Изложба с ученически картини под надслов „Страната на справедливостта“ ще бъде открита днес в зала „Пресцентър“ на Висшия съдебен съвет. Тя ще остане там до 31 март. Експозицията включва макет на съдебна зала и 34 платна с акрилни бои, компютърни рисунки и графики, създадени в периода 2019-2022 година. Изложбата е част от голям съвместен проект на ВСС и МОН. Казва се „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“
Това е деветата учебна година от образователната програма, обясни пред БНР Ралица Първанова, прокурор по наказателни дела в Софийска районна прокуратура
"Проектът стартира по идея на ВСС. Реализира се чрез споразумение с МОН"
Началото е поставено през 2014 г. Тогава обхваща 28 съдилища и прокуратури в окръжните градове. Проектът има много добър отзвук сред учениците и обществеността. По тази причина се разширява. Включват се и районните съдилища и прокуратури. Около 100 хиляди ученици вуче са преминали през програмата.
"Срещаме се с учениците и мога да кажа, че има такива, които след това продължават своето образование в сферата на правото"
Пенка Братанова, наказателен съдия и председател на Окръжен съд - Кюстендил, обясни в предаването "Преди всички", че страната на справедливостта се изобразява и чрез литературен език.
"Този конкурс, който провеждаме от Окръжния съд, заедно с двете районни съдилища в съдебния район на Кюстендил и Дупница, има два раздела-литературно творчество и изобразително изкуство. Нашият съд се включи от самото начало в проекта. Тогава провеждахме симулирани съдебни процеси и срещи с учащи в Деня на отворените врати. От 2019 г. обаче започнахме активно партньорство с училищата в съдебния район. Тогава се проведе и първата изложба. Конкурсът стана традиционен. През последните две години наградените картини се откупуват с благотворителна цел".
На децата се предоставя възможност да покажат своята гледна точка за нашата правна система, посочи тя.
"Да се изгради един мост между младежките възприятия за правото и лицата, които упражняват юридическа професия. Установихме, че децата имат изострено чувство към социалните проблеми. То намириа отклик в литературните им творби и в рисунките".
Учениците, обхванати от програмата, са от 5 до 12 клас. Съобразяваме темите и представянето им с възрастта на децата, обясни Ралица Първанова
"Стараем се да им обясним какво е прокурор, какво работи един съдия или следовател, какво представляват различните власти-да имат най-обща представа как функционира нашата съдебна система и как могат да потърсят правата си, когато считат, че те са нарушени".
Тя е изненадана, че и по-малките ученици се интересуват от теми като смъртното наказание.
Пенка Братанова пък посочи, че по-големите деца са информирани и предубедени по определени теми.
"Много често се разисква дали трябва да се налага смъртно наказание на убийците на пътя. В някои случаи се опитваме да разбием стереотипите и да обясним какъв смисъл има наказанието. Децата са възприемчиви. Искат да живеят в страна на закон и правила, които се спазват от всички"
Ралица Първанова сподели, че удовлетворена от възможността да предаде на учениците знания и да им обясни какви са техните права и задължения. Надява се ,че е допринесла те да станат по-добри граждани.
Пенка Братанова е доволна, че талантливите деца получават поле за изява.
"Част от тях може би ще се насочат и към нашата професия. Това ще донесе удовлетворение както на тях, така и на цялото общество".
Цялото интервю на Силвия Великова с Пенка Братанова и Ралица Първанова може да чуете в звуковия файл.Институтът по лозарство и винарство е победител в конкурса за иновации от Международното изложение АГРА 2025. Наградата е за среднозреещ червен десертен сорт "Найден". За района на Плевен гроздето узрява в началото на месец септември. Този сорт е патентован през 2023 година. "За нас е голяма гордост", казва директорът на Института доц...
Гърция призовава за обща европейска програма за решаване на жилищния въпрос в европейските страни. Кметът на Атина Харис Дукас съобщи за почти двойно покачване на наемите в гръцката столица. Дукас заяви на среща на Европейската комисия за решаване на жилищните проблеми в европейските страни,че жилищната криза трябва да е с акцент в..
Палестинската групировка "Хамас" освободи двама заложници в град Рафах, в Ивицата Газа. Тал Шохам, на 40 г., и Авера Менгисту, задържан от групировката през 2014 година, бяха предадени на служители на Международния комитет на Червения кръст, съобщи Би Би Си. Очаква се днес да бъдат освободени още четирима заложници. В замяна Израел трябва да..
Кметът на Дупница Първан Дангов търси решение на проблема със замърсената от десетилетия вода в село Баланово. Замърсяването е причинено от отпадните емисии на ТЕЦ "Бобов дол". В Баланово правиха и подписка срещу бездействието на институциите, заплашваха и с блокада на пътя Кюстендил-Дупница, при ТЕЦ-а. Такъв проблем имаше и в съседното село..
Жълт код за опасно ниски температури е обявен за 19 области у нас. Това съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. нес ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността, средна и висока. Преди обяд на места в равнините ще има мъгла. Ще духа слаб до умерен североизточен, в Източна България умерен до силен..
Доналд Тръмп предприе безпрецедентни размествания в Пентагона - уволни председателя на Обединения комитет на началник-щабовете - генерала от военновъздушните сили Чарлз Браун. Той e едва вторият афроамериканец, след Колин Пауъл, заемал поста председател на Обединения комитет на началник-щабовете в историята на Пентагона. Генералът прекара 16..
"Диктатор без избори." Тази фраза може би ще остане в историята - употребена от президента на Съединените щати по адрес на човека, който води украинците във войната, превърнала се в символ на борбата на демокрацията срещу авторитаризма в съвремието ни. Нападките на Доналд Тръмп срещу украинците и президента им Володимир Зеленски само..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..