Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Защо фалира SVB?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Silicon Valley Bank (SVB) – това може би е една от най-зле управляваните банки за това десетилетие, заяви в новия брой на подкаста „На всяка цена“ Ивайло Чаушев, главен пазарен анализатор в „Делтасток“. „Има два основни фактора за срива на банката – агресивното покачване на лихвите от страна на Федералния резерв и изключително некомпетентния мениджмънт на SVB“, коментира Чаушев. Той посочи, че в управата на банката е бившият финансов директор на Lehman Brothers, както и един от мениджърите в Deutsche Bank през 2007 година. 

SVB – А отборът от миналата финансова криза пак се прояви 

Те са събрали „А отбора“ от миналата финансова криза, посочи Чаушев, като обърна внимание, че в банката е имало много лошо управление на риска. „Те са подсигурявали депозити със американски държавни облигации и ипотечни ценни книжа. Това портфолио е около 65 % при средно за пазара 24 %, коментира пазарният анализатор и определи подобно решение като „новобранско“.Рискът не е бил хеджиран (бел.ред – застрахован срещу загуба), допълни Чаушев.  

С агресивното покачване на лихвите от ФЕД в опит да овладее инфлацията, подобни ценни книжа рязко се обезценяват, което е довело и до проблемите в 16-та по големина банка в Съединените щати. 

Федералният резерв

ФЕД – между чука и наковалнята 

SVB постави началото на банковите сътресения в Съединените щати, доста бързо последвана и от Signature Bank. First Republic Bank също бележи сериозни спадове, следователно – не е изключено да последва съдбата на първите две. Според Ивайло Чаушев за нея е много трудно да се възползва от новия инструмент на ФЕД, с който той се опитва да овладее ситуацията. „Този инструмент представлява количествено улеснение“, коментира Чаушев. Това обаче е в противовес на рестриктивната политика на лихвени покачвания и количествено затягане, водена с цел овладяване на инфлацията.  

По думите на експерта Федералният резерв е „между чука и наковалнята“ в опит да овладее инфлацията, но и да предотврати по-сериозна банкова криза.

Ще платят данъкоплатците

Според Ивайло Чаушев въпреки че посланието на американския президент Джо Байдън, че данъкоплатците няма да платят и цент заради фалита на банките в Съединените щати, се случва точно обратното. Именно заради това експертът е на мнение, че все пак банките, които не са управлявани достатъчно благоразумно, трябва да бъдат оставени да фалират. В противен случай „моралното“ послание към останалите ще бъде сгрешено, а именно – дори и да стъпят на криво, ФЕД ще се намеси и няма да има пострадали. 

Каква бе новобранската грешка на управата на SVB, ще сработи ли новият инструмент на ФЕД, какво ще се случи с Credit Suisse? А лихвената политика? Това са само част от въпросите, чийто отговори ще намерите в звуковия файл. 


БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Иво Христов

Проф. Иво Христов: България ще изпълни служебната роля да бъде обслужваща територия в една война

"Ние сме жалка картина. Били сме по-бедни, по-гладни, много по-потиснати. Но толкова морално отвратително състояние нашето общество никога не е имало в цялата ни известна съвременна история. И за това носим вина всички. Тук няма невинни.  Българското общество допусна да влезе в клопката да бъде водено за носа 30 години , на него това му харесваше...

публикувано на 27.05.23 в 13:16

Д-р Николай Болтаджиев: Трябват радикални мерки за здравеопазването

" За да излекуваме системата, трябват коренни реформи. Тя е част от държавата и тя се пропи с корупция. В здравеопазването трябват радикални мерки. Трябва изцяло реформа в системата. Трябва демонополизация на НЗОК ". Това заяви пред БНР д-р Николай Болтаджиев - председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването. Според него трябва да..

публикувано на 25.05.23 в 10:38

Иво Чобански, Ученик на годината в община Враца: Има време и за врабчетата, и за телефона

Второкласникът Иво Чобански от Иновативно основно училище "Васил Левски" във Враца стана Ученик на годината в общината. Момчето беше отличено от местната управа за днешния празник, след като  през април спечели първо място в Националната олимпиада по гражданско образование с проект за намаляващия брой на врабчетата .  Подобава в Деня на..

публикувано на 24.05.23 в 14:17
Гл. ас. Ивайло Марков и гл. ас. Атанаска Станчева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН

Смело на село и как се живее в защитена територия - за и против

Млади учени изследват миграцията от града към село, дори и на чужденци в български села, както и живота в защитените територии – това  са гл. ас. Ивайло Марков и гл. ас. Атанаска Станчева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей /ИЕФЕМ/ при БАН . "Важно е да поясним, че етнологията изследва не само традициите,..

публикувано на 24.05.23 в 11:05

Манол Пейков: Всяка дума на Георги Господинов е заредена със сила

Наградата "Букър" е най-големият успех, най-голямото международно признание , заяви пред БНР издателят на Георги Господинов – Манол Пейков. "Става въпрос за това, което Европа и светът вижда в нас. Това е гигантски успех за литературата ни". Георги Господинов взе "Букър" за "Времеубежище" Георги Господинов е голям и като човек,..

публикувано на 24.05.23 в 10:51

Неделното училище "Слънчо" е притегателен център за българите в ЮАР

Сънародниците ни в Южна Африка ще отбележат заедно 24 май - Деня на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност. Там живеят над 4 хиляди българи. През 2009 година беше открито и българско неделно училище .  И на 12 хиляди километра разстояние от Родината, възпитаниците на българското неделно училище "Слънчо" в Република..

публикувано на 23.05.23 в 17:59
Проф. Димитър Вацов

Димитър Вацов: Кабинет на ГЕРБ и ПП-ДБ е избор на най-малкото зло, иначе печелят проруските радикали и Радев

"Компромисът, който се прави в момента, е най-доброто, което може да се направи, защото избираме най-малкото зло. По-голямо зло би било да оставим парламентарната демокрация да се разпада, от което печелят руската агентура в България, проруските радикали и президентът Румен Радев ".  Този коментар направи пред БНР проф. Димитър Вацов, философ,..

публикувано на 23.05.23 в 16:32