка първа в дневния ред. Борисов изброи законопроектите, включени по предложение на председателя на НС в дневния ред, което е водещото обвинение в..

публикувано на 25.04.24 в 10:25

Внесоха наказателно дело срещу проруската губернаторка в Молдова Евгения Гуцул

Наказателно дело срещу губернаторката на молдовския регион Гагаузия е внесено в съда, съобщи молдовската прокуратура, цитирана от Ройтерс. Това създава предпоставки тя да бъде съдена. Евгения Гуцул е обвинена, че през 2019-2022 г. е насочвала средства от Русия за финансиране на забранената вече проруска партия "Шор", създадена от Илан Шор, проруски..

публикувано на 25.04.24 в 10:22

Атентатът в Сарафово и отвличането на двама български моряци в проекторезолюция на ЕП

Терористичният атентат на летище Сарафово през 2012 г. и отвличането на двама български моряци през ноември 2023 г. са вкарани в проекторезолюция на Европейския парламент (ЕП) за Иран. Очаква се тя да бъде гласувана днес и е посветена на атаката на Ислямската република срещу Израел. Сред нейните вносители са двама български евродепутати –..

публикувано на 25.04.24 в 10:18
на живо

Кворум има, а в кулоарите – спречкване между "Възраждане" и ПП-ДБ

В кулоарите на парламента отново се стигна до физически сблъсък между депутати от "Възраждане" и ПП- ДБ. А междувременно вътре в пленарната зала депутатите събраха кворум и заседанието започна. Това се случи, след като ГЕРБ – СДС влязоха. Така се събра кворум от 125 народни представители. След събирането на кворума Асен Василев..

публикувано на 25.04.24 в 10:16
Антъни Блинкън

Блинкън: САЩ и Китай трябва да се справят с разногласията си по отговорен начин

Съединените щати и Китай трябва да се справят с разногласията си "по отговорен начин", заяви американският държавен секретар на Антъни Блинкън при посещението си в Шанхай. "Имаме отговорност към нашите народи, дори към света – да управляваме по отговорен начин отношенията между двете страни", коментира той. Очаква се Блинкън да засили..

публикувано на 25.04.24 в 09:59

Инж. Калоян Карамитов: Трябва да има приоритизация на терените за отчуждаване

За пръв път управляващите в общината имат желание да изкупуват частни терени в паркове, квартални градинки и в междублокови пространства, за да не се превърнат в нови затворени комплекси и молове. Според инж. Калоян Карамитов - урбанист, част от "Екипът на София", това е доста добра инициатива .  " През последните 30 години няма нито един..

публикувано на 25.04.24 в 09:56