"Бедността е феминизирана, тя е по-широко застъпена при жените. Те са по-бедни поради факта, че попадат в ниско платените отрасли и работят на по-ниски позиции. А поради по-ниското заплащане е и по-ниската пенсия. В България разликата в пенсиите на мъжете и жените е около 20%, а жените пенсионери са 51% в риск от бедност, мъжете са около 27%".
С тази констатация започна анализа си пред БНР Виолета Иванова, заместник-директор на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ, в Международния ден на жената.
"Наблюдава се една хоризонтална сегрегация на пазара на труда, по икономически дейности. Преобладава заетостта на жените в т.нар. ниско платени сектори или отрасли. От това идва и голямата разлика в заплащането. От друга страна е и вертикална сегрегация. Жените заемат по-ниско платени длъжности, имат по-малка сигурност на работните места поради факта, че са съпруги, имат ангажираност в семейството и не могат да останат до късно да работят, или да пътуват по-често в командировка, така тяхното израстване в кариерата е много по-трудно и оттук те получават по-ниско заплащане, въпреки че отговорностите и дори на ръководни позициите да са - те са с по-ниско заплащане", посочи тя.
Иванова изтъкна като проблем липсата на гъвкави условия на труд и схеми на съвместяване на трудовия и семейния живот.
"Има неравномерно разпределение на платения и неплатения труд. Жените са тези, които имат по-големи отговорности за семейството и много често правят компромиси със себе си и заемат по-ниско платена работа, дори да не отговаря на тяхната професия, защото са отговорни, че трябва да носят доходи в семейството и трябва да издържат децата си, наред с мъжа.
Виолета Иванова беше категорична, че има трудно преодоляване на стереотипите от ранна детска възраст, които определят мястото на жените в обществото:
"Те влияят върху избора им на образователната пътека и това води до тази секторна сегрегация в икономиката и на пазара на труда".
В предаването "Нещо повече" Виолета Иванова коментира още, че ниските доходи често не позволяват на жените да се откъснат от среда, в която живеят в насилие:
"Това провокира и насилника, който знае, че неговата спътничка/спътник в живота не може да живее сама/сам, защото няма достатъчно доходи, за да се издържа, а така насилието се възпроизвежда. В повечето случаи жертвите на домашно насилие са жени, както знаем".
Интервюто на Георги Марков с Виолета Иванова можете да чуете от звуковия файл.
Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..
Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..
12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства. Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..
Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници. Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..
"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..
Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..