Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"И се случи това, което беше недопустимо – да се зачеркне един референдум." Колко тежи думата на гражданите?

Марин Божков: Действията на президента и служебното правителство по казуса "Обзор" показват отношение към демокрацията

Снимка: БНР

На общоградско събрание жителите на Обзор ще решават да продължи ли борбата им за отделяне в самостоятелна община.

Министерският съвет вчера отмени решение на кабинета "Борисов" от март 2021 г. за създаването на нова община и отделянето на Обзор от Община Несебър след законно проведен референдум по темата.

Това изненада местните жители, които очакваха решението на президента Румен Радев – по процедура той е последният, който трябва да издаде указ. Решението на държавния глава се бави две години. Така, МС реши казуса без негова намеса.

Местният референдум бе проведен през февруари 2021 г. Тогава жителите на Обзор и още 6 села гласуваха "за" отделяне от Община Несебър. Последваха протести и контрареферендум на онези, които бяха "против" създаването на нова община. Междувременно, буквално месец след първия референдум МС реши, че общественото допитване е преминало законно и нова община трябва да има. Жителите, който не искаха селищата им да се отделят от община Несебър изпратиха писмо до следващия кабинет с настояване да преразгледа това решение и получиха отказ

Кметът на Обзор Христо Янев определя като незачитане на пряката демокрация решението на Министерския съвет против отделянето на Обзор. Той не крие изненадата си.

"4 кабинета – два редовни и два служебни, включително и министрите на регионалното развитие потвърдиха и изразиха становище, че процедурата е чиста. Затова сега сме толкоз изненадани, в последния момент, на коляно… Процедурата по принцип е в президентството, те са последният водещ по тази преписка. Президентът забави, той обеща в едно писмо до Инициативния комитет, увериха ни, че президентът ще разпише указ след преброяването. Преброяването мина, указа още го чакаме. Нямало срок за издаването на указ. Минаха малко над 2 години и се случи това, което беше недопустимо – да се зачеркне един референдум. В един момент явно референдумите са без значение за България и не се зачита вотът на хората."

В условия на пандемия местните жители гласуваха масово на местния референдум през 2021 г.  Снимка: БГНЕС

Реакцията на жителите на Обзор:

"Кошмар. Не е добре за нас. Играят си с живота на хората."

"Готов е целият Обзор на протести."

"Колко години минаха? Две години, стана измъчено, едно напрежение между гражданите."

"Всички пари, които се вадят от туристите, отиват в Несебър. Ние не сме съгласни. Обзор искаме да порасне, да изгради нови неща, но парите отиват там."

Обзор   Снимка: БГНЕСНеочакваният ход на служебния кабинет да отмени решението на редовно правителство поставя правни въпроси, смята председателят на Програмата "Достъп до правосъдие" Марин Божков.

"Възможно ли е служебно правителство, което има ограничени правомощия, да отменя политическо решение на редовен кабинет? Това решение не е в компетентността на служебно правителство, защото засяга политиката на местно самоуправление на българската държава, а служебното правителство няма право да прави политика. Референдумът, с който жителите на Обзор и съставните му 6 села категорично се произнесоха за отделянето си като община, е уникален в цялата история на България с това, че избирателната активност беше 75% и близо 75% от гласовете са "за" отделяне. Едно подобно решение подлежи на съдебен контрол и аргументите, изложени в него, могат да бъдат оборени един по един. Правителството, за което носи отговорност президентът на републиката, който 2 години "забрави" някак си да издаде указ, потънал на бюрото му, показват отношение към демокрацията. И това е доста тревожно."

"Такова чудо в българската практика – политическа и административна, не се е случвало", подчертава Божков. По думите му юристите трябва старателно да преценят дали делото е подсъдно на ВАС или на Конституционния съд.

Повече по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51