"Такива книги вече не се пишат. Трите тома на книгата, какъвто е бил първоначалният замисъл на автора, са около 2000 страници. Такива книги не се пишат, тъй като византологията се разпредели, стана по-специализирана и общи истории на Византия не се пишат. Тази книга е била писана в зората на византоложките изследвания, когато Фьодор Иванович Успенски е директор на руския археологически институт в Константинопол, който прекратява своето съществуване, когато Русия и Турция се оказват на различни страни в Първата световна война".
Това каза в предаването "12+3" проф. Христо Матанов за книгата "История на Византийската империя" на Фьодор И. Успенски.
Настоящата книга е завладяващо ума пътешествие през периода на разпадане на Западната римска империя, изграждане на новата столица Константинопол на мястото на град Византион и постепенното обособяване на Източната империя – във времена на преселение на различни племена, изкушени да се заселят на тяхна територия.
Източната империя – гъвкав и бързо развиващ се организъм, успява да реши проблема с нашествениците чрез умела политика, като установява съжителство, съседство или съюз с варварите и заживява с тях, встъпвайки във взаимоотношения, които не са постигнати в Западната империя.
Къде е ключът към запазване на Византийската империя хиляда години след падането на Западната римска империя?
Успенски дава отговор на този и други въпроси, разкривайки пред читателя цялата картина на решаващи събития, предопределили облика на съвременна Европа. Показва многобройни аспекти от политическата, военната и дипломатическата история на Византия, духовенството и църковните дела, занаятите и търговията, земеделието, градоустройството, законите и тяхното прилагане, строгата йерархична уредба в империята.
Фьодор Иванович Успенски (1845–1928) повече от 40 години изследва на място исторически извори и археологически данни в Константинопол, Мала Азия, Сирия и Палестина и ни завещава забележителен труд, който хвърля ярка светлина върху величието на Византия.
Интервюто на Петър Волгин с проф. Христо Матанов в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
Майор Джейсън Рoйко e човекът, който докара у нас първия български Ф-16 в началото на април . Той ще е и инструкторът, който ще обучава българските пилоти у нас. Пред българските пилоти стои доста време на интензивни тренировки , каза майор Джейсън Рoйко в интервю за БНР. Според него повечето тренировки са ключът към усвояването на..
Пътната агенция обяви обществена поръчка за избор на изпълнител за основния ремонт на близо 53 км от пътя Лом – Козлодуй. Държавата отделя към 79 мил. лева без ДДС. Отсечката между Лом и Козлодуй е в крайно лошо състояние. На няколко пъти жители на двете общини протестираха и настояваха за спешен ремонт. Сега Агенция "Пътна..
Не бих си позволи, това което знам или не знам за изтребителя Ф16 да коментирам. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието на Комисията за контрол на службите, което ще е закрито, да се изяснят всички факти за Ф16. Поемам ангажимент да информирам българското общество за докладваното пред комисията, каза в интервю пред..
Испанският мрежови оператор Red Eléctrica е предупредил правителството за възможни проблеми с електроенергийната система на страната. В доклад държавната компания е посочиха, че трябва да се направи преглед на защитата на системата. В документа, разпространен от испанската информационна агенция ЕФЕ се посочва, че промяната в енергийния микс..
Десетки влязоха в средновековния храм "Св. Георги" в Кюстендил за Гергьовден, сред тях и много гости на града. Храмът в кюстендилския квартал "Колуша" е строен през XI век, паметник на културата и е от най-посещаваните обекти в Югозападния регион през цялата година. На Гергьовден посетители палят свещ и разглеждат уникалните стенописи вътре...
И тази година не бе свалена границата от под един час в изкачването по Хайдушката пътека с 43-литров мях с вино при мъжете и чувал с 25 килограма брашно при жените. Това обяви организаторът на станалите традиционни за Сливен на празника Гергьовден Хайдушки игри Стефан Стефанов. Предизвикателството по стръмната Хайдушка пътека приеха 11 мъже и..
С гергьовски люлки и обредни погачи посрещат днешния празника в архитектурния резерват Арбанаси край Велико Търново. Стотици миряни и туристи дойдоха в църквата-музей "Свети Георги", където във възстановка посрещнаха светеца на бял кон. Старата традиция на Гергьовден отново беше спазена в Арбанаси. "Рано сутринта на Гергьовден набрахме..
Периодът, в който ще има значителни локални валежи, достига почти до 25 май . Сравнително по-спокойно ще е времето след това , когато ще има високи..
Случва се някой уред да не сработи или да не показва точно, защото Ф-16 е летял над океана дълго и е зареждал във въздуха. Проблемът всъщност е,..
БНР успешно въвежда ИИ за своите програми. От края на април новините в сайта на общественото радио се четат от обучен на български език аватар..