Европейският съюз и демократичният свят стоят твърдо зад Украйна във войната с Русия. Една година по-късно е важно този курс да продължи, с политическа, икономическа и военна подкрепа. Това заяви заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис при посещението си в хуманитарния център на Сдружението на украинските организации в България "Мати Украйна" заедно с посланика на Украйна Виталий Москаленко.
Военната подкрепа към Украйна е изключително важна, доставени са много оръжия, но са необходими и боеприпаси, заяви Домбровскис и призова повече държави да се включат:
"Ние трябва да предоставим всички видове подкрепа на Украйна – политическа, финансова, икономическа, а също и военна. Разбира се военната подкрепа е изключително важна, доставени са много оръжия, но са нужни и боеприпаси и тази подкрепа да бъде постоянна. Съвършено е ясно, че колкото повече държави предоставят такава подкрепа , животът на толкова повече украински хора ще бъде спасен и толкова по-близо ще бъде доведена Украйна до края на войната"
Повече от 50 000 украински бежанци са останали в България в момента.
Сдружението "Мати Украйна" е единственият хуманитарен център в България, който помага на украинците от всички региони, посочи Олена Коцева – председател на сдружението.
С благодарност тя посочи, че една година след началото на войната българите не се уморяват да помагат.
"При нас идва една жена, която е на 86 години, и носи нещо – родопско одеяло. Друго, звъни с патерица, до метрото не може да стигне, защото носи родопско одеяло, което е тежко. А ние тези родопски одеяла ги събирахме, защото имахме акция "Подари родопско одеяло, подари топлина за Украйна". И тези одеяла заминаха за Херсон."
Самолетът на украинският президент Володимир Зеленски кацна в ранния следобед на лондонското летище "Станстед" на връщане от САЩ, след злополучната среща с Доналд Тръмп в Белия дом. Зеленски е поканен на срещата на върха на лидерите на страни-членки на ЕС, посветена на европейската сигурност в светлината на войната в Украйна. Киър..
Километрично задръстване се е образувало на магистрала "Хемус" около 24-тия километър в посока Варна, съобщиха от агенция Пътна инфраструктура. Движението е затруднено от катастрофа. На място има екипи на пътната полиция. Затруднено е движението и по пътя София - Варна в района на Български Извор. Причината е катастрофа в района, при..
Протест на румънския крайнодесен опозиционен Алианс за обединение на румънците срещу правителството на премиера Марчел Чолаку, блокира на движението в центъра на Букурещ, съобщава телевизия Диджи 24. Протестът се организира само ден, след като парламентът на Румъния отхвърли вот на недоверие срещу правителството на Чолаку. Новинарският..
Полицията в Гърция задържа мъж на 57 години и жена на 47 години, български граждани, за трафик на пет килограма хероин. Арестът е извършен в квартал на Солун. Властите съобщават, че са разследвали голяма мрежа за трафик на наркотици, като двамата българи са били проследени от границата до крайбрежния град, за да се установи къде оставят..
Първия щъркел се появи в дупнишкото село Червен брег - това станало още в началото на седмицата, каза кметът Славчо Димкин. Местните коментират, че предвестникът на пролетта е подранил доста - това досега не се е било случвало и дано да е добър знак за хубаво време. В Червен брег има няколко щъркелови гнезда. Така е и по съседните села..
Българският трибагреник се развя на 21-метров пилон над Етрополе. Инициативата за поставянето му е на общината. В церемонията по издигане на националното знаме участва президентът Румен Радев. В словото си той посочи: "Днес ние не просто отдаваме почит към символите на българската държавност, към предците ни, които посветиха живота си..
Гръцкият външен министър Йоргос Герапетридис се срещна и разговаря във Вашингтон с американския държавен секретар Марко Рубио, по въпросите за войната в Украйна и двустранните отношения в отбраната. Гърция подкрепя прекратяване на военните действия в Украйна с акцент върху сигурността на страната, заяви министър Герапетридис след разговорите..
На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за..
Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел. Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил..
Откакто сме в Шенген, няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган какви разрешителни се използват, от кого, кои..