Полската компания за ядрена енергия Полски атомни електроцентрали (Polskie Elektrownie Jądrowe) и американската компания "Уестингхаус" (Westinghouse) подписаха вчера договор за предпроектни работи по изграждането на първата полска атомна електроцентрала, предаде Полската агенция по печата, цитирана от БТА.
Договорът обхваща 10 области на подготвителни работи, включително разработване на модел за изпълнение на инвестицията, изготвяне на оценка на безопасността, създаване на програма за контрол на качеството и определяне на подизпълнители.
През ноември 2022 г. полското правителство одобри решение за изграждане на големи ядрени централи в Полша, с което потвърди избора на "Уестингхаус" за доставчик на технологии за първата полска атомна електроцентрала.
Първата АЕЦ в страната ще бъде разположена в Лубятово-Копалино, крайбрежна местност в северната част на Полша, а стойността на изграждането ѝ се оценява на 20 милиарда щатски долара.
Марк Бжежински, посланик на САЩ в Полша, заяви при подписването на договора, че атомната електроцентрала в Полша ще бъде значителен фактор за укрепване на енергийната сигурност, което е важно за "националната сигурност", както и за намаляване на емисиите на парникови газове и подобряване на качеството на въздуха.
На пресконференцията, която последва подписването на споразумението, министърката по въпросите на климата Анна Москва заяви днес, че очаква още една сделка с американската компания, този път за проектиране на полската атомна електроцентрала, да бъде подписана през тази година.
"Поемаме ангажимент да подпишем следващия договор, който ще засили още повече нашето сътрудничество, по-късно тази година... Надявам се преди лятната ваканция", каза тя.
Томаш Степен, главен изпълнителен директор на Полски атомни електроцентрали, заяви на пресконференцията: "Днес изпълняваме този важен етап - от концептуалната фаза навлизаме във фазата на предварителното проектиране, подготвителната фаза."
Първият реактор трябва да започне да работи през 2033 г., а следващите реактори ще бъдат изграждани на всеки две години.
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че украинският държавен глава Володимир Зеленски иска да подпише лично във Вашингтон споразумението със Съединените щати за украинските редки земни елементи, предаде агенция Ройтерс. Сделката е стратегическа в плана на Киев да спечели подкрепата на новото правителство в контекста на усилията на Тръмп да..
Украйна се е съгласила с предложената от Съединените щати сделка за украинските редкоземни минерали. Съответното споразумение може да бъде подписано в петък, предаде Франс прес, като се позова на високопоставен украински представител. "Сега представители на правителството работят над детайлите. Обмисляме посещение във Вашингтон в петък за..
Илон Мъск ще присъства на първото заседание на кабинета за втория мандат на президента Доналд Тръмп в сряда. Най-богатият човек в света и основен дарител на Тръмп, Мъск няма министерски портфейл или официални правомощия за вземане на решения, но има статут на "специален държавен служител" и "старши съветник на президента", оглавяващ Департамента..
В медицинския бюлетин, публикуван от пресслужбата на Светия Престол, се съобщава, че: "Клиничните състояния на Светия отец остават критични, но стабилни. Не са настъпили остри респираторни епизоди и хемодинамичните параметри продължават да бъдат стабилни". Направена е планова компютърна томография за радиологично проследяване на двустранната..
Британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон заявиха, че приветстват лидерството на президента на Съединените щати Доналд Тръмп в усилията за постигане на траен мир в Украйна. Това стана ясно след телофонен разговор между Стармър и Макрон. Говорител на офиса на Стармър допълни, че двамата лидери са повторили позицията..
Общинският приют за безстопанствени животни в Добрич апелира за дарения на хранителни продукти. Заради ниските температури през последните седмици дажбата на настанените там кучета е увеличена и храната им е недостатъчна. Необходими са както консерви, така и суха храна на гранули. Около 80 кучета са настанени в момента в Общинския приют за..
В заключителната декларация на конференцията за национален диалог в Сирия, която се проведе днес в Дамаск, се казва, че всички въоръжени групи извън армията на страната се считат за "забранени", предаде АФП. Сирия призова Израел да се изтегли от нейни територии Участниците призовават и за "монопол върху оръжията от страна на..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...