Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книгата "Само още един връх" разказва за първата европейка, стъпила на Еверест и първата жена, покорила К2

Елжбета Шераджинска: Ванда Руткевич показа на всеки от нас, че може да има своя Еверест

"Алпинистите са артисти на пространството – планините са пространство за изкуство"

В Полския институт тази вечер ще представят книгата "Само още един връх", посветена на Ванда Руткевич - първата европейка, стъпила на Еверест и първата жена, изкачила К2.

"Книгата не е само за онези, които обичат планините. Всеки от нас има нужда от такива образци в своя живот."

Това каза пред БНР авторът на книгата Елжбета Шераджинска, писател, пътешественик, преводач на планинарска литература.

Ванда Руткевич е показала на всеки от нас, че може да има своя Еверест, смята Шераджинска.

"Всеки има своя Еверест. Тя повтаряше непрекъснато това."

От нея започват женските експедиции във високите планини.

"Не можем да твърдим, че е била феминистка. Тогава не се говореше за тези неща. Да, наистина е била красива жена, много добре се е обличала и е разчупвала тази схема – жените в планините в размъкнат пуловер. В Татрите, когато се е завръщала от поредното катерене, е влизала в своята стая през страничния вход, сресвала се е, преобличала се е и чак тогава е слизала долу като тази прекрасна Ванда, уморена, но като жена", разказа авторът на книгата.

"Беше много трудно да достигна до хората, които познаваха Ванда или пък са катерили с нея. Някои от тях са загинали, други пък не искаха да разговарят, защото става дума за Ванда, а не за тях самите", сподели още Елжбета Шераджинска в предаването "Хоризонт до обед".

Крум Крумов и Елжбета Шераджинска  Снимка: Валерия Николова

По думите ѝ Ванда Руткевич е сред тези, "които живеят и се катерят в златния век на полския алпинизъм - когато поляците, както и българите се опитваха да наваксват това, което не бяха успели да свършат".

Описват Ванда Руткевич като противоречива, но вдъхновяваща личност.

"Тя трябваше да намери своето място в един мъжки свят, свят на високите планини. Затова беше необходимо да бъде силна."

"Алпинистите са артисти на пространството – планините са пространство за изкуство. Тяхното его е много силно. Трябва да бъдеш непредвидим, защото и планините са такива и те изискват бързи решения, промени на начина на мислене и действие. Тя имаше всичко това", подчерта Елжбета Шераджинска.

Изчезването на Руткевич при Канчендзьонга през 1992 г. е обвито в мистерия.

"Участникът в експедицията, Карлос Карсолио, я вижда за последен път 300 метра преди върха. Оставя я в снежна преспа без храна, без палатка, без вода, без сили. Но той чувства, че няма сили и казва, че се връща. Не е известно дали тя е паднала, дали не е била в състояние да се измъкне от тази снежна яма и е заспала."

"Изключително въздействие оказа върху мен личността на Ванда Руткевич. Аз се запознах с личността ѝ покрай Йежи Кукучка и другите полски хималаисти. Свиквах с тази нейна история дълги години, тя поникваше и растеше в мен дълго време и всичко завърши с тази книга", каза пред БНР преводачът на книгата Крум Крумов, преподавател по български език в Познанския университет.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

Превод в ефир: Светла Каранешева

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40