Френският президент Еманюел Макрон каза днес, че страната му ще сложи край на практиката да има постоянни военни бази в Африка, предаде Ройтерс.
Макрон е обявил това на пресконференция броени дни преди да потегли на обиколка в няколко африкански държави, посочва БТА.
Франция няма да затвори базите си, но те ще бъдат "африканизирани" и ще служат за тренировки. Освен това Франция ще стопанисва тези бази съвместно със съответните страни, обясни Макрон.
"Базите в сегашния си вид са наследство от миналото", каза френският президент, който в сряда заминава на обиколка в Габон, Ангола, Демократична република Конго (преди Заир) и Република Конго.
Той добави, че ще има значителни съкращения във френския военен персонал, но повишаване на усилията за предоставяне на обучение и военно оборудване.
Няма да позволя Франция да се превърне в "идеалната изкупителна жертва" в Африка, даде да се разбере Макрон.
Някои африкански страни критикуват по-конкретно Франция, че не е успяла да се справи с ислямистките бунтовници в региона Сахел, отбелязва Ройтерс.
Макрон заяви, че отказва да бъде въвлечен в излязлото от мода съперничество между световните сили за контрол над Африка.
Той определи руската частна военна компания "Вагнер" като "застраховка живот на провалените режими в Африка".
Африканските страни в крайна сметка ще спрат да се обръщат за помощ към "Вагнер", след като осъзнаят, че тя носи със себе си само нещастие, прогнозира Макрон.
Той каза още, че ще продължи да работи за укрепване на отношенията на Франция както с Алжир, така и с Мароко, отвъд настоящата полемика с тези страни, предаде Франс прес.
"Ще продължим напред, периодът не е най-добрият, но това няма да ме спре", заяви френският президент. Той разкритикува онези, които "се опитват да подчертават трудностите", а що се отнася конкретно до Алжир, каза, че Франция има интерес от това, което ще доведе до помирение.
Френският президент обяви също така, че нов закон ще продължи процеса на връщане на откраднати произведения на изкуството на африканските държави, които настояват за връщането им.
Законопроектът ще бъде внесен през следващите седмици във френския парламент от министъра на културата и ще позволи да се установи методологията и критериите, с които да се процедира в тези случаи, поясни той.
Още близо 370 палестинци излязоха от израелски затвори, след като по-рано днес палестинската организация "Хамас" освободи трима израелски заложници в Ивицата Газа. Веднага след освобождаването на израелските заложници, първият автобус с палестински затворници отпътува от израелския затвор "Офер" и пристигна в град Рамала, на окупирания..
Авторите на любителския филм за живота на покойния Георги от Перник, който страдаше от т.нар. "пеперудена кожа", започват кампания с цел лентата да бъде прожектирана благотворително на стадиона в Страсбург. Филмът беше представен пред публика в края на миналата седмица и публикуван в интернет, като вече е гледан над 8 хиляди пъти...
Видинският митрополит Пахомий бе приветстван в село Сумер от десетки християни, кметове от област Монтана, народни представители. По стара българска традиция Пахомий бе посрещнат с хляб и сол. Кметът на Монтана Златко Живков се обърна към Видинския митрополит и пожела: "Да продължите нататък делото на вашите предшественици, владика..
Възможностите за подобряване на свързаността между България и Турция са обсъдили президентът Румен Радев и турският министър на външните работи Хакан Фидан. Срещата е проведена в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността. Като пример са посочени споразуменията за увеличаване на капацитета на граничния пункт "Капитан Андреево -..
Земетресение, продължило няколко часа, е регистрирано около гръцкия остров Санторини. Това сочат данните на Европейско-средиземноморския сеизмологичен център, предаде ДПА. „В района на Санторини е отчетен сравнително продължителен трус. Изглежда, че нищо не се вижда (но е нощно време), но се чува някакъв звук“, написа сеизмологичният..
Бившият лидер на БСП Сергей Станишев оттегли кандидатурата си за председател на партията. Това стана ясно по време на 51-вия конгрес на столетницата, на който трябва да бъде избран нов ръководител на формацията. В хода на кампанията трима се отказаха - Драгомир Стойнев, Иван Таков и Иван Иванов. Очакванията са, че 51-вия конгрес на..
Над 4 хиляди изпълнители от 52 маскарадни групи от всички краища на страната са на фестивала "Джамала" в Кюстендил. Организатори са Общината и централното градско читалище "Братство". Градът се оглася от чанове и хлопатари изпълнени с цветове, атракцията и емоции са големи, хиляди са посетителите от цялата страна да видят това дефиле. Начало..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..
За да спрат схемите в театрите, трябва да се промени системата. Това заяви пред БНР Найден Тодоров , диригент на Софийската филхармония, бивш министър..