Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

България подкрепя доставката от ЕС на 1 млн. снаряда за Украйна на обща стойност 1 млрд. евро

Снимка: defense.gov

България е сред страните членки на Европейския съюз, които подкрепят доставката на 1 милион снаряда калибър 155 за Украйна на обща стойност 1 милиард евро, съобщиха за БНР дипломатически източници.

Текстът на споразумението е почти готов след вчерашната среща на посланиците на страните членки.

От шведското председателство се надяват той да бъде одобрен на днешната среща на министрите на външните работи и на отбраната в Брюксел.

Само шепа страни не са съгласни, и то не с целия текст, а с някои пасажи в него. Става дума най-вече за въпроси като времевата рамка за производството на част от снарядите след поръчката.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сирийски мигранти в Кипър

Кипър иска да даде оборудване на Ливан за борба с наплива на сирийски бежанци

Кипър е готов да дари на Ливан скоростни катери и оборудване, както и да му окаже друга техническа помощ, с цел пресичане на продължаващия увеличен наплив от сирийски бежанци към острова. Новата инициатива, която бе обявена в сряда, засилва сътрудничеството между двете страни за справяне с нелегалната миграция в Източното Средиземноморие. Никозия..

публикувано на 28.09.23 в 04:54

Италия одобри правила, които ще позволят експулсиране на имигранти, смятани за опасни

Правителството на Италия одобри поредни нови правила за имигрантите.  Кабинетът на  Джорджа Мелони даде зелена светлина на трето поред постановление, свързано с имиграционния проблем. То засяга предимно въпроса за експулсиране само на незаконно пребиваващи имигранти. Целта е да се изведат от страната тези, които са смятани за опасни дори ако имат..

публикувано на 28.09.23 в 04:44

Бюджетът на Кипър за 2024 г. ще насърчава социалната политика

Бюджетът на Кипър за 2024 г. е със силен социален фокус, като осигурява значителна подкрепа за средната класа, подобряване на ежедневния живот на гражданите и ефективно справяне с въздействието на инфлацията. Така го представи президентът Никос Христодулидис в писмено изявление, след като правителството го одобри в сряда. Първият бюджет в мандата на..

публикувано на 28.09.23 в 04:38

"Дейли телеграф" отделя цяла статия на Ян Марсалек, свързан с обвинените в шпионаж българи

"Елитен руски шпионин, внедрен в сърцето на Европа", това е заглавието на голяма статия във вестник "Дейли телеграф", посветена на Ян Марсалек – човекът, смятан за определящ задачите на изправените пред съд българи от шпионската клетка в Обединеното кралство.  И преди тази седмица случаят с българската шпионска мрежа не беше лишен от интрига. В..

публикувано на 28.09.23 в 04:23

Тежка катастрофа с един загинал на пътя за добричкото село Рогачево

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази вечер на пътя за село Рогачево в посока село Генeрал Кантарджиево.  Автомобил се е блъснал челно в движещия се насреща микробус с немска регистрация при изпреварване. Водачът на леката кола е загинал на място. По първоначални данни пътниците от микробуса са жена и две деца, които са живи, но състоянието им..

публикувано на 27.09.23 в 23:02
МКС

Франк Рубио подобри рекорда на САЩ за най-дълга космическа мисия на МКС

В района на Казахстан с капсулата “Союз” успешно се завърнаха на Земята руските космонавти Сергей Прокопиев и Дмитрий Петелин, и американецът Франк Рубио, който подобри рекорда на САЩ за най-дълга космическа мисия на Международната космическа станция (МКС).  Американският астронавт Франк Рубио подобри рекорда на сънародника си Марк Ванде Хей..

публикувано на 27.09.23 в 22:55
Посетители наблюдаваj детектора ATLAS по време на Дните на отворените врати на ЦЕРН, Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (CERN), близо до Женева, Швейцария, архив, септември 2019 г.

За първи път учените наблюдаваха частици антиматерия

За първи път учените наблюдаваха частици антиматерия - мистериозните близнаци на видимата материя навсякъде около нас - да падат надолу поради гравитацията, обяви Европейският център за ядрени изследвания ЦЕРН, цитиран от информационните агенции.  Еспериментът се описва като имащ огромно значение, тъй като доказва общата теория на относителността на..

публикувано на 27.09.23 в 22:35