Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Технологични лидери изглеждат стреснати от изкуствения интелект

Д-р Джефри Хинтън
Снимка: Ройтерс

След пускането на революционното, по един или друг начин, технологично творение чат ChatGPT в края на миналата година, над човечеството с пълна сила надвисна екзистенциалният въпрос застрашено ли е то от зараждащия се вече съвсем осезаемо изкуствен интелект. Въпреки че, трябва да признаем, вече години наред  говорим за рисковете, свързани с бурното му развитие и нуждата от адекватни регулации и солидни защити...

Няколко месеца по-късно 75-годишният учен Джефри Хинтън със замах отвори Кутията на Пандора, признавайки, че е притеснен от някои аспекти в работата си в областта на изкуствения интелект. Именно пионерските изследвания на д-р Хинтън върху невронните мрежи и дълбокото обучение проправят пътя за добре познатите вече AI системи като ChatGPT.


Дори в настоящия момент, системи като GPT-4 далеч надхвърлят човешките възможности по отношение на общите познания. Що се отнася до разсъжденията те не са толкова добри, но вече показват такива наченки на по-елементарно ниво. Но когато име като Джефри Хинтън каже, че не изключва възможността в рамките едва на пет годинида се стигне до общия изкуствен интелект, ситуацията вече изглежда достатъчно сериозна.

Друго от големите имена в технологичния свят - съоснователят на Apple Стив Возняк влезе в тона му, предупреждавайки, че с развитието на решенията с машинно самообучение ще става все по-трудно да бъдат откривани измамите и дезинформацията.

Като прибавим към всичко това и откритото писмо на водещи технологични изследователи, сред които и самият Илън Мъск, в което те призовават за временно преустановяване на разработването на най-мощните модели на AI, разбираме защо от все повече страни се чуват притеснителни изявления, но и не само. Започва да прозира страх....

Бил Гейтс

Има и противоположни мнения като това на Бил Гейтс - твърд поддръжник на изкуствения интелект, който не подкрепи писмото и идеята за “пауза” в разработването на системи за машинно самообучение на много високо ниво.

На единия или другия полюс, всички големи имена в технологичния свят обаче са категорични - настъпил е повратен момент за човечеството, и последствията тепърва ще се осмислят и изясняват напред във времето.

А главният изпълнителен директор на „Гугъл“ Сундар Пичай дори дръзва да направи смела прогноза за бъдещето...


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20