Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселин Гавалюгов, пазителят на атомния часовник в Института по метрология

Веселин Гавалюгов

От тази сутрин сме с един час напред. Лятното часово време се въвежда в 03:00 ч. в последната неделя на март. А тази практика я има в ЕС от 70-те години на 20-и век.

Веселин Гавалюгов е пазителят на времето в България. Той отговаря за атомния часовник в Института по метрология, както и за това дори и по „Хоризонт“ да чувате точно колко е часът.


Защо сменяме времето? Краткият отговор е – защото практиката е наследство отпреди повече от век – от зората на индустриалната революция, когато фабриките е трябвало да се възползват от повечето слънчеви часове. Дългият отговор – защото в съвремието ни Съветът на ЕС още не се е произнесъл по онази вече стара вече идея да се премахне прехвърлянето от астрономическо на лятно и лятното към астрономическо. Въпреки че предложение има от 2018-та година, каза в "Рано в неделя" Веселин Гавалюгов.

Всъщност и Веселин Гавалюгов е в онези 84 процента от запитаните през 2018 та година от ЕК 4,6 млн. европейци, които казват, че искат да се прекрати смяната на часовото време имено заради множеството негативни ефекти върху здравето. Гавалюгов е и от онеци 96 процента от българите, които през 2018-та година казват, че смяната на времето трябва да спре. Според различните проучвания между 47 и 51 процента искат да останем със лятното часово време, а между 32 и 38 са за зимното. Но тези данни са отпреди четири – пет години. А по – скорошни няма. Защото…. Светът си има през това време много по- важни работи, смята Веселин Гавалюгов.

Разлика във времето на сателитите прави невъзможно например тирангулирането на позицията на колата, ако бързате за среща. За да не се окажете на километри от желаната дестинация.

Колко важна е темата за точността на времето в космоса, която Веселин Гавалюгов повдигна, се вижда и от започналия дебата за това да има ли отделна времева зона на Луната. Въпросът повдигна Европейската космическа агенция. Идеята за това се родила по време на среща в Нидерландия в края на миналата година.

Сега всички космически мисии на Луната се измерват с времето на държавата, на която принадлежи всеки конкретен космически кораб. Но понеже желанията да ходят и да останат на Луната има и от Китай, и от САЩ, че дори и за частни компании това би създало известно неудобство. От ЕКА припомнят, че Международната космическа станция няма собствена часова зона. А времето се отчита през Координираното универсално време (UTC), което е базирано именно на атомните часовници. Но дебатите сега са дали и кой има право да определя новата Лунна часова зона… Според астронома доц. Камен Козарев, който сега изгражда радиотелескопа LOFAR в България, идеята не звучи толкова футуристично.

Радиотелескопът ще е готов към 2025-та година в Рожен.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сградата в Солинген, в която загина българско семейство.

Подпалвачът от Солинген призна вината си за убийството на българско семейство

Подпалвачът от Солинген, който запали сграда с чужденци и уби едно българско семейство миналата година, си призна вината изненадващо в съда. Процесът срещу 40-годишния мъж започна през януари, а присъдата се очаква да бъде произнесена през март. В Германия започна делото за пожара в Солинген, при който загина българско семейство До този момент..

публикувано на 03.02.25 в 15:00
Финансовият експерт Камен Колчев

Камен Колчев: Цените на имотите ще паднат при влизане в еврозоната

Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Това е съветът на финансовия експерт Камен Колчев. "Българинът обича да купува имоти. В това няма нищо лошо. Проблемът е, че поради твърде слабо развития ни вътрешен пазар на финансови инструменти и поради ниската инвестиционна..

публикувано на 03.02.25 в 14:37

Яни Киров: За политиката не се говори морално, защото става дума за власт и управление

Книгата "Лицемерието на властта" разглежда властта като понятие и обхваща историческо време – от Освобождението на България до 1948 г., когато е установен комунистическият режим, каза авторът на книгата - историкът Яни Киров, в интервю пред БНР. "За историята трябва да се пише дистанцирано, без емоции, както един патолог. Аз съм я писал с..

публикувано на 03.02.25 в 14:33

Валери Белчев: Трябва да излезем от валутния борд, унизително е за държавата

Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори софтуер за управление на бюджета. Това е абсурдно и съм сигурен, че сме единствената държава в Европа . Това коментира бившият служебен финансов министър Валери Белчев в интервю пред БНР. "Това..

публикувано на 03.02.25 в 14:00

Швеция освободи "Вежен", изключва умишлена повреда на подводния кабел

Швеция е освободила българския кораб "Вежен" и изключва възможността екипажът му умишлено да е прекъснал телекомуникационен кабел между нея и Латвия, предаде Ройтерс.  "Разследването ясно показа, че не става дума за саботаж", гласи изявление на шведските прокурори, цитирано от Ройтерс.  "Установено беше, че комбинация от метеорологични..

публикувано на 03.02.25 в 13:44

ПП свали доверието си от кметицата на пловдивския район "Северен"

Ръководството на ПП свали политическото си доверие от кмета на пловдивския район "Северен" Венцислава Любенова.  Решението е взето на заседание на Изпълнителния съвет на партията, на който е обсъдена работата на кметовете и общинските съветници, избрани с нейната листа. "Като изрази общо задоволство от работата на избраниците си по места,..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Юлиян Петров

Синдикат "Образование" предлага грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари

Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..

публикувано на 03.02.25 в 13:15