Чикаго днес е българският град на Америка. Българската общност все по-успешно се вписва в живота на града със своите бизнес, културни прояви, с присъствието на сънародниците ни във всички области на живота. Българско присъствие има и в още много градове на САЩ.
В рубриката "Америка - илюзии и реалности" ще се опитаме да ви покажем какво вълнува българите, които живеят от другата страна на Океана, а от време на време ще се вглеждаме и в самата Америка.
Казват, че т.нар. "американска мечта" се е родила през 50-те години на миналия век. И днес все още светът вярва в нея, но проучванията и фактите показват, че тя става все по-трудно достижима не само за емигрантите, а и самите американци. Местните все по-трудно сбъдват собствените си мечти за собствен дом, за добро образование, дори за възможността всички да имат здравни осигуровки. За българите Америка продължава да бъде мит, легенда, а за мнозина вече и реалност.
Актрисата Джулия Стоянова, която е не само страстен почитател на стенд-ъп комедията, но и изпълнител:
"Стенд-ъп комедията се отнася много до лични преживявания, каквото ти е на сърце, каквото ти е в главата, това говориш и в последните 6 години това е всичко, за което мисля. Моят живот. Аз съм емигрантка, така че повечето премеждия, с които аз се сблъсквам ежедневно, са да бъда гост в чужда държава".
Видяното и преживяното актрисата Джулия се опитва да пресъздаде и да пренесе на сцената. Понякога със самоирония, понякога само като факт, който констатира, понякога със сарказъм. Тя е завършила НАТФИЗ, но вместо да прави класически театър в България, идва в САЩ с мечтата да прави любимата си стенд-ъп комедия. Преди 4-5 години съдбата я среща с Доналд Макнайр.
Театралният жанр, в който на сцената разказваш лични преживявания, случки и събития, които са те впечатлили, без декори и специални театрални костюми, ги сближава и обединява. И Доналд е влюбен в стенд-ъп комедията, има добрия шанс да се развива в родината си, но по стечение на обстоятелствата за младия американец съдбата е подготвила друга изненада. На пътя му застава друга българка, която открадва сърцето му, а Доналд разказва:
"Запознахме се в Чикаго преди 7 години. Тя беше студентка, за магистратурата трябваше да се върне към България. И аз казах - ок. Идвам. И от 4 години живеем в София. Аз съм в Чикаго само за почивка".
Така българката Джулия Стоянова идва в САЩ, а американецът Доналд Макнайр се озовава в България. Разменят местата си на пребиваване, но и двамата се чувстват добре и както изглежда, това не пречи и на общата им работа. Всеки търси своите преживявания, внимателно се вглежда в света около себе си и в края на деня го вписва в дневник. После част от записаното влиза в сценариите. Независимо че Джулия и Доналд виждат и търсят да сбъднат мечтите, разменили родината си, вече няколко години, дори и от разстояние, работят заедно. Направили са няколко представления в България, имат две и в Чикаго.
Някои от сънародниците ни за първи път гледаха техен спектакъл не много отдавна, а мнението на Румяна и Анета Христова - две дами от многото присъствали на спектакъла, си приличаше с мненията на почти всички присъствали, които бяха препълнили салона:
"Представлението беше много забавно, особено слушайки Доналд, когато разказва за българската култура видяна през неговите очи".
"Беше много приятно и много забавно. Американецът в България и неговите приключени".
Повече - чуйте в звуковия файл.
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Младият български пианист Емануил Иванов гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos. Интегралът има за..
По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..
Лара, която е по-известна като кака Лара, е всъщност актрисата Лазара Златарева . Тя играе в театър "Българска армия", но е и PR на театъра. Златарева е гост в поредицата "Магия на театъра ". "Детската мечта не е била да съм актриса, защото от съвсем ранна възраст имах непрестанен досег с театъра и мислех, че е съвсем естествено , че това е..
В петък - 7 февруари, от 19 часа в зала "България" Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерт, който носи вълнуващото наименование "Любов и драми". Диригент е Константин Илиевски. "Любовна магия" е една изключително драматична история. Ние я изпълняваме с присъствието на солист. Ще се пеят всички арии. Те са във фламенко стил...
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю..