"Този път ще е различно", обеща Кирил Петков по време на предизборната кампания. Обаче получихме отново от същото.
Отново се питаме – може ли да имаме редовно правителство. Как се върнахме на изходна позиция, точно когато очаквахме решение на политическата криза? Първа причина, абсолютната убеденост на коалицията ПП-ДБ, че ще са първи и ще диктуват правилата:
"Поне едни 5% аз очаквам да водим. Те виждат, че промяната идва като бърз влак", беше отбелязал Кирил Петков.
А правилата за съставяне на правителство, според Кирил Петков, когато се виждаше първа сила, бяха:
"Няма да правим никакви експертни работи. Ще има ясно политически изявено правителство. Този път сме готови да поемем отговорността дори като правителство на малцинството, отколкото да имаме сглобка на някаква безпринципна коалиция или коалиция с партньори, които не изповядват нашите ценности."
Далеч по-нюансирана беше позицията на коалиционния партньор ДБ. Според Христо Иванов "остава да се търси обединение, частично, около някакви големи национални задачи и формат на правителство, което би направил възможно неговото функциониране".
Загубата на 2 април се оказа шокова. Вместо съкрушителна победа, равносметката е загуба на над 73 хил. гласа в сравнение с явяването им поотделно на предишните избори и съответно по-малко депутатски мандати. Лидерите се скриха в изборната нощ и вкупом се смълчаха в следващите дни. Следизборното от социалните мрежи послание изпрати Христо Иванов - с констатацията, че обществото е разделено и политиците трябва да започнат да съшиват прокъсаната тъкан на обществото, защото "демокрацията е разговор между несъгласни".
Във вторник ръководството на "Продължаваме промяната" се събра да анализира резултатите от вота. Заседанието завърши с изявление на двамата партийни ръководители Асен Василев и Кирил Петков.
Разминаването в позициите даде повод да се заговори за вътрешнопартийни проблеми в коалицията. Единни ли са в ПП?Какво означава да не се подкрепя правителство, но да се подкрепят политики? Склонни ли са ДБ да преговарят с ГЕРБ? Надхитри ли чрез преференции малкият партньор големия? След втора поред загуба от ГЕРБ по-видни са проблемите в ПП. Там пръв фронта "свои срещу свои" отвори бившият транспортен министър Николай Събев. "Ако са почтени, Асен Василев, Даниел Лорер и групата им трябва незабавно да си подадат оставките и да напуснат ПП", написа той.
"За пръв път аз виждам публичен призив за разрив между двамата лидери които сме свикнали да ги гледаме като едно цяло тяло", коментира напусналият партията Иван Христанов, оттеглил се заради изместилия го от челно място в Плевен отцепник от ИТН Радостин Василев. Пред БНР Христанов повдигна завесата и съобщи за готвен още преди 5 месеца заговор. Христанов разбуни духовете с информация, че действащ служебен министър, му съобщил, че ДБ води преговори с ГЕРБ. "Пазим коалицията, не допускаме сепаратистки действия, изказвания в тази посока са интриги", коментира Христо Иванов пред подкрепящото го издание "Дневник". Евродепутатът Радан Кънев потвърди, че политическа коалиция между ГЕРБ и обединението ПП-ДБ не е възможна, а запазването на обединението е "най-важното".
Не са опровергани обаче информациите, че в ПП има недоволство заради разместените с преференции листи от кандидатите на ДБ в Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Плевен. ЦИК още не са обявили официално имената на бъдещите депутати, но журналистически сметки показват, че ПП ще има едва 37 свои представители срещу 53 в миналия парламент и 26 сега на ДБ. Анализатори пък спорят дали обединението с ДБ е свалило гласовете или е спасило ПП, така че отливът от тях да не е толкова видим.
И още един конфликт в ПП. Бившият им пиар – Диана Дамянова, определи кампанията за безлична, а появата на Лена Бориславова в нея – за най-големия гаф, свалил между 5 и 10% от гласовете. Само преди две години Дамянова наричаше Бориславова "новата звезда". На този фон – лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов не спира да отправя оферти, почти смирен.
"Най-стабилно управление е коалиция между големите партии. Българите на тези избори казаха, че без ГЕРБ не може, но и без ПП и ДБ също не може. Личните ни чувства нямат никакво значение. Само да оправим държавата за няколко месеца."
Дали пък спасителен вариант за съставяне на правителство няма да е откриването на общ враг – президента?
100 сини интелектуалци в открито писмо отправиха апел към политическите партии, определящи се като проевропейски, да постигнат разбирателство и да формират парламентарно мнозинство около ясни приоритети и безспорен кандидат за премиер. Един от аргументите им е тъкмо, че без ясна воля на българския парламент, служебните правителства на Румен Радев губят политическия си фокус и поставят под въпрос цивилизационния избор, направен в годините на прехода.
Самият Радев подкани партиите да съставят час по-скоро кабинет.
Формирането на кабинет е в ръцете но новоизбраните депутати. Дали ще отидем отново пред урните, зависи от това, което ще ни съобщят днес ПП-ДБ.
Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..
Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак. Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..
Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..
Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “. " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..
Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..
Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в Кипър. Любовта ѝ към тениса започва..
В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител. Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му..
" Няма да има нужда от голяма обществена енергия. Политическата логика води към предсрочни избори следващата година след обявяване на влизането в..
Не виждам причини БСП да остане в това управление ! Стабилността не е лява политика, но очевидно има други причини, които не предполагат излизането на..