По инициатива на Регионалната екоинспекция в Русе на 7 април за първи път бе отбелязан Международният ден на бобрите. Този животински вид, който се смяташе за изчезнал в последните 150 години, се завърна и се нуждае от защита.
Макар че детските книжки са пълни с картинки на бобърчета, всъщност в България от 150 години не можеше да се види този най-голям гризач на територията на Европа. Само че през март 2021 г служители на горското стопанство в Бяла, Русенско, намират "отсечена" топола и странни следи от неизвестно зверче по река Русенски Лом. Биолози и зоолози правят проучване и потвърждават добрата новина. Следва идеята да се организира среща, на която специалисти да научат повече за бобрите. Тя е инж.Цонка Христова, директор на екоинспекцията в Русе.
А според д-р Николай Коджабашев, преподавател по зоология и опазване на фауната в Лесотехническия университет в София, бобрите съвсем не са един и два в региона.
Според проучване на д-р Коджабашев вече са установени над 32 находища на евроазиатски бобър, документирани с фотоматериали. В тях живеят около 150 семейни групи. И всички тези бобри също чакат да се сформира новия парламент, за да бъде приет Закона за биологичното разнообразие, според който те ще са строго защитен вид.
Чуйте репортажа на Ася Пенчева в звуковия файл.
И тази година в рамките на Банско филм фест се състоя вече традиционното състезание за любители на спортното катерене – купа „Петър Атанасов“, на името на основателя на международния фестивал. Въпреки силния вятър, за поредна година студенти от НСА, деца и техните родители, гости на фестивала решиха в съботната сутрин да отидат до село..
В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова
Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..
Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..
За 23-и път Банско ще бъде домакин на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест. Той ще се проведе от 20 до 24 ноември в града под Пирин планина. 75 филма от 39 държави ще бъдат показани, всички - премиерни , изтъква директорът на фестивала Натали Петрова. Една от лентите, чиято премиера ще бъде..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..