Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Журналисти и медийни експерти обсъдиха проблема с автоцензурата

Снимка: Ани Петрова

Съветът за електронни медии организира дискусия на тема "Автоцензурата – проблем на българската журналистика?". Популярни журналисти обсъдиха предизвикателствата пред професията заедно с медийни експерти. Форумът се организира от медийния регулатор по предложение на председателя на СЕМ Соня Момчилова.

Последното проучване за свободата на словото на Асоциацията на европейските журналисти от миналата есен отчете ръст на автоцензурата.

Работа на Съвета за електронни медии ли е да се захваща с темата за автоцензурата в журналистиката? Това не е ли вътрешен проблем на професията? Каква е степента на солидарност в гилдията? Не трябва ли да се разграничават обществените от търговските медии в тази проблематика? Това бяха част от въпросите, които съпровождаха обсъжданията по зададената от СЕМ тема на дискусията.

И не на последно място – на фона на многото проблеми в медийния сектор как да се подобри законът, за да се даде максимално свобода, и да се ограничат лостовете за влияние върху журналистите.

Многократно е подчертавано в различни анализи, че политиците, държавните институции, бизнесмените и рекламодателите традиционно упражняват най-силен натиск върху работата на журналистите. Не бива да се забравя и финансирането, което също е фактор за засилване на автоцензурата.

Председателят на СЕМ Соня Момчилова:

"Над 70% автоцензура, самодекларирана, осъзната от страна на журналистите. Това е тревожен симптом от една страна. С днешна дата го намирам за много окуражаващ, защото познаваме рицарския принцип – след самоосъзнаването, след самопризнанието следва осмеляването".

Илия Вълков от Асоциацията на европейските журналисти коментира относно последното проучване на организацията за свободата на словото сред 204 души, което не е представително за цялата професионална общност, но подчерта:

"Притеснително е, че при последните две изследвания се оказва, че вътрешният натиск в самите медии е устойчиво голям. Медиите, и като бизнес организации, се опитват да се съобразяват със средата, с новите участници в политическия живот на страната, с рекламодателите. Много сериозно расте ролята на търговските отдели в медиите. Често рекламните отдели държат сметка на журналистите какво и как да пишат/говорят".

Вълков добави, че картината е по-мрачна в медиите в по-малките населени места.

Журналистът от програма "Хоризонт" на Българското национално радио Диана Янкулова подчерта, че в БНР нямаме забранени теми, въпроси или участници:

"Това е наше право, вътрешното ни разбиране за свобода, което е извоювано с много жертви през всичките години на Прехода. Напоследък ми прави впечатление, мислех, че сме го погребали в края на 90-те години, отношението на политическите партии към обществените медии. Позволява си пресцентърът на една партия да ни търси сметка и както те се изразяват – държавната медия трябва да отразява само официалнияна партията и да не кани вътрешнопартийните опозиционери. Моделът на работа през пресцентровете наричам по-фина цензура от онази, която преди години беше – обажда се политикът Х на генералния директор и казва "този водещ сутрин да не го чувам, защото ме дразни и се порязвам, докато се бръсна". Не може да се казва – вие се издържате от нашите данъци и ще правите онова, което ние смятаме, че е в кръга на вашата работа".

Журналистът на свободна практика Весислава Антонова акцентира върху така наречените "дела шамари", които са силен инструмент за натиск:

"Това е силен инструмент на държавата да притиска медиите, да им пречи да си вършат работата си. Когато посегнеш да правиш по-задълбочена разработка, пред теб има сериозна опасност да те закрият, не само да ти затворят устата".

Съвременната цензура не функционира на базата на ограничаване на гласове, коментира медийният експерт Георги Лозанов. И даде примери с раждането на конспиративни теории, които се налагат в режим на постистина. Според него начинът за противодействие е в ръцете на всеки журналист.

Участници в дискусията коментираха предаването "Политически НЕкоректно", и по-специално единия от неговите водещи – Петър Волгин. Те бяха призовани от членове на СЕМ коментарите да не се фокусират върху него, тъй като не това е темата на днешната дискусия.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Борис Писториус отхвърли възможността да бъде кандидат за канцлер на Германия

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..

публикувано на 21.11.24 в 22:04

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19