Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Ирена Василева: Крайно време е да се направи нещо по въпроса с плагиатството

НБУ започва изследване на плагиатството в академичните среди

Снимка: Pexels

Преподаватели от Нов български университет ще говорят днес за плагиатството. Департаментът "Чужди езици и култури" към НБУ дава нарочна пресконференция на тема "Сериозността на академичното плагиатство в нагласите на учени, студенти и създатели на научна политика в България", опитвайки се да намери публична, обществена и медийна подкрепа за справяне с проблема. 

Крайно време е да се направи нещо по въпроса, заяви пред БНР проф. д-р Ирена Василева - преподавател в Департамент "Чужди езици и култури". Тя подчерта, че поводи за това има от години. По думите й не излизат всички случаи наяве, а напротив - една малка част. 

"Комисията по академична етика се занимава не само със случаи на плагиатство, но и с други случаи на нарушения на академичната етика. До нея не стигат всички случаи, т.е. някой трябва да подаде сигнал", обясни проф. Василева в предаването "Преди всички". По думите й трудно се хваща плагиатството

Тя подчерта, че в последните години навлиза интернет плагиатството:

"Плагиатство от различни източници от интернет, които могат да бъдат и на чужди езици. Там възниква много сериозен проблем, който не е решен в световен план, т.нар. преводно плагиатство. Няма такива софтуерни продукти все още, които да откриват преводно плагиатство". 

Според нея има и случаи, в които се решава да се замълчи по темата, за да не бъдат нанесени репутационни щети.

Проф. Василева обясни какъв е редът при сигнал за плагиатство: 

"В рамките на Комисията по академична етика, когато има подаден сигнал с доказателства, те назначават независими рецензенти, които проверяват цялата документация по случая и дават своето мнение. Ако те установят наличие на плагиатство, се действа по съответния закон. Комисията изпраща писмо до ректора на сътветния университет с препоръка да спази закона. Законът гласи, че при откриване на плагиатство, се отнема научната степен, звание, за каквото става дума, за каквото се е кандидатствало и в документацията са открити и елементи на плагиатство, и следва уволнение. Има такива случаи у нас, но не са много. В други случаи някой се пенсионира или просто напуска по взаимно съгласие, за да не се създават скандали". 

В българския закон това понятие е доста мъгливо определено, подчерта още проф. Ирена Василева. Проучването по темата е за да се състави някаква характеристика на плагиатството и да се види какви са разбиранията на студенти и учени на това понятие - до колко има разминавания. По думите й там, където се открият разминавания, между това, което реално се счита за плагиатство, и това, което разбират нашите студенти и учени - да се изготвят по-подходящи правилници за академична почтеност, курсове за обучение и да се предложи промяна в законовата уредба. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожар гори в Алдомировското блато

Пожар гори в Алдомировското блато. Това съобщиха от пожарната за БНР. Сигналът е подаден около 19.46. На място е изпратен един екип на пожарната. При пристигането на място е установено, че горят сухи треви, храсти и папур в блатото. За момента няма опасност за съседни обекти. Няма данни за пострадали .

публикувано на 16.04.25 в 21:57

Васил Терзиев откри изложба посветена на 100-годишнината от атентата в храма "Света Неделя"

Кметът на Столичната община Васил Терзиев откри изложбата "Отломки от един следобед", посветена на 100-годишнината от атентата в храма "Света Неделя". Тя е разположена на площад "Света Неделя". "Насилието не ражда нищо добро", подчерта кметът Терзиев. "В едно общество трябва да има други механизми, по които да се стига до някакъв път напред...

публикувано на 16.04.25 в 21:51
Доц. д-р Боряна Здравкова-директор на Педагогическия колеж в Плевен 

Педагогическият колеж стартира процедура за преобразуване във филиал на ВТУ

Педагогическият колеж стартира процедура за преобразуването на учебното заведение във филиал на Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий“. Целта е да се предоставят възможности на младите хора в Северозападния регион да разширят своето образование. Доц. Боряна Здравкова, директор на Педагогическия колеж, съобщи новината по време..

публикувано на 16.04.25 в 21:39

Жена загина при тежка катастрофа край Пловдив, дете е в болница

Жена загина при тежка катастрофа тази вечер на околовръстния път на Пловдив, между разклоните за селата Първенец и Златитрап. Детето, което е пътувало с нея е откарано в болница. Катастрофата е станала около 19 часа. По предварителна информация леката кола, управлявана от жената е навлязла в лентата за насрещно движение и се е блъснала в..

публикувано на 16.04.25 в 21:26

Местят Дом за стари хора от село Фатово в Смолян

До месец юни 2026 г. Домът за стари хора в село Фатово и неговите потребители трябва да бъдат преместени в Смолян. Това се налага във връзка с Наредбата за качество на социалните и интегрираните здравно-социални услуги, според която потребителите трябва да имат достъп до здравна, социална, културна, образователна инфраструктура. Вече текат и..

публикувано на 16.04.25 в 21:02

Италия приветства предложението за затягане на ограниченията върху имиграцията в ЕС

Италия приветства днешното предложение на Европейската комисия за затягане на ограниченията върху имиграцията в Евросъюза. Брюксел определи Косово, Тунис, Египет и още четири страни като "безопасни държави по произход", където кандидатите за убежище могат да бъдат връщани по ускорени процедури. "Списъкът на сигурни държави по произход е..

публикувано на 16.04.25 в 20:34
Георги Георгиев в съдебната зала.

Парична гаранция от 25 000 лв. за Георги Георгиев, обвиняем по делото "Дебора"

Районният съд в Пловдив пусна под парична гаранция от 25 000 лв. Георги Георгиев, обвиняем по делото "Дебора". Решението на магистратите може да бъде обжалвано пред Окръжен съд - Пловдив. Искането за промяна на мярката  "задържане под стража" на Георгиев, която е в сила от близо две години, бе отправено от защитниците му. Те обаче ще обжалват новото..

публикувано на 16.04.25 в 20:18