Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Амалипе": 940 образователни медиатори може да бъдат съкратени от 1 юли

Снимката е илюстративна.
Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

940 образователни медиатори може да бъдат съкратени от 1 юли и така десетки хиляди деца и родители от уязвими групи да останат без подкрепа, алармираха от Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" след проведена среща в петък с представители на Министерството на образованието и науката.

От "Амалипе" обясниха проблема с факта, че Националната програма за подкрепа на образователните медиатори изтича в края на юни, а МОН не обмисля да я продължи и ще остави училищата сами да покриват техните заплати. 

МОН обмисля да не продължи Националната програма за подкрепа на образователните медиатори и да остави училищата сами да търсят начин да покриват заплатите им. Така повечето от работещите в момента по програмата 940 медиатори ще останат без работа от 1 юли, посочват в съобщение до медиите от център "Амалипе". Председателят на Управителния съвет на организацията Деян Колев:

"Към този момент 940 образователни медиатори са наети от училищата по национална програма за подкрепа на образователните медиатори, която се финансира от бюджета на МОН и приключва на 31 юни. Това, което очаквахме и настояваме, е програмата да продължи и през следващата година така, както е други с 21 други национални програми на МОН, които се финансират всяка нова година. За съжаление обаче, на среща, която организирахме по повод Международния ден на ромите в МОН беше даден отговор, че по-скоро националната програма няма да бъде продължена, а образователните медиатори трябва да бъдат наети от училищата със средствата, които самите училища получават за работа с уязвими групи по наредбата за финансиране."

Това обаче ще доведе до освобождаване на повечето от наетите образователни медиатори у нас по няколко причини, категоричен е Деян Колев: 

"Първо, училищата, които са етнически смесени, те не попадат в наредбата за финансирането и не получават такива средства за работа с уязвими групи. Те автоматично ще трябва да освободят медиаторите, защото нямат финансиране, с което да ги продължат, тоест ние наказваме тези училища, които полагат усилия за десегрегация.

Второ, голяма част от училищата, които получават финансиране за работа с уязвими групи, са малки селски училища, финансиране се получава на база на броя на учениците и финансирането, което получават, чисто сумарно не може да им стигне да изплатят заплатите на медиаторите. Тук трябва да направим уточнение, че това финансиране се получава не само за медиаторите, то се получава да 4 типа неща, които са свързани с работата на учителите и голяма част от малките училища ги използват именно за допълнителни възнаграждения на учителите, така че да не сливат паралелки, да имат качествен учебен процес и т.н."

От Център "Амалипе" настояват програмата, по която работят повечето образователни медиатори у нас, като неотложна стъпка да бъде продължена поне и през следващата година, а дотогава да се намери вариант училищата да получават целенасочен финансов ресурс и така да се осигури устойчиво решение на проблема, което да не е от година за година.  

Деян Колев допълни: "Ние нямаме окончателен отговор какво ще направи МОН, но това, което експертите вероятно ще препоръчат, това, което ни казаха на срещата е, че училищата имат спестявания, имат преходни остатъци...Такива преходни остатъци имат много училища, но това са предимно големите градски училища с много ученици. Малките училища в селата, в малките градчета нямат спестявания".   

По-рано днес "Хоризонт" изпрати запитване до образователното министерство във връзка с поставените от "Амалипе" въпроси. Към момента отговор от МОН все още не е получен. 


По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 1000 снегорина обработват пътищата в страната

986 снегопочистващи машини обработват републиканските пътища. Сняг вали и на проходите "Шипка", "Превала", "Република" и "Пампорово". В област Пазарджик обстановката е нормална при зимни условия. В родопската част на региона снежната покривка е 40 см, но всички пътища са отворени и проходими, с изключение на пътя Юндола-Велинград...

публикувано на 18.02.25 в 09:13
Леона Асланова

Innovation Explorer 2025 – за първи път с много геополитика

"Живеем в свят със сериозни геополитически промени. Нашето поколение е първото, на което се случиха две индустриални революции – цифровизацията и навлизането на изкуствения интелект." Това каза пред БНР Леона Асланова, организатор на форума за иновации Innovation Explorer, който тази година е под надслов "Естремен свят". Събитието,..

публикувано на 18.02.25 в 09:02

Кръгла маса на тема "Ще остане ли достъпна храната?"

Сдружение "За достъпна и качествена храна" организира кръгла маса на тема: "Ще остане ли достъпна храната?". Според организаторите на събитието в контекста на икономическите предизвикателства, растящата инфлация и нарастващите разходи за живот, достъпът на българските граждани до качествена и достъпна храна е въпрос от национално значение...

публикувано на 18.02.25 в 08:44
Снимката е илюстративна, архив.

Заради снеговалежа: Временно е затворен пътя Дулово - Разград

Пътищата в Силистренска област остават отворени и проходими при зимни условия. Временно ще бъде затворен само пътят Дулово - Разград по искане на Областното пътно управление в Разград. Снежната покривка е между 15-20 сантиметра. Закъсали автомобили няма, бедстващи в населените места също. Няма сигнали за прекъсване на електро и..

публикувано на 18.02.25 в 08:37
Пламен Димитров

КНСБ на 35: Трудният танц с работодателите и политиците

КНСБ се утвърди като един от най-успешно реформираните синдикати в Източна Европа . Ние сме незаобиколим фактор. Това каза пред БНР президентът на синдиката Пламен Димитров в деня, в който КНСБ отбелязва 35 години от създаването си. Много от реформите, които се случиха, станаха благодарение на нас – някои успешни, други – не. Всички..

публикувано на 18.02.25 в 08:26

Тежка е обстановката в Русе след снеговалежа

Пътищата в Русенска област са почистени и проходими при зимни условия, но положението в град Русе е тежко. По цялата пътна мрежа почистващи машини осигуряват денонощно проходимостта. Дунав мост се опесъчава от българска и румънска страна и по самото мостово съоръжение не се допуска заледяване.  Почистени и проходими са..

публикувано на 18.02.25 в 08:23
Пламен Данаилов

Пламен Данаилов: Не е невъзможно, но ще е много напрегнато да приемем еврото на 1 януари 2026 г.

Най-вероятно има политическо решение България да бъде приета в еврозоната. Това заяви пред БНР финансистът Пламен Данаилов, който е общински съветник от ИТН в София, след като вчера стана ясно, че до края на февруари страната ни ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни..

публикувано на 18.02.25 в 08:22