В UBS не знаят с какво се сдобиха, след като бяха принудени да купят Credit Suisse, заяви в новия епизод на подкаста „На всяка цена“ професор Кремена Бахман, преподавател в Университета по приложни науки в Цюрих. Близо 167-годишната Credit Suisse бе придобита от основния си конкурент UBS, а обединението на двете банки превръща новата институция в четвъртата по големина в света.
„Само за едно тримесечие хората изгубиха доверие в Credit Suisse и за един уикенд правителството трябваше да вземе решение как да постъпи“, коментира Бахман, според която е имало и други варианти за реакция на банковата криза в Швейцария.
Зомбито и чудовището
„Зомбито изчезна, но се роди чудовище“ – заглавието на Нойе Цюрхер Цайтунг, с което съобщи за сделката, стана емблематично за швейцарската банкова система. Зомбито (Credit Suisse) дълги години се бореше със скандали и недалновидни ръководни решения, което в крайна сметка доведе и до банковия крах. Придобиването на огромната институция от също толкова голяма банка създаде „чудовище на банковия пазар“ и постави клиентите пред изпитание – почти няма конкуренция между банките за предлаганите продукти, а това не е добре за потребителите, коментира Бахман.
Момчетата от Уолстрийт
Следват много въпросителни около бъдещето на новото банково образувание, но поглед от миналото може да отговори на най-важния въпрос – защо се стигна до тук. Според професор Бахман ръководството на Credit Suisse е пренебрегнало най-важната и сигурна част от активите на банката, а именно швейцарския бизнес. „Те искаха да играят с момчетата от Уолстрийт и обърнаха внимание на инвестиционния бизнес, но пренебрегнаха швейцарския“, коментира Бахман. По думите й поредицата от неправилни решения са част от подкопаването на доверието и проблемите в портфейла на банката.
А Deutsche Bank?
В края на миналата седмица видяхме сериозно обезценяване на акциите на Deutsche Bank, заради което много хора се запитаха дали Credit Suisse ще остане единствената банка в Европа, която затваря врати или ще станем свидетели на събитията от Съединените щати. Според Кремена Бахман Deutsche Bank има достатъчно ликвидност да се справи с потенциално теглене на депозити, което е в същността на банкрутите на банките и от двете страни на Атлантика. Въпреки че ситуацията ще бъде критична, няма да се стигне до създаването на ново чудовище, убедена е Бахман.
Какво се случи в швейцарската банкова система и ще остане ли тя символ на стабилност и благоразумност – отговорите може да чуем в звуковия файл.
Изтеклите записи показват " циничен манталитет на хора, които се занимават с псевдодемокрация ". Това заяви в интервю за БНР Михаил Миков, бивш председател на парламента, бивш председател на БСП и бивш вътрешен министър. " В този разговор се вижда, че тези хора не би трябвало да имат претенцията да управляват страната . Ако щете, като..
"Ние сме жалка картина. Били сме по-бедни, по-гладни, много по-потиснати. Но толкова морално отвратително състояние нашето общество никога не е имало в цялата ни известна съвременна история. И за това носим вина всички. Тук няма невинни. Българското общество допусна да влезе в клопката да бъде водено за носа 30 години , на него това му харесваше...
" За да излекуваме системата, трябват коренни реформи. Тя е част от държавата и тя се пропи с корупция. В здравеопазването трябват радикални мерки. Трябва изцяло реформа в системата. Трябва демонополизация на НЗОК ". Това заяви пред БНР д-р Николай Болтаджиев - председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването. Според него трябва да..
Второкласникът Иво Чобански от Иновативно основно училище "Васил Левски" във Враца стана Ученик на годината в общината. Момчето беше отличено от местната управа за днешния празник, след като през април спечели първо място в Националната олимпиада по гражданско образование с проект за намаляващия брой на врабчетата . Подобава в Деня на..
Млади учени изследват миграцията от града към село, дори и на чужденци в български села, както и живота в защитените територии – това са гл. ас. Ивайло Марков и гл. ас. Атанаска Станчева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей /ИЕФЕМ/ при БАН . "Важно е да поясним, че етнологията изследва не само традициите,..
Наградата "Букър" е най-големият успех, най-голямото международно признание , заяви пред БНР издателят на Георги Господинов – Манол Пейков. "Става въпрос за това, което Европа и светът вижда в нас. Това е гигантски успех за литературата ни". Георги Господинов взе "Букър" за "Времеубежище" Георги Господинов е голям и като човек,..
Сънародниците ни в Южна Африка ще отбележат заедно 24 май - Деня на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност. Там живеят над 4 хиляди българи. През 2009 година беше открито и българско неделно училище . И на 12 хиляди километра разстояние от Родината, възпитаниците на българското неделно училище "Слънчо" в Република..
"Ние сме жалка картина. Били сме по-бедни, по-гладни, много по-потиснати. Но толкова морално отвратително състояние нашето общество никога не е имало..
" Стана невъзможно да се избере правителството, което беше представено пред обществеността. Този шанс беше пропилян заради това, че се случи рискът да..
Във всяка една нормална държава думите и действията на съпредседателите на "Продължаваме промяната", за които научихме вчера, щяха да доведат до..