Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 50% от сигналите за опасни стоки в ЕС са от Китай и едва 22% за стоки от ЕИП

Дидие Рейндерс
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Над половината сигнали за опасни стоки в ЕС за миналата година са дошли от Китай и едва 22 на сто от Общността и трите асоциирани страни от Европейското икономическо пространство - Исландия, Норвегия и Лихтенщайн. Това съобщи еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс при представянето на доклада за портала за безопасност на нехранителните стоки в ЕС и асоциираните държави. България е в златната среда.

През миналата година към портала за безопасност са подадени над 2 100 сигнала от националните власти на участващите в системата 30 държави и те са били последвани от близо 4 хиляди действия във всяка страна. При 84 на сто от случаите е имало и допълнителни действия на национално ниво. Например, властите в Австрия са открили играчки с лесно разпадащи се части, което води до риск от задушаване при децата. Благодарение на портала, властите в Словения са открили такива стоки на своя пазар и търговците бързо са ги изтеглили. 

опасна стока

Според експерт, от всички подадени за миналата година сигнали, едва 3 са били за непосредствена опасност за здравето на потребителите. Той уточни, че в този портал не са включени хранителните стоки, нито медицинската апаратура.

За кои стоки има най-много сигнали през миналата година поясни еврокомисар Дидие Рейндерс:

"Когато погледнем за кои категории продукти имаме най-много сигнали за миналата година, виждаме, че това са играчките и моторните превозни средства. След това идват непосредствено козметиката, дрехите и електроуредите. При всички тях има рискове, свързани с химичните съставки - за такива рискове са 35 на сто от сигналите".

Дидие Рейндерс

Има сериозно подобрение на ситуацията, след като е развит инструментът за наблюдение онлайн "Web crawler". 
"Конкретно, този инструмент проверява уебсайтовете, за да открива списъци с продукти, за които е подаден сигналът в портала за безопасност. И той върши фантастична работа. Само за последните 6 месеца бяха анализирани над 600 хиляди уеб страници и бе установено, че в над 7 хиляди онлайн магазини се продават опасни продукти, за които бяхме получили сигнали в портала. Преди това трябваше да проверяваме уебсайтовете един по един. С портала за безопасност открихме повече опасни продукти не защото са се увеличили, а защото имаме повече инструменти да ги  намерим", подчерта еврокомисарят. Фирмите също съдействат за бързото премахване на опасните артикули:
"Виждаме, например, че 98 на сто от идентифицираните опасни стоки се премахват от фирмите в рамките на два работни дни. Също така забелязваме, че тези фирми редовно следят портала за безопасност"
Какво прави Комисията за възпрепятстването на вноса от страни извън ЕС и европейското икономическо пространство?
"Важно е да си сътрудничим със страните-производители, за да следим безопасността на продуктите в зародиш. Ние проучваме начините да правим това чрез продължаващите търговски преговори с другите страни, като Индонезия и Индия. Също така повишаваме информираността за тази безопасност в други страни и разбира се, в Китай. Имаме непрекъсната обучителна схема и често споделяме информация с китайските власти. По този начин можем да предотвратим или ограничим износа на опасни продукти в ЕС".
опасни стоки
30 на сто от проверените през миналата година USB-та в Белгия не са били с добра изолация, каза пред "Хоризонт" Калоджеро Лана, управител на белгийската лаборатория:
"Част от тях не бяха и според стандартите за възпламеняемост. Това означава, че при дефект те могат да се запалят. А по принцип пластмасата трябва да угасне от само себе си, иначе може да предизвика пожар. Имаше и пластмаса, която се разпадаше. Тогава може да се докоснат вътрешните части и има опасност от токов удар. А и някои вътрешни части могат да се отделят, което също е опасно".
66 сигнала за опасни стоки са подадени в България за миналата година, като са предприети 325 действия. Най-много те са били за химически продукти - 39 на сто, след това за автомобили - 18 на сто и за детски дрехи и стоки, свързани с грижи за детето - 15 на сто. В това отношение страната ни е по средата сред общо 30-те останали. Най-малко сигнали са подадени в Гърция - 7, а най-много в Германия - 430.
В Брюксел бе показан един конкретен опасен продукт - държател за биберон на фирма "Таралежка". Елена Георгиева от Комисията на защита на потребителите обяснява, че е опасна дължината на кордата - 
"В този държач е опасна и дебелината на самата корда-по-малка от 1.5 милиметра. Има и наличие на остри ръбове. Бебето може да се задуши с дългата корда". 
Как се процедира, когато стане ясно, че даден продукт е опасен?:
"Когато установим, че е такъв и се издаде заповед за изтегляне от българския пазар, публикуваме нотификация. Когато тя се разгледа на европейско ниво, бива валидирана и се публикува на сайта на Европейската комисия"
Има ли заплахи срещу членове на комисията от страна на засегнати търговци?
"Не сме имали заплахи, комуникацията с търговците е на много добро ниво. Възраженията си те могат да изразят в съда"


По публикацията работиха: Явор Римски, Мария Сивкова-Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руската мобилна система за противовъздушна отбрана Оса от групировката войски

Руската армия с ракетни удари към украинския град Вознесенск

Руската армия извърши ракетно нападение по украинския град Вознесенск. Загинал е един местен жител, а други 8, сред които и кметът, са били ранени, съобщава Ройтерс. Вознесенск се намира в южната Николаевска област. По-рано днес при ракетно нападение срещу пристанище в съседната Одеска област бяха убити двама души. Още един цивилен загина при..

публикувано на 10.07.24 в 20:15

Медицинският хеликоптер е в Банско, уточниха най-рисковите места за инциденти в планината

Първият хеликоптер за спешна помощ у нас пристигна в Банско. Екипът от пилоти и медици проведоха среща с кмета на курорта Стойчо Баненски и планинските спасители, след което медицинският хеликоптер облетя землището на града и северен Пирин.  Заедно с планинските спасители бяха уточнени местата с повишен интензитет на инциденти в планината...

публикувано на 10.07.24 в 19:42
Съдебната палата в Перник

Досегашният заместник Ангел Байрактарски става окръжен прокурор на Кюстендил

Досегашният заместник Ангел Байрактарски става окръжен прокурор на Кюстендил за следващите 5 години, реши единодушно на заседанието си Прокурорската колегия при ВСС. Преди двадесетина години Байрактарски също е бил кандидат за обвинител номер 1 на Окръжна прокуратура, припомнят магистрати. Байрактарски каза за БНР, че номинацията му е..

публикувано на 10.07.24 в 19:41

Общинският съвет в Добрич ще заседава по повод търг за продажба на общински имот

Общинският съвет в Добрич ще заседава извънредно следващия понеделник след внесено искане от граждани по подозрения за извършени нарушения при провеждането на търг за продажба на общински имот. По проблема извънредно са провели съвместно заседание четири от комисиите към местния парламент. Председателят на Общинския съвет в Добрич Красимир..

публикувано на 10.07.24 в 19:32

Осъдиха на 20 г. затвор 22-годишен от Бобов дол, пребил и ограбил жена в центъра на миньорския град

20 години затвор постанови състав на Окръжния съд в Кюстендил за 22-годишния Християн Г., който през април миналата година жестоко преби и ограби 56-годишна жена  в центъра на Бобов дол. Грабежът е бил придружен с опит за убийство, пише в съдебното решение, което подлежи на обжалване пред Апелативния съд. Пребиха и ограбиха 56-годишна..

публикувано на 10.07.24 в 19:26

Съдът в Добрич постанови условна присъда на турски гражданин, предложил подкуп

Окръжният съд в Добрич постанови условна присъда на турски гражданин, предложил подкуп на длъжностно лице в България, с цел да не бъде издаден фиш за нарушение на Закона за движение по пътищата.  Подсъдимият трябва да заплати и глоба от 1000 лева.  Условното наказание за лишаване от свобода за три месеца с тригодишен изпитателен период е..

публикувано на 10.07.24 в 19:15

В Монтана раздават вода заради високите температури

В Монтана раздават вода заради високите температури. Пунктът е на централния площад "Жеравица", пред сградата на Общината. Безплатна вода заради жегите раздават от Община Монтана. Служители на администрацията предлагат бутилирана минерална вода на пункта на площад "Жеравица". Любомир Пенков, заедно с колегите си, раздават вода в следобедните..

публикувано на 10.07.24 в 19:05