Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо фалира SVB?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Silicon Valley Bank (SVB) – това може би е една от най-зле управляваните банки за това десетилетие, заяви в новия брой на подкаста „На всяка цена“ Ивайло Чаушев, главен пазарен анализатор в „Делтасток“. „Има два основни фактора за срива на банката – агресивното покачване на лихвите от страна на Федералния резерв и изключително некомпетентния мениджмънт на SVB“, коментира Чаушев. Той посочи, че в управата на банката е бившият финансов директор на Lehman Brothers, както и един от мениджърите в Deutsche Bank през 2007 година. 

SVB – А отборът от миналата финансова криза пак се прояви 

Те са събрали „А отбора“ от миналата финансова криза, посочи Чаушев, като обърна внимание, че в банката е имало много лошо управление на риска. „Те са подсигурявали депозити със американски държавни облигации и ипотечни ценни книжа. Това портфолио е около 65 % при средно за пазара 24 %, коментира пазарният анализатор и определи подобно решение като „новобранско“.Рискът не е бил хеджиран (бел.ред – застрахован срещу загуба), допълни Чаушев.  

С агресивното покачване на лихвите от ФЕД в опит да овладее инфлацията, подобни ценни книжа рязко се обезценяват, което е довело и до проблемите в 16-та по големина банка в Съединените щати. 

Федералният резерв

ФЕД – между чука и наковалнята 

SVB постави началото на банковите сътресения в Съединените щати, доста бързо последвана и от Signature Bank. First Republic Bank също бележи сериозни спадове, следователно – не е изключено да последва съдбата на първите две. Според Ивайло Чаушев за нея е много трудно да се възползва от новия инструмент на ФЕД, с който той се опитва да овладее ситуацията. „Този инструмент представлява количествено улеснение“, коментира Чаушев. Това обаче е в противовес на рестриктивната политика на лихвени покачвания и количествено затягане, водена с цел овладяване на инфлацията.  

По думите на експерта Федералният резерв е „между чука и наковалнята“ в опит да овладее инфлацията, но и да предотврати по-сериозна банкова криза.

Ще платят данъкоплатците

Според Ивайло Чаушев въпреки че посланието на американския президент Джо Байдън, че данъкоплатците няма да платят и цент заради фалита на банките в Съединените щати, се случва точно обратното. Именно заради това експертът е на мнение, че все пак банките, които не са управлявани достатъчно благоразумно, трябва да бъдат оставени да фалират. В противен случай „моралното“ послание към останалите ще бъде сгрешено, а именно – дори и да стъпят на криво, ФЕД ще се намеси и няма да има пострадали. 

Каква бе новобранската грешка на управата на SVB, ще сработи ли новият инструмент на ФЕД, какво ще се случи с Credit Suisse? А лихвената политика? Това са само част от въпросите, чийто отговори ще намерите в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59
Боряна Григорова

Боряна Григорова: Как да не се спъваме в камъни, които са зад гърба ни

Детството, социалната среда, травмите, любовта на родителите, всичко това оказва влияние върху поведението и отношенията ни като възрастни . В комуникацията си с другите, емоционално отдаваме част от себе си и съответно акумулираме от тях техните настроения и нагласи. Оглеждаме се едни в други и си влияем. Това ни издига или руши. Може..

публикувано на 25.03.25 в 10:41

"Не" на болестта... "Българска история" с два билборда срещу хазартната реклама

Хазартът е част от ежедневието на почти всяко българско семейство. Той е феномен, за който все по-често ще се говори .  Това заяви пред БНР Иван Кънчев от Сдружение "Българска история". От сдружението подеха инициатива да им бъде предоставено рекламно място, което срещу заплащане те да ползват, за да бъде написано " Наехме този билборд, за да..

публикувано на 25.03.25 в 10:30
Снимката е илюстративна

Психологът Георги Добринов: Нашата цел е да изведем децата от моделите на насилник и жертва

Сред запазените писма на Иван Милев е едно от 5 май 1923 година – до Анна Пашова. В него художникът споделя: "Моят свят е приказен: всеки ден носи нови цветя, всяка нощ носи нови светове". Спомних си за тези думи, докато водих разговор с  психолога Георги Добринов , който ще чуете да казва:  "Когато работим, винаги е приказно.  Много..

публикувано на 24.03.25 в 12:06