ГЕРБ обяви, че свиването на бюджетния дефицит без да се пипат данъци може да става с не повече от 1 процент на година, което ще обезсмисли референдума за еврозоната. На брифинг Деница Сачева посочи:
"Политическо решение няма и трябва или да се вдигат данъци, или да се отложи влизането в еврозоната. Изискват се трудни политически решения и това изисква и отговорност от всички партии в парламента".
С 6,4% дефицит, заложен в проектобюджета на служебното правителство, България не може да влезе в еврозоната, каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Според него в представената финансова рамка на държавата няма инвестиции и перспектива за икономиката и бизнеса, а това води до тежки политически решения.
От всички изпълнени критерии за еврозоната сега страната ни няма нито един. При 6,4% дефицит е невъзможно, подчерта Борисов:
"Честито на "Възраждане", няма да правят референдум. С този показател еврозона няма, става безсмислен! Става безсмислена и опорката на всички за еврозоната".
Бойко Борисов вижда 3 възможни варианта - нов дълг, вдигане на данъци или орязване на разходи. Той настоява преди разговорите за съставяне на правителство лидерите на парламентарно представените партии да обявят кой от тези 3 варианта предпочитат.
"Времето на популизма и празните приказки и заклинания приключи! Имаме в следващите дни да решим тези 3 въпроса - огромен дълг да теглим, режим или вдигаме данъци!? Кой за кое е и за какво. И около това мнозинство ще направи правителство! По-ясно как да ви го кажа? Или правим с ПП и ДБ, или трябва партиите да се произнесат и всички, съвместно, поне за месец, за два или три, да се направи правителство, което да измъкне държавата от калта".
Според лидера на ГЕРБ има и още капани, които не са отразени в бюджета - заемат от близо 1 милиард лева, отпуснат на "Булгаргаз", и дупките в бюджета на общините.
"Когато искаш да се скриеш зад политическа безотговорност, започваш да говориш за експертно правителство. "6,4 ли е дефицитът? Вдигат ли се данъци?? Тегли ли се нов дълг???" - това е лидерски отговор, не експертен! Сега ние, лидерите, трябва да кажем кое от трите".
Предстоят тежки политически решения, за които е необходимо сериозно мнозинство в Народното събрание, каза още Бойко Борисов. Той поиска отговор от ПП-ДБ от кого очакват подкрепа:
"Защото "от всички" означава, че нямат никакво намерение да го правят, защото "всички" са ДПС, и БСП, и ИТН, и "Възраждане" и ние. След като не искат да конкретизират кои са всички, започваме да четем бюджета".
В Гърция също организират бойкот на магазините заради високите цени на стоките от първа необходимост. Федерацията на потребителите в Гърция ИНКА организира на 19-и февруари бойкот срещу високите цени на хранителните стоки. Правителството просто симулира дейност в полза на хората, а реално оставя търговските вериги да печелят много на гърба на..
Министърът на външните работи Георг Георгиев каза, че няма постъпила официална информация към българските институции за това, че Латвия и Швеция ще настояват за компенсации заради прекъснатия кабел в Балтийско море. Швеция задържа по случая българския кораб „Вежен“ и екипажа му, но след седмица свободи моряците и кораба. Очаквайте подробности!
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че няма да изпраща американски войници в Ивицата Газа, защото Израел ще предаде територията на САЩ след приключването на военните действия. В същото време израелският министър на отбраната Израел Кац нареди на армията да подготви план, който да позволи "доброволното напускане" на населението на Ивицата..
Жители на град Ябланица сигнализираха , че както в града, така и в цялата община, включваща и осем села, от години няма аптека, която да работи по договор със Здравната каса . Това затруднява пациентите, които имат т.нар. рецептурни книжки, вече в електронен вариант да купуват лекарствата с отстъпката, която се поема от касата и се налага да..
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е обжалвал прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщиха от Върховния административен съд . Към момента все още делото по жалбата не е насрочено. На 23 януари Пленумът на ВСС бе свикан на извънредно заседание от министъра на..
Асоциацията на българските спортни федерации (АБСП) не се борим за увеличаване на средствата на членовете ни, а за всички спортни федерации. Също така и за увеличаване на финансирането за клубовете и на програмата "Спорт в свободното време". Това заяви Иван Ценов, председател на новосформираната организация, в интервю пред БНР...
Извършена е първата безкръвна операция в кюстендилската болница с нова лапароскопска апаратура, доставена в здравното заведение наскоро, каза за БНР директорът Димитър Стоилов. Д-р Иво Живков и д-р Борис Борисов от екипа на хирургичното отделение оперирали херния на 83-годишен пациент. Той се чувства добре. Преди броени дни е направена..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"