Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Пламен Панайотов: Превратно се представя нормалното общуване с партньорите ни от ЕС и НАТО

Проф. Пламен Панайотов
Снимка: Стопкадър

"Понякога превратно се представя нормалното общуване между партньори, каквито сме ние с държавите от ЕС и НАТО. Съвсем нормално е управлението във всяка една от държавите членки в двата съюза да бъде обект на интерес и у останалите партньори. Ние затова сме партньори. Забравяме, че членството на България в ЕС и НАТО има за предназначени съвсем други приоритети пред живеещите в държавите членки. За България основните приоритети са да имаме далеч по-качествено образование, да имаме здравеопазване, насочено към хората, а не към медицинските пътеки, да се справим с доста съществените  демографските проблеми и да освободим икономиката от затлачването с корупция и лицензионни режими, които спъват свободата на частната инициатива". 

Това каза пред БНР проф. Пламен Панайотов, бивш вицепремиер и преподавател по наказателно право. Коментарът му беше във връзка с твърдения за влияние на различни посолства върху политиката на страната ни.

Той коментира и избора на председател на 49-ото Народно събрание и постигнатата договореност между първите две политически формации в парламента.

Проф. Панайотов подчерта, че ключовият момент за всеки парламент е дали ще се стигне до избиране на редовно правителство и в рамките на 4-годишния мандат, докога то ще има подкрепа:

"Ако се приеме за възможно кабинетът да просъществува само до местните избори, то и дума не може да става за някакви съществени реформи".

Списъкът със законопроекти, около които се обединиха ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, проф. Панайотов коментира като добър, но липсва яснота за политиките:

"Важно е с какво съдържание ще бъдат приети тези законопроекти". 

По думите му е изключено на основание законодателни промени, свързани с възможностите за контрол върху главния прокурор, да доведат до общественото очакване за удовлетворяване на чувството му за справедливост:

"Хората очакват да се преодолеят дефицитите в осъществяването на правосъдието във всички области, а затова е нужна дълбока реформа на правораздавателната дейност, ако е необходимо, съобразно новите стандарти в тази законодателна дейност, да се предприемат и нужните кадрови промени".

Според проф. Пламен Панайотов са възможни варианти, без да се нарушава Конституцията, през определени периоди от време да се избира нов председател на Народното събрание.

Интервюто на Снежана Иванова с проф. Пламен Панайотов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предложение: С 8 стотинки да поскъпне кубик вода в Монтана

С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година.  Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5,05 лв. за кубик от 1 януари поиска КЕВР. Досега жителите на областния център плащаха по 4,97 лв. за..

публикувано на 28.11.24 в 13:46

Тежък метал установиха в питейната вода в ломското село Долно Линево

Тежък метал в питейната вода в ломското село  Долно Линево  установи Регионалната здравна инспекция в Монтана.  Отклонението е по съдържание на манган Отклонението по показател манган е засечено във водна проба взета от домакинство в Долно Линево.  В селото живеят към 180 души. При норма 50 милиграма на литър са отчетени 59, което е недопустимо да..

публикувано на 28.11.24 в 13:36
Депутатът от ПП-ДБ Йордан Иванов дава брифинг за медиите в кулоарите на парламента -  28 ноември 2024 г..

Идея на ДБ: Всяка партия да определи 7 свои депутати, които да гласуват за Силви Кирилов

В търсене на изход от патовата ситуация и невъзможността да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание от "Демократична България" обявиха, че са предложили на БСП и ГЕРБ-СДС компромисно решение - всяка от политическите сили да излъчи 7 свои депутати, които да гласуват за най-възрастния сред народните представители Силви Кирилов и така да..

публикувано на 28.11.24 в 13:14
Проф. Николай Радулов

Николай Радулов: От МЕЧ не виждаме с кой можем да направим коалиция

От МЕЧ не виждаме никой в този парламент, с който можем да направим коалиция.  Това каза пред БНР депутатът от МЕЧ проф. Николай Радулов, бивш депутат от "Има такъв народ", като уточни: " Бихме могли по дадени проблеми да гласуваме заедно, но не и да направим коалиция . Толкова не съвпадат вижданията ни за това как трябва да работи Народното..

публикувано на 28.11.24 в 13:07

КЗП сезира НАП за ДДС-то на мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова сезира изпълнителния директор на НАП за таксите, които мобилните оператори дължат, след като са събирали 5 години неустойки за прекратяване на договори от потребителите. КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни..

публикувано на 28.11.24 в 13:00
Делян Пеевски

Пеевски: Партиите трябва да се разберат кога ще са следващите избори

Това НС е приключило и партиите в него трябва да се разберат кога ще са следващите избори. Това заяви в кулоарите председателят на „ДПС - Ново начало“ Делян Пеевски.  Той обвини ПП-ДБ в близост с „Възраждане“: "Това вътре е свършило. Тези хора не осъзнават дневния ред на българските граждани и е хубаво партиите да седнат да се разберат кога са..

публикувано на 28.11.24 в 12:57
Тончо Краевски

Тончо Краевски: Изборът за председател на НС е избор за служебно правителство

"Те могат да продължават това първо заседание на парламента безкрайно. По този начин държат на власт кабинета "Главчев" на Пеевски. През това време управляват всички органи с изтекъл мандат".  Това заяви пред БНР политическият анализаторТончо Краевски. "Рискът е да се избере отново Сарафов за главен прокурор, този път с мандат и..

публикувано на 28.11.24 в 12:57