Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

АЕЖ: Пресконференции без въпроси пораждат въпросителни

Снимка: Ани Петрова

Асоциацията на европейските журналисти − България призовава политическите партии да преразгледат стратегиите си за публична комуникация и да се уверят, че те отговарят на изискванията за прозрачност и отчетност пред избирателите. 

"Демокрация без медии е невъзможна и партиите, които изповядват демократични ценности, трябва да демонстрират с поведението си, че осъзнават този факт", пишат АЕЖ в позиция. 

"В петък лидерите на коалицията "Продължаваме промяната − Демократична България" обявиха пресконференция, но след това се оказа, че присъстващите журналисти не могат да задават въпроси, а са били извикани само за да отразят изявление. Това е проява на неуважение към журналистите, които не представляват стойки за микрофони и камери, а са професионалисти и вероятно имат по-важни занимания от това просто да записват изявления или да съдействат за предаване "на живо" в обедните новини. Миналата сряда на пресконференция на политическа партия ГЕРБ бе обявено, че лидерът на партията Бойко Борисов няма да отговаря на въпроси, макар че впоследствие той все пак направи изключение за някои по-напористи репортери". 

От АЕЖ смятат, че политиците не би трябвало да ограничават достъпа на медии и журналисти до свои публични събития и пресконференции. А напоследък се забелязва тревожна тенденция в това отношение - на последното си публично събитие преди изборите лидерът на "Възраждане" изгони и журналистка от БНТ, а в следизборната вечер си позволяваше квалификации кой е и кой не е журналист. 

Асоциацията отправя и препоръки: 

"Вместо да преценяват по свое усмотрение кой е журналист и кой не, е по-добре в началото на публично събитие да обявят накратко правила и само ако някой не се съобрази с тези правила, да бъде молен да напусне. Например, в началото на пресконференцията може да се посочи кога ще е времето за въпроси, по колко въпроса може да зададе всеки и каква ще е поредността. Насърчаваме политиците да използват опита на специалисти по комуникация, а не да оставят у аудиторията усещане за аматьорщина при организирането на събития с присъствието на медии. Политиците дължат на обществото отговори, а журналистите са онези, които задават въпросите от името на своята аудитория. Затова, както сме отбелязвали и преди - общуването с медии, не може да бъде заменено с излъчване на живо в социалните мрежи, не трябва да бъде заменено и от интервюта само пред удобни медии и/или с предварително уговорени въпроси. Не на последно място, подчертаваме, че журналистите също имат свои отговорности и са длъжни да съблюдават етичните стандарти в професията. Онези, които го правят, трябва да се ползват от солидарността на своите колеги, независимо от конкурентната среда, в която работим". 

Интервю на Диана Янкулова с Илия Вълков от АЕЖ в предаването "Нещо повече" можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Василев

Асен Василев: Виждаме разнобой в мнозинството, може да им се наложи пак да ремонтират бюджета

Съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев обясни отказа на депутатите от парламентарната група да се регистрират при проверка на кворума в Народното събрание днес с липсата на ясни и прозрачни правила на процедурите. Според него стабилността на кабинета е под въпрос: "Ние в избор на регулатори по партиен признак и квота няма да участваме и няма да..

публикувано на 20.02.25 в 15:59
Иван Гешев

Иван Гешев ще дава показания по дело срещу районен прокурор

Бившият главен прокурор Иван Гешев и бившият районен прокурор на София Невена Зартова ще дават показания по делото за длъжностно престъпление срещу районния прокурор Константин Сулев.  Магистратът е на съд за това, че на 30 май 2023 година е повдигнал обвинение на намиращия се в неизвестност бивш следовател Петьо Петров, по прякор Пепи Еврото, без да има..

публикувано на 20.02.25 в 15:41

Хакерите от Ransomhouse обявиха, че притежават данни от информационните системи на ВАС

Хакерската група Ransomhouse обяви на сайта си, че притежава данни, източени от информационните системи на Върховния административен съд.  Като доказателство са публикувани документи със списъци с имена и лични данни на служители, молби за отпуски и различни документи, съобщава сайтът за киберсигурност и защита на данните Questona.  Единната..

публикувано на 20.02.25 в 15:41
Диана Гласнова

Какви са настроенията в Хърватия преди поредния протест срещу високите цени

" Първият протест в Хърватия доведе до действия на правителството и защита на цените на 70 продукта. Т.е. те да бъдат с таван. Има едно подобряване". Това обясни пред БНР Диана Гласнова, кореспондент на БТА в Хърватия. Там, чрез потребителската платформа "Ало, инспекторе", се организира шествие под надслов "Пет минути предупредително..

публикувано на 20.02.25 в 15:40

Отменено е бедственото положение в общините Дългопол и Долни чифлик

Бедственото положение във варненските общини Дългопол и Долни чифлик е отменено.  Възстановено е подаването на ток за всички населени места, а и пътищата са проходими.  Бедствено положение в Бяла, Долни чифлик и Дългопол, каква е обстановката в останалите населени места в областта? Къде във Варненско учат дистанционно (ОБНОВЯВА СЕ)..

публикувано на 20.02.25 в 15:36

Жълт код за студ в 23 области, от понеделник - леко затопляне

През нощта срещу петък над по-голямата част от страната ще е ясно и тихо, сочи прогнозата на НИМХ. На места в равнините ще се образува мъгла. През деня ще е предимно слънчево. Ще духа слаб, в източните райони до умерен вятър от север-североизток. Температурите ще са в широки граници: минималните - от минус 20° до минус 5°, а максималните - от..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Общината и училището в Трекляно се отопляват на дърва

Общината в Трекляно и единственото училище в района, където учат 38 деца в смесени паралелки от първи до седми клас, се отопляват с печки на дърва и нямат проблем при февруарските студове, каза за БНР секретарят на кметството Василка Кирилова:  "Климатикът не топли. Топлото е на тавана, а ние сме долу, на пода" Тази сутрин в Общината са..

публикувано на 20.02.25 в 15:18