Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йотова: Колкото по-бързо се формира мнозинство и евентуално правителство, толкова по-добре

Снимка: Прессекретариат на президента

Вицепрезидентът Илияна Йотова изрази надежда, че решението на работните групи, излъчени от коалициите ГЕРБ - СДС и "Продължаваме промяната - Демократична България" за ротация на три месеца на постовете на председателя на Народното събрание и на правната парламентарна комисия, е конституционно издържано.

Тя призова депутатите бързо да се заемат със законопроектите, свързани с Плана за възстановяване, Шенген и еврозоната и увери, че президентът Радев няма да бави консултациите за съставяне на редовно правителство:

"Толкова много вече консултации и избори - ние сме наясно в президентството, че няма угодия. Едните ще кажат, че са много бързи, другите ще кажат, че са много бавни. Това, което мога да ви кажа с днешна дата е, че всички конституционни срокове ще бъдат спазени. Ние не знаехме до днес какво ще бъде решението на дете политически сили, така че нямам идея какво ще реши президентът в следващите дни, но пак казвам -  ще бъдат спазени всички конституционни срокове за това.

Когато ние от нашата институция говорим непрекъснато, че  всички в страната сме заинтересовани от стабилно мнозинство и кабинет, това не е шаблон, това не е лозунг, това е наистина нашето желание. Колкото по-бързо се формира това мнозинство и евентуално правителство, толкова по-добре, така че, няма за какво да се бавят консултациите, коментира вицепрезидентът.

Илияна Йотова участва днес на тържественото събрание на Съюза на юристите в България по случай Деня на Конституцията и професионалния празник на юриста.

"Съдебната реформа се превърна в устойчиво словосъчетание, злоупотребата с което накара по-голяма част от хората да не чуват смисъла му. Девалвацията на понятието доведе и до недоверие на голяма част от българското общество към най-гласовитите по темата. Колкото повече говорим за съдебна реформа, толкова по-малко хората вярват в нея", коментира тя.

Вицепрезидентът поздрави българските юристи, като изрази гордостта си от приноса им за утвърждаването на конституционализма и правовия ред в България. "Няма по-висша ценност от правосъдието. Именно тогава хората разбират, че държавата застава зад тях и им гарантира справедливост", посочи Йотова.

И още: "Навярно не е съвършена българската Конституция, живеем в динамично време, но заложените в нея принципи са непреходни – за народния суверенитет, за върховенството на закона, за разделението на властите, което въвежда още Търновската конституция и е валидно и днес, за правовата и социална държава", изтъкна вицепрезидентът и се обяви срещу опитите на политици да я променят, без дори да са я чели.

Йотова цитира думите на един от авторите на Конституцията проф. Любен Корнезов: "Конституцията не е готварска книга, за да се пипа в нея с блажни ръце. Да се гори и разпродава на търг."

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ден на "затворените врати" в университетите

Въпреки че правителството отпусна допълнителни пари за увеличение на заплатите на университетските преподаватели, вратите на десетки висши училища в цялата страна днес останаха затворени. По този начин бива изразено недоволство от цялостното отношение на държавата към нуждите на висшето образование. Без занятия в частни и държавни..

публикувано на 20.05.24 в 12:57
Тбилиси - протести

Настроението в Грузия е "сега или никога"

Мариам Чакиа - глас от протестите в Грузия, сподели своите притеснения пред БНР. Тя е  грузински режисьор и продуцент на документални филми в много успешни копродукции. Първият й пълнометражен документален филм "Listen to the Silence", печели "Златен гълъб" в конкурса Next Masters в Лайпциг. Мариам е една от многото, които не пропускат и ден на..

публикувано на 20.05.24 в 12:40

Медицинският университет в Плевен се присъедини към протеста на висшите училища

Медицинският университет в Плевен се присъедини към протеста на висшите училища. Преустановен е учебният процес, а в 12:30 ч. в знак на недоволството, Ръководството, академичната общност и администрацията излизат пред Ректората на Медицински университет – Плевен. Ректорът на плевенския Медицински университет проф. д-р Добромир Добрев, който е и..

публикувано на 20.05.24 в 12:36
Мохамад Мохбер

Мохамад Мохбер ще е временен президент на Иран

Първият вицепрезидент на Иран Мохамад Мохбер ще поеме временно функциите на президента Ебрахим Раиси, който загина при катастрофа с хеликоптер заедно с външния министър Хосейн Амир Абдолахиан и всички останали на борда. Иранските власти увериха, че няма да има сътресения в управлението. В страната е обявен петдневен траур. От Европейския..

публикувано на 20.05.24 в 12:09

Английски език, икономика и здравно образование са предпочитанията на зрелостниците на втората матура

Днес се провежда втората задължителна матура, на която се явяват близо 46 000 дванайсетокласници.  Повече от половината полагат изпит по профилиращ предмет, изучаван в 11. и 12. клас. Останалите ученици са от професионални гимназии и техният задължителен държавен зрелостен изпит е по теория на професията. За втората си матура по..

публикувано на 20.05.24 в 11:56
Четвърти турнир по стрелба с лък в Сливен

Четвърти турнир по стрелба се проведе в Сливен

Как се е развило през времето едно умение, несвойствено за съвременния човек - стрелбата с лък. Вече почти никой не притежава лък и колчан стрели, за да си набави вечеря, но има едни хора, които не само, че не са забравили това средновековно умение, но и го усъвършенстват и го предават на следващите поколения. В Сливен в крепостта..

публикувано на 20.05.24 в 11:54
Арх. Михаил Сугарев и Владимир Райновски

Млади архитекти подеха инициатива за възстановяване на резиденцията на Тодор Живков в Банкя

Екип от млади архитекти се заемат с инициативата за възстановяването на бившата резиденция на соцлидера Тодор Живков в Банкя. Към момента имотът е изоставен, потънал в мръсотия и е в руини.  "Важна точка в мисленето ни е да се даде възможност резиденцията да се ползва от повече хора . Да стане поле на различни хора с различни..

публикувано на 20.05.24 в 11:36