Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Милков с "Истории от ръчния багаж"

Георги Милков
Снимка: Силвия Великова

Премиерата на книгата "Истории от ръчния багаж" на журналиста Георги Милов предстои на 23 март. Пред БНР авторът, който отпразнува 50-годишен юбилей, отбеляза, че това не е книга за политически портрети, не е книга за Либия  или за неговите пътешествия по света

Започнал съм с поредица от срещи с интересни личности, епохални персонажи, разкри той в предаването "Преди всички". Книгата е от 520 страници, в които има 380 снимки. Част от снимките се публикуват за пръв път. Самата снимка е история, подчерта Георги Милков. 

Ключов момент в написването на книгата е преместването на в. "24 часа", където журналистът работи дълги години:

"Повече от 22 години бях прекарал в редакцията, когато дойде момент да се преместим. Започнах да отварям чекмеджета и шкафове, за да видя какво съм натрупал там в тези години. Започнаха да излизат невероятни неща. Аз самият се учудвах, че имам всички тези неща, сякаш никога не са били мои, и ги подредих на бюрото и ги гледах с ококорени очи като експонати в музей, в който никога не съм влизал. Там имаше торба с листа от кока, донесени от Перу, погребална маска на племето йоруба, увита в изборна фланелка с лика на Саддам Хюсеин от избори от 1995 г., устав на ПКК, бонбони от Северна Корея, писмо от Евгения Живкова до Муамар Кадафи, което започваше с "Приятелю на моя дядо и баща..." в поредицата от дипломатически усилия да омилостивим покойния вече диктатор, който държаше в ръце съдбата на българските медицински сестри доста дълго време. Имаше невероятни неща. Това бяха шкафовете на моята работна и житейска история".

Той отбеляза, че в книгата има само истински истории. А за багажа призна, че наистина тръгва на път само с ръчен такъв: 

"Взимам всичко, което ми трябва наистина, другото го оставям". 

Първото пътуване на Георги Милков в Близкия изток е било през 1995 г. - в Израел и след това в Ирак, спомня си той.

"Бях зашеметен. Шумът, миризмата, начинът, по който хората контактуват, всичко, което виждаш около себе си, вероятно са ме запалили. Това е най-близкият ми изток".

"Като се върна назад и видя къде съм пътувал най-много, може би Европа е на последните места", посочи журналистът. Той е открил, че в Европа има много интересни места. Според него не трябва да се загърбва този толкова интересен континент. Милков си спомня, че е смятал градове като Виена и Женева за най-скучните. Оказало се обаче, че това не е така. В книгата има истории от Женева и те може би са едни от най-интересните, сподели той. 

Пандемията от Ковид-19 ме хвана в Камбоджа, каза още Георги Милков. В годините, когато имаше ограничения и не можеше да се пътува свободно, той е открил невероятни места в България. Едно от тях е Провадия. Имаме какво да откриваме, дори в собствената си родина, категоричен бе журналистът. 

Какво още разказа Георги Милков, чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16