Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Единен регистър за признати дипломи от чужбина ще улеснява университети и работодатели

Сега се поддържат три отделни регистъра. Очаква се административната тежест да намалее

Снимка: БГНЕС

МОН предлага да има обединен регистър за академично признаване на висше образование в чужбина. Проектът е публикуван за обществено обсъждане.

Сега Националният център за информация и документация (НАЦИД) поддържа 3 регистъра – за издадените удостоверения за академично признаване, за обезсилените удостоверения за академично признаване и на отказите на академично признаване.

НАЦИД е държавният орган, който признава придобито висше образование от чужбина, с цел улесняване на достъпа до пазара на труда, както и до докторантура в научна организация, поясни пред БНР Вержиния Цанкова, главен секретар на Националния център за информация и документация.

Признаването от чужбина не е автоматично за отделните специалности със същото наименование, уточни Цанкова.

Снимка: БГНЕС

Какво ще се промени след като започне да действа единен регистър?

"Облекчаваме работодателите. Вместо да влизат в три отделни регистъра, ще има един обединен регистър, в който те могат да проверяват дали едно лице е с призната диплома от чужбина и може да работи по специалността, която сме признали", каза Вержиния Цанкова в предаването "Хоризонт до обед".

По служебен път държавната и общинска администрация ще може да проверява дали лице, което започва работа там, е с признато висше образование от чужбина.

"През един портал ще може да се вижда информацията - както от висшите училища, така и от работодателите, и от всички граждани, които имат интерес да видят дали едно лице е с признато висше образование от чужбина."

Административната тежест в системата на висшето образование ще се облекчи много, увери Цанкова.

Регистърът ще бъде активен от средата на годината, през юни.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Средиземноморските държави от ЕС обсъждат конфликта в Близкия изток

9-те средиземноморски държави-членки на ЕС ще обсъдят последното развитие на военния конфликт в Близкия изток и ситуацията в региона. Това е част от работата на започващата днес в Никозия двудневна среща на техните министри по европейските въпроси. Сигурността в Средиземноморието, миграционните процеси и разширяването на Европейския съюз са..

публикувано на 02.10.24 в 08:43
Петя Алтимирска

Очакват се промени в еврозаконодателството за отглеждането на селскостопански животни

Очакват се промени в законодателството на Европейския съюз за отглеждането на животните в селското стопанство. Това заяви за БНР Петя Алтимирска , председател на Сдружение КАЖИ - "Кампании и активизъм за животните в индустрията" във връзка със Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязваме днес. Над 80 милиарда животни са убивани..

публикувано на 02.10.24 в 08:08

Велизар Шаламанов: Решението в Близкия изток преминава през победата над Русия

" Русия има интерес да се разраства конфликтът в Близкия изток , защото това отвлича политическото внимание от агресията на Русия в Украйна. Това отвлича и ресурси в помощ на Израел, които могат да бъдат използвани в помощ на Украйна. От един момент нататък  това работи и против Русия". Това коментира пред БНР бившият министър на отбраната..

публикувано на 02.10.24 в 08:04
Васил Караиванов

Васил Караиванов: Няма проблем с данъците. Да обърнем внимание на разходната част

Дали и след 31 декември ще продължат нулевата ставка за хляба и брашното и 9% ставка за ресторантьорите и храните за бебета и малки деца, ще зависи изцяло от новия парламент. След изборите ще бъде ясно дали ще има нови ставки за тези стоки и услуги и какъв ще бъде бюджетът за следващата година. Това обясни в интервю за БНР Васил Караиванов -..

публикувано на 02.10.24 в 07:58

Програма на МОН за подпомагане на деца със СОП и с изявени дарби

Детските градини и училищата с предучилищни групи ще получават финансиране за подпомагане на деца със специални образователни потребности и с изявени дарби. Това ще стане със старта на програмата "Силен старт" на образователното ведомство. Финансиране ще има и за квалификация на педагогически и непедагогически специалисти, за интензивната..

публикувано на 02.10.24 в 07:57

Националната банка на Румъния: Целта за влизане в еврозоната е неосъществима в момента

Националната банка на Румъния не смята целта за влизане в еврозоната за осъществима в момента, заяви управителят ѝ Мугур Исъреску, цитиран от "Аджерпрес". Според него страна като Румъния не може да изпълни целите си, магистрали, инвестиции и други, с бюджетни приходи под 30 процента от брутния вътрешен продукт, а увеличението на приходите може..

публикувано на 02.10.24 в 07:55

Над 50 наши огнеборци отпътуват за Гърция, за да помогнат за борбата с пожарите там

Български огнеборци ще отпътуват днес за Гърция в помощ на колегите си в борбата с пожарите, съобщиха от МВР. Ще се включат 51 пожарникари и 11 единици техника в борбата с огнената стихия. Помощта е в рамките на Механизма за гражданска защита на Европейския съюз (ЕС), който Гърция задейства. Във вторник Асошиейтед прес предаде, че вече трети..

публикувано на 02.10.24 в 07:53