Президентът на Бразилия Луис Инасио Лула да Силва ще се срещне с китайския си колега Си Дзинпин в Пекин тази седмица, за да обсъдят търговията и посредничеството по войната в Украйна, съобщи Франс 24.
77-годишният Лула се надява да възвърне ролята на Бразилия на геополитическата сцена след периода на изолация при управлението на крайнодесния му предшественик Жаир Болсонаро.
Очаква се Лула, който първоначално трябваше да посети азиатската държава от 25 до 30 март, да пристигне в Китай утре.
Те "ще разговарят за войната в Украйна", заяви пред репортери външният министър Мауро Виейра, като Лула се надява да популяризира предложението си за преговори с посредници за прекратяване на руската инвазия в страната.
До завръщането на Лула у дома ще бъде "създадена група от държави посредници", каза Виейра.
Лула, който вече два пъти е бил президент на Бразилия, се стреми да постави южноамериканския гигант в ролята на посредник, както направи през втория си мандат, който приключи през 2010 г., по време на ядрените преговори между Иран и САЩ.
Дипломатическите му акции обаче пострадаха миналата година, когато той бе подложен на критика заради твърдението, че украинският президент Володимир Зеленски е "толкова отговорен" за войната, колкото и руският му колега Владимир Путин.
Бразилският президент също така отказа да се присъедини към западните държави в изпращането на оръжия на Украйна, за да подпомогне нейната отбрана.
Миналата седмица, макар Лула да заяви, че "Путин не може да задържи украинската територия", той направи уточнение към това изявление, като настоя, че Зеленски "не може да иска всичко".
Освен това беше отправено предложение към Киев да се откаже от претенциите си към Крим, анексиран от Москва през 2014 г. - думи, които не се харесаха на властите в Украйна.
"Няма правна, политическа или морална причина, поради която Украйна да се откаже дори от сантиметър от земята си", заяви говорителят на външното министерство Олег Николенко в „Туитър“.
"Всички посреднически усилия за възстановяване на мира трябва да се основават на зачитане на суверенитета и пълно възстановяване на териториалната цялост на Украйна в съответствие с Устава на ООН", категоричен бе той.
Китай от своя страна предложи решение на конфликта от 12 стъпки, основано на прекратяване на огъня и диалог - план, който Си обсъди с Путин по време на посещението си в Москва миналия месец.
"Това са основните условия" за мир, каза Виейра, оценявайки предложението на Пекин като "много положително".
Западните съюзници на Украйна остро разкритикуваха подхода на Си като го определиха за мълчалива подкрепа към инвазията на Москва.
Миналата седмица в съвместно изявление с френския президент Еманюел Макрон, който посети Пекин, Си обеща в "да подкрепи всички усилия в полза на връщането на мира в Украйна".
Москва обаче отхвърли всяко "политическо решение" на конфликта.
След като главният съветник на Лула, Селсо Аморим, се срещна с Путин в Русия миналия месец, бразилският дипломат заяви пред Си Ен Ен, че би било "преувеличено" да се каже, че вратите са отворени за постигане на мир чрез преговори.
Малко повече от три месеца след началото на третия си президентски мандат Лула предприема третото си голямо пътуване в чужбина, след като преди това посети Аржентина и Съединените щати.
Китай е най-големият търговски партньор на Бразилия и е ключов за амбициите на Лула да възстанови позициите на южноамериканския гигант на световната геополитическа сцена.
Официалните лица в Пекин също смятат, че Бразилия, лидер в световния юг, е ключов елемент в техните стратегически и икономически планове.
Първоначално пътуването на Лула трябваше да бъде посветено на търговията - важна тема, дори ако фокусът се измести.
Миналата седмица, преди пристигането на Лула, в Китай се проведе форум на 500 бразилски и китайски бизнесмени, в резултат на който бяха подписани повече от 20 споразумения за сътрудничество.
Едно от тях цели да позволи бизнес сделките между двете страни да се извършват в реали и юани, а не в щатски долари.
През 2022 г. двустранната търговия между двете държави надхвърли рекордните 150 млрд. долара.
Бразилия е и основната дестинация за китайските инвестиции в Латинска Америка от 2007 г. до 2020 г. на стойност 70 млрд. долара по данни на Бразилско-китайския бизнес съвет.
Но това пътуване ще бъде преди всичко политическо.
От Пекин Лула ще пътува до Шанхай, където неговият вътрешнополитически съюзник Дилма Русеф, която го наследи на президентския пост през 2011 г., наскоро пое поста ръководител на Новата банка за развитие, известна още като банката на БРИКС.
По време на последните два мандата на Лула, от 2003 до 2010 г., Бразилия се присъедини към Русия, Индия, Китай и Южна Африка, за да създаде групата на БРИКС с бързоразвиващи се икономики.
По пътя си към дома Лула ще посети Обединените арабски емирства. (БГНЕС)Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски беше категоричен, че неговият персонален натиск е причината за връщане на "швейцарското правило" за увеличение на пенсиите: "Вчера кой върна пенсиите на пенсионерите, ние. Ще управляваме. Видяхте, че пенсиите се върнаха под моя персонален натиск", заяви Пеевски. По думите му "ДПС-Ново начало"..
Социалният министър Борислав Гуцанов обясни, че проблемът в Бюджета с актуализирането на пенсиите по швейцарското правило, е бил решен чрез диалог и компромиси. Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ В кулоарите на парламента министър Гуцанов коментира откъде могат да дойдат необходимите средства. "Да,..
Съпредседателят на "Продължаваме промяната- Демократична България" заяви, че заслугата за промяната в позицията на правителството за увеличението на пенсиите по Швейцарското правило е на тяхната коалиция: "Реално нашата бърза реакция вчера - на Асен Василев и на цялата ни коалиция, накара така, че една огромна грешка да бъде поправена. Два милиона..
След инцидента с паднало дърво върху кола на булевард "Цариградско шосе" в района на парк "Врана" се надявам държавата да погледне по-сериозно на нещата и да потърси контакт със Столична община . Необходимо е държавата да предприеме действия - да се подпише съответният акт, с който СО отново да започне поддръжката и да обезопасим територията на..
Вторият ден, обявен за бойкот на пазаруването в хипермаркетите, както и минусовите температури не опразниха магазините в Ямбол. Клиентите са по-малко в сравнение с другите делнични дни, повечето от тях знаят за протеста, но не вярват, че цените в магазините ще паднат. "Показваме, че сме съпричастни, обаче мисля, че големите вериги няма да..
В Центъра за временно настаняване "Света София" в столичния квартал "Захарна фабрика" ще се проведе кампания за раздаване на храна за бездомни хора . Инициативата е организирана от Столична община и Българската хранителна банка. 110 хранителни пакета ще бъдат раздадени на най-уязвимите , а именно тези, които са в центъра. Към момента там са..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да пазаруваме – чисто, модерно, но те наистина трябва да не спекулират с бранда "България". Влизате и виждате шевици и т. нат. и отзад, зад това прикрито национално производство, много често има стоки с друг..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..