Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На извънредно заседание СЕМ прие бюджетните прогнози за периода 2024-2026 г.

Снимка: БГНЕС

На извънредно заседание Съветът за електронни медии (СЕМ) прие бюджетните прогнози за периода 2024-2026 г. Медиите са предоставили и отчет за 2021-ва и 2022-ра година. И двете обществени медии - БНТ и БНР - отчитат недостиг във финансирането си.

СЕМ одобри и предложението на ръководството на БНР за 20-процентно увеличение на трудовото възнаграждение за всяка от следващите прогнозни години.

В бюджетните си прогнози и двете обществени медии посочват, че недофинансирането е заради такси за разпространение на програми, отстъпени авторски права за външни продуценти, права за чужди програми за БНТ, както и за възнаграждения и за ново спортно съдържание.

За БНР недофинансирането е заради текуща издръжка. Затова и ръководството предлага увеличение на доходите.

Пролет Велкова от СЕМ:

"От доста време говорим и ние тук, и колегите от обществените медии, че доходите там не са съответни на труда, който влагат. И е хубаво, че виждам сега в прогнозата на БНР, че има предвидено 20-процентно увеличение за всяка от следващите прогнозни години".

Членовете на електронния регулатор заявиха, че СЕМ не притежава правомощия за остойностяване на час програма за двете обществени медии в условията на сега действащия Закон за радиото и телевизията.

Председателят на СЕМ Соня Момчилова:

"През 2021-ва година Министерски съвет внесе в парламента проект, в който се предвижда приемане на методика за оценка на разходите за създаване или предоставяне на медийни и други услуги в изпълнение на обществена мисия. Така ще бъде преодоляно несъответствието на сегашния модел на финансиране час програма" с реалностите в медийната среда".


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанаска Тодорова

Атанаска Тодорова: 40% от чужденците с разрешение за работа у нас напускат България преди третия месец

Едно е желанието на работодателите, друго е реалната възможност за наемане на работници от трети страни. Работодателите трудно стиган до работна сила в държави извън ЕС и се оказва, че не могат да ги задържат, каза в интервю пред БНР Атанаска Тодорова, експерт в отдел "Пазар на труда, миграция и мобилност" в КНСБ. "За 2024 г. повече..

публикувано на 07.02.25 в 16:38
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Рюте отчете ръст с 20% на разходите за отбрана на Канада и членовете на НАТО от Европа през 2024 г.

Разходите за отбрана на членовете на НАТО от Европа и Канада са нараснали с 20% през 2024 г., с което общите разходи на съюзниците на САЩ в алианса са се повиши с повече от 485 милиарда долара. Това е довело до общ ръст на допълнителните инвестиции през последните години от 640 на 700 милиарда долара, заяви генералният секретар на НАТО Марк..

публикувано на 07.02.25 в 16:37
Даниела Стойнова

Даниела Стойнова: Хората имат много вярно чувство за това кой им казва истината

"Хората ни търсят за всичко. Истинското злато идва от нашите слушатели". Това обясни пред БНР Даниела Стойнова , кореспондент на Националното радио във Варна. Тя е определена за Златния глас на БНР за 2024 година . Получи това отличие от фондация "Надежда Дженева" по време на церемонията за връчване на наградите "Сирак Скитник"...

публикувано на 07.02.25 в 16:05

Митничарите на "Калотина" откриха 85 бутилки алкохол без бандерол в лека кола

Щателна митническа проверка откри 85 бутилки алкохол без бандерол в лек автомобил на Митнически пункт (МП) Калотина. Около 09:25 ч. на 04.02.2025 г., на трасе “Входящи леки коли и автобуси“ на МП "Калотина" е спрян за проверка лек автомобил, в който пътували водач и спътничка - български граждани.  При извършения митнически контрол са..

публикувано на 07.02.25 в 15:56
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Математиката задължителна матура - махане на академичното и излишното

Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна на Закона за предучилищното и училищно образование, не може да стане с наредба. Това заяви директорът на столичното 119. СУ "Акад. Михаил Арнаудов" Диян Стаматов в интервю пред БНР. Стаматов,..

публикувано на 07.02.25 в 15:54

Върховният съд върна за ново разглеждане делото за изборите за кмет на София

Върховният административен съд (ВАС) отмени и върна за ново разглеждане на друг състав на Административен съд София – град (АССГ) решението по административно дело № 10768 от 2023 г., касаещо избора за кмет на Столична община, поради допуснати нарушения на съдопроизводствените правила. С обжалваното решение на първоинстанционния съд е..

публикувано на 07.02.25 в 15:53

ГДБОП арестува трима българи от международна група за производство на синтетична дрога

ГДБОП арестува трима българи, участници в международна престъпна група, действала на територията на страни от Европейския съюз. Предстои екстрадиция. Специализираната полицейска операция е проведена на 6 февруари 2025 г. в изпълнение на европейска заповед за арест, издадена от Кралство Белгия и във връзка със съвместно водено разследване между отдел..

публикувано на 07.02.25 в 15:32