Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Миланов: Необходимо е да се изгради единна информационна система за бежанците в България

Украинските бежанци не успяват да се ориентират в здравната система у нас

Александър Миланов
Снимка: БНР

Необходимо е да се изгради единна информационна система за бежанците в България. Това обясни пред БНР Александър Миланов, експерт от Националната пациентска организация.

„Такава система може да координира целия поток, не само тези от Украйна. Да се знае къде е настанен всеки, има ли личен лекар, ползва ли услуги, свързани с образованието, социалната закрила или пазара на труда. Това ще ориентира всички специалисти, работещи с тях. За целта обаче е необходима и дигитализация“.

Изграждането на информационна  система е първата крачка към овладяването на тази криза и решаването на конкретните проблеми на хората, смята Александър Миланов.

Украинските бежанци не успяват да се ориентират в здравната система у нас, сочи изследване на Националната пациентска организация. Причините са в липсата на достъпна информация за правата им като пациенти, за процедурите по избор на личен лекар  и наличието на езикова бариера.  

Проучването „Достъп до здравеопазване за украинските бежанци в България“ констатира, че близо 80% от украинците у нас са потърсили медицинска помощ , но над 60% от тях са заплатили за нея.

Всички хора с временна закрила имат право да останат в България до 24 февруари 2023 г.

Към края на януари 2023 г. страната ни е предоставила статут на временна закрила на над 150 хиляди бежанци от Украйна. Близо 50 хиляди от тях са останали.

„Нашата здравна система не е най-гостоприемната по отношение на грижите, предоставяни на бежанците от Украйна. Те все пак имат осигурен достъп до здравеопазване в България, но административни неуредици ги затрудняват“, посочи още Миланов.

Основните трудност са две, разясни той.

„Първата е езиковата бариера, с която се сблъскват. Там, където има граждански организации, които осигуряват преводи  и посредничество, нещата се получават. Вторият проблем е свързан с това, че бежанците не познават българските процедури, през които трябва да преминат за достъп до здравна помощ. Има и случаи, при които им се отказва да бъдат записани при личен лекар с оправданието, че няма достатъчно капацитет“.

При нарушени права трябва да се сигнализира Регионалната здравна инспекция и медицинския одит, когато става въпрос за медицински манипулации, посъветва експертът.

„За да стигнат до там обаче, трябва да знаят езика и да бъдат придружени. Иска ми се успеем да се поставим на мястото на тези хора, които бягат от войната. Има нужда от повече съпричастност“.

Изводите от проучването сочат, че на украинските бежанци трябва да се предоставя допълнителна държавна подкрепа, ясна информация за здравните права на достъпен език, възможност за превод и психологическа помощ.

Резултатите от проучването вече са изпратени на служебното правителство.

Цялото интервю на Спас Крайнин с Александър Миланов може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полицията в Атина разби мрежа за принудителна проституция

Полицията в Атина разби голяма мрежа за принудителна проституция. В нея са участвали и българи. Български граждани са наемали апартаменти в Атина, използвани като студио за масаж, което реално е било публичен дом, съобщават от гръцката полиция.  Принуждавали са жени, които държали постоянно под въздействие на наркотици, да проституират...

публикувано на 17.02.25 в 10:38
Веселин Диманов и Димитър Стафидов

(Не)познатият Милен Цветков в документален филм с премиера в НДК

Телевизионната премиера на филма "Милен", посветен на Милен Цветков, ще е догодина по БНТ. На голям екран документалният филм с продължителност 1 час и 40 минути ще бъде показан за първи път на 20 февруари от 19.00 ч. в НДК. Работата по него е продължила над година, разказаха пред БНР авторите Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата са..

публикувано на 17.02.25 в 10:05

Дамският хор "Булгапея" - гласове, които носят българския дух в Европа

Преди 6 години, в деня на Първа пролет, няколко живеещи в Брюксел българки , водени от любовта към нашия фолклор и силата на корените си, решават да създадат свое творческо кътче, където тази любов да намира изява. Така се ражда акапелната формация "Булгапея" с диригент Надежда Николова . "Идеята възникна съвсем внезапно, изневиделица...

публикувано на 17.02.25 в 10:03

Конгресът на БСП избра Национален съвет на партията

Конгресът на БСП избра Национален съвет на партията от 181 души, информираха от пресцентъра на социалистите.  В списъка влизат и изключените от бившия председател на БСП Корнелия Нинова - Валери Жаблянов и Светлана Шаренкова, както и отстраненият, но върнат от съда Кирил Добрев. Зафиров: БСП да си върне статута на първа политическа..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

Непочистени пътища в Русенска област затрудняват движението

Движението на автомобили в Русенска област е силно затруднено заради непочистени пътища. Ситуацията е сложна както в околностите, така и в самия областен център. По данни на шофьори единствено по маршрута Русе - Разград пътят е почистен. По всички останали направления преминаването е трудно и има задръствания от тежкотоварни автомобили...

публикувано на 17.02.25 в 09:36

Свлачище може да затвори пътя от Бобов дол за Кюстендил

Свлачище между Бобов дол и село Бабино може да затвори пътя от миньорския град за Кюстендил и няколко села в общината, сигнализира кметът Елза Величкова. Участъкът от около 50 м е означен с пътни знаци, въведено е ограничение на скоростта до 30 км/ч, а автомобилите преминават през банкета на пътя. Има опасност при пролетните валежи свлачището..

публикувано на 17.02.25 в 09:29

Кольо Колев: Кратък ще е животът на правителство, което реши да прати войски в Украйна

По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от агенция "Медиана" в интервю за БНР. Зафиров е избран за председател на БСП с 422 гласа, Гуцанов има 365 Зафиров: БСП да си върне статута на първа политическа сила - това е основна задача По..

публикувано на 17.02.25 в 08:58