Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Абонирани" за банкомати читалища, за да получават държавната субсидия?

Безпрецедентно в Плевен отхвърлиха годишната програма за читалищата. Защо?

Читалищен председател: Това е нормален завършек на нищоправенето. Кучето е заровено в Закона за читалищата

Снимката е илюстративна
Снимка: chitalishte-razvitie.net

На последното си заседание Общинският съвет в Плевен отхвърли годишната програма за развитието на читалищната дейност в общината. Тази програма е основа и за  разпределението на бюджетната субсидия, която надхвърля милион и 400 хиляди лева. Какво на практика ще се случи след безпрецедентното решение на съветниците?

В община Плевен има 36 читалища. Министерството на културата субсидира 106 бройки с 1 311 591 лева. На последната  сесия  председателят на групата "БСП за България" Свилен Атанасов предложи да не се приема програмата и съветниците го подкрепиха.

"Години наред съществува пошла практика да се откриват читалища, които не извършват никаква дейност. Първо, има читалища, които нямат библиотечен фонд и втората част е календарният план за мероприятия."

Според Атанасов проблемът е в Закона за народните читалища и липсата на контрол върху функционирането им.

"С оглед на всичко това не беше нормално и не беше резонно за пореден път Общинският съвет в Плевен да одобри една такава програма", мотивира отказа той.

"Проблемът е много сериозен. Общинският съвет на града с това си решение показа един морален ангажимент."

"Това е прецедент в историята на българските читалища", категорична е Стефка Григорова, директор Дирекция "Хуманитарни дейности". По думите ѝ не е нормативно регламентирано от Министерството на културата какви са правомощията на общината и длъжна ли е тя да приеме програмите, които предават читалищата, както и има ли право да ги върне за доработване, "а за контрол е немислимо да се говори".

"Законът за народните читалища им дава възможност да превърнат свободната си дейност в слободия. Общината няма право да се меси по никакъв начин в планираната дейност за предстоящата година. Това е един парадокс. Субсидията за читалищата се разпределя още януари на базата на отчетите. Съгласно Закона за народните читалища програмата, за която са необходими тези средства, се приема април от общинските съвети. Това е наистина безумие", коментира Григорова.

"Може би Община Плевен е една от малкото, да не кажа единствената, която отне общинска собственост на читалища с доказано нищоправене. На читалища, които бяха "абонирани" за банкоматите, за да получават държавната субсидия."

През май предстои поредната такава процедура в село Николаево, но "не се знае къде се намира ключът на това читалище", съобщи още тя.

Това трябваше да се случи отдавна, смята Ивайло Атанасов, председател на най-голямото и най-старото читалище "Съгласие 1869 година".

"Това е нормален завършек на нищоправенето. С това решение на Общинския съвет ние сме извън закона. (…) Изцяло кучето е заровено в Закона за читалищата. Аз твърдя, че поне 14-15 сигнала са подадени в Министерството на културата за груби нарушения по отношение на читалищата. Реакция нулева. Дават се едни отчети, които отиват там. Кой ги чете тези отчети?"

Близо 4 000 са читалищата у нас и стои въпросът колко от тях са фиктивни, отбелязва Атанасов и дава пример с това, че до Освобождението те са били 128.

"Министерството на културата през всичките тези години, как не можа да им светне не червена, някаква зелена лампичка, че има проблем и то много сериозен? Общината не може да бъде винена в нищо, защото тя се превръща в пощенска кутия и нищо повече."

Има разумно предложение за категоризация на читалищата - на такива с национално, регионално и местно значение, изтъква още той.

"Нямам обяснение защо Министерството на културата неглижира този огромен проблем", допълва и Стефка Григорова. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22