Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо ДПС винаги печели в Турция?

Снимка: Мира Стефанова

ДПС е първа политическа сила на парламентарните избори, проведени в чужбина. В Турция гласуваха близо 70 хиляди души – с 12 хиляди повече в сравнение с последния парламентарен вот, когато до урните отидоха около 58 хиляди избиратели.

Освен вота за 49-ото Народно събрание, тази година българските изселници ще участват и в друг ключов избор – на 14 май в Турция ще избират парламент и президент.

"Аз не съм за политиката, защото при политиците трябва да си много гъвкав, при спортистите такава гъвкавост няма", казва Ефраим Камбероглу, световен и европейски шампион по борба, напуснал България преди повече от 30 години. Според него разликата между правилата в политиката и спорта след поредната пета борба в свободен стил за парламент за последните две години се изчерпва с една дума: лъжа.

Изборни гласове в Турция не се печелят с една вечеря, а с добра организация, разяснява политическите правила и Зюрфеттин Хаджиоглу от Конфедерацията на балканските румелийски турци и посочва причините за трайния изборен успех на ДПС в Турция:

"Другите партии не изявяват интерес да привличат хора от турската общност, да правят политика с тях. В последните избори две партии идват тук, срещат се с някой, някоя вечеря и се връщат. Не става така. Тази партия, дето взема голямата торта, има представители, отговарящи за Република Турция – за Тракийския район, за Истанбул, за Бурса, за Мармара, за Измир и тия представители работят всеки ден. Политика се прави така. Другите партии – само от избори на избори, идват, посещават и се връщат."

Защо ДПС винаги печели в Турция?

"Двойните граждани се доверяват на ДПС. Тя е единствената партия, която винаги идва." 

"ДПС има повече почитатели – повече посещават нашите изселници и повече се грижат за тях."

"Турската общност си държи да се гласува за тяхната партия, която си знаят от 90-а година насам."

Има и разочаровани от вечния победител на български избори в югоизточната ни съседка: 

"И аз преди давах гласове, обаче този път не ми дават доверие. ДПС само крадат от хората. Не ги искам."

В Турция са започнати и с друго политическо правило – за тенджерата, която може да качва и да сваля правителства.  

"Тенджерата е голям критерий поначало. Храната прави борбата. Тенджерата може да прави и преврат."

Неизвестните около формирането на правителство в България остават. Остават и въпросите какво ще се случи след ключовите парламентарни и президентски избори в Турция на 14 май. И след тях турците с български паспорти очакват голяма промяна.

"Представете си едно поколение само с Ердоган! Каквото каже, туй става."

"Колко мандата вече!" 

Снимки: Мира Стефанова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38