Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ралица Първанова: Учениците получават знания, които могат да ги направят по-добри граждани

Образователна програма на ВСС и МОН запознава ученици от 5-ти до 12 -ти клас със съдебната система

Пенка Братанова: Децата искат да живеят в страна на законност и правила, които се спазват от всички

Ралица Първанова
Снимка: Силвия Великова

Изложба с ученически картини под надслов „Страната на справедливостта“ ще бъде открита днес в зала „Пресцентър“ на Висшия съдебен съвет. Тя ще остане там до 31 март. Експозицията включва макет на съдебна зала и 34 платна с акрилни бои, компютърни рисунки и  графики, създадени в периода 2019-2022 година. Изложбата е част от голям съвместен проект на ВСС и МОН. Казва се „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища  и прокуратури“

Това  е деветата учебна година от образователната  програма, обясни пред БНР Ралица Първанова, прокурор по наказателни дела в Софийска районна прокуратура

"Проектът стартира по идея на ВСС. Реализира се чрез споразумение с МОН"

Началото е поставено през 2014 г. Тогава обхваща 28 съдилища и прокуратури в окръжните градове. Проектът има много добър отзвук сред учениците и обществеността. По тази причина се разширява. Включват се и районните съдилища и прокуратури. Около 100 хиляди ученици вуче са преминали през програмата. 

"Срещаме се с учениците и мога да кажа, че има такива, които след това продължават своето образование в сферата на правото"

Пенка Братанова, наказателен съдия и председател на Окръжен съд - Кюстендил, обясни в предаването "Преди всички", че страната на справедливостта се изобразява и чрез литературен език. 

Пенка Братанова

"Този конкурс, който провеждаме от Окръжния съд, заедно с двете районни съдилища в съдебния район  на Кюстендил и Дупница, има два раздела-литературно творчество и изобразително изкуство. Нашият съд се включи от самото начало в проекта. Тогава провеждахме симулирани съдебни процеси и срещи с учащи в Деня на отворените врати. От 2019 г. обаче започнахме активно партньорство с училищата в съдебния район. Тогава се проведе и първата изложба. Конкурсът стана традиционен. През последните две години наградените картини се откупуват с благотворителна цел".

На децата се предоставя възможност да покажат своята гледна точка за нашата правна система, посочи тя.

"Да се изгради един мост между младежките възприятия за правото и лицата, които упражняват юридическа професия. Установихме, че децата имат изострено чувство към социалните проблеми. То намириа отклик в литературните им творби и в рисунките".

Учениците, обхванати от програмата, са от 5 до 12 клас. Съобразяваме темите и представянето им с възрастта на децата, обясни Ралица Първанова 

"Стараем се да им обясним какво е прокурор, какво работи един съдия или следовател, какво представляват различните власти-да имат най-обща представа как функционира нашата съдебна система и как могат да потърсят правата си, когато считат, че те са нарушени".

Тя е изненадана, че и по-малките ученици се интересуват от теми като смъртното наказание.

Пенка Братанова пък посочи, че по-големите деца са информирани и предубедени по определени теми. 

"Много често се разисква дали трябва да се налага смъртно наказание на убийците на пътя. В някои случаи се опитваме да разбием стереотипите и да обясним какъв смисъл има наказанието. Децата са възприемчиви. Искат да живеят в страна на закон и правила, които се спазват от всички"

Ралица Първанова сподели, че удовлетворена от възможността да предаде на учениците знания и да им обясни какви са техните права и задължения. Надява се ,че  е допринесла те да станат по-добри граждани.

Пенка Братанова е доволна, че талантливите деца получават поле за изява. 

"Част от тях може би ще се насочат и към нашата професия. Това ще донесе удовлетворение както на тях, така и на цялото общество".

Цялото интервю на Силвия Великова с Пенка Братанова и Ралица Първанова може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Александър Вълков

Ново ръководство на УМБАЛ "Д-р Георги Странски" в Плевен

Университетската болница в Плевен "Д-р Георги Странски" има ново ръководство. След проведен конкурс, изпълнителен директор стана доц. д-р Александър Вълков , известен и уважаван специалист по УНГ . Досега той беше началник на Клиниката "Уши, нос, гърло". УМБАЛ "Д-р Георги Странски" в Плевен е най-голямата болница в Северна..

публикувано на 01.07.24 в 16:11

Две руски области обявиха извънредно положение заради горски пожари

Две руски области обявиха извънредно положение заради горски пожари. Губернаторът на отдалечената сибирска област Тува заяви, че бушуват 23 горски пожара с обща площ около 1700 хектара в труднодостъпни планински райони.   В руския Далечен изток, в Якутия, също беше обявено извънредно положение. Там има регистрирани 107 пожара на над 330 хиляди хектара.

публикувано на 01.07.24 в 16:04

Големи пожари на гръцките острови Хиос и Кос

Гръцките противопожарни служби днес се борят с големи пожари, които избухнаха на островите Хиос и Кос в източната част на Егейско море.  Премиерът Кириакос Мицотакис предупреди, че страната е изправена пред перспективата за труден летен сезон по отношение на риска от пожари, съобщи "Асошиейтед прес".  Службите за гражданска защита издадоха..

публикувано на 01.07.24 в 15:59
Исмаил Кадаре

Почина известният албански писател Исмаил Кадаре

На 88-годишна възраст почина известният албански писател и драматург Исмаил Кадаре. Той е издъхнал в болница в Тирана след сърдечен удар, пише "Ройтерс", като се позовава на местни медии.  Агенцията отбелязва, че Кадаре е изтъкната фигура в албанската и международната литература, която през творчеството си се е противопоставила на комунистическото..

публикувано на 01.07.24 в 15:55
На терена в кв. Горна баня министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева (в центъра) и служебният премиер Димитър Главчев (вляво) провериха напредъка на дейностите по събарянето на старите сгради и разчистването на терена за строеж на Национална детска болница - 1 юли 2024 г.

Изграждането на новата детска болница няма да се забави заради обществените поръчки

Изграждането на новата детска болница няма да се забави заради обществените поръчки, увери служебният министър на здравеопазването Галя Кондева. Тя и служебният премиер Димитър Главчев провериха събарянето на старите сгради и разчистването на терена на Националната детска болница. Обществена поръчка за проект на детска болница - септември, осигурени..

публикувано на 01.07.24 в 15:52

Подписка против изграждането на хранилище за ядрени отпадъци в монтанското село Сумер

Подписка против изграждането на хранилище за ядрени отпадъци стартира в Монтана. Според информацията вариант за съхранението на високоактивни ядрени отпадъци от АЕЦ "Козлодуй" е село Сумер. Жителите на Сумер са притеснени, че в района на селото може да се съхраняват отпадъци от работата на ядрената централа в Козлодуй. Според бившия кмет на..

публикувано на 01.07.24 в 15:48

Защо аптеки се готвят да спрат работа със Здравната каса?

Фармацевти се готвят да спрат изпълнението на рецепти по Здравна каса , заради планираната промяна в начина, по който им се заплаща за това. На 4-ти юли, четвъртък,  изтича общественото обсъждане на промените, предложени от здравното министерство. Те имат за цел да оптимизират разходите на Здравната каса и да улеснят пациентите с предписването..

публикувано на 01.07.24 в 15:44