След пускането на революционното, по един или друг начин, технологично творение чат ChatGPT в края на миналата година, над човечеството с пълна сила надвисна екзистенциалният въпрос застрашено ли е то от зараждащия се вече съвсем осезаемо изкуствен интелект. Въпреки че, трябва да признаем, вече години наред говорим за рисковете, свързани с бурното му развитие и нуждата от адекватни регулации и солидни защити...
Няколко месеца по-късно 75-годишният учен Джефри Хинтън със замах отвори Кутията на Пандора, признавайки, че е притеснен от някои аспекти в работата си в областта на изкуствения интелект. Именно пионерските изследвания на д-р Хинтън върху невронните мрежи и дълбокото обучение проправят пътя за добре познатите вече AI системи като ChatGPT.
Дори в настоящия момент, системи като GPT-4 далеч надхвърлят човешките възможности по отношение на общите познания. Що се отнася до разсъжденията те не са толкова добри, но вече показват такива наченки на по-елементарно ниво. Но когато име като Джефри Хинтън каже, че не изключва възможността в рамките едва на пет годинида се стигне до общия изкуствен интелект, ситуацията вече изглежда достатъчно сериозна.
Друго от големите имена в технологичния свят - съоснователят на Apple Стив Возняк влезе в тона му, предупреждавайки, че с развитието на решенията с машинно самообучение ще става все по-трудно да бъдат откривани измамите и дезинформацията.
Като прибавим към всичко това и откритото писмо на водещи технологични изследователи, сред които и самият Илън Мъск, в което те призовават за временно преустановяване на разработването на най-мощните модели на AI, разбираме защо от все повече страни се чуват притеснителни изявления, но и не само. Започва да прозира страх....
Има и противоположни мнения като това на Бил Гейтс - твърд поддръжник на изкуствения интелект, който не подкрепи писмото и идеята за “пауза” в разработването на системи за машинно самообучение на много високо ниво.
На единия или другия полюс, всички големи имена в технологичния свят обаче са категорични - настъпил е повратен момент за човечеството, и последствията тепърва ще се осмислят и изясняват напред във времето.
А главният изпълнителен директор на „Гугъл“ Сундар Пичай дори дръзва да направи смела прогноза за бъдещето...
Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка? В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на стъпките на завиващата..
Трима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени заради трагичния инцидент край Локорско, при който загинаха двама работници. Това стана ясно след среща на новия министър на транспорта Гроздан Караджов с ръководствата на "Холдинг БДЖ", Националната компания "Железопътна инфраструктура" и..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева, преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР. "Проблемът е, че липсват педиатри и в..
Българското политическо пространство в момента има 4 измерения, което е много сложно за партийно-политическа система . Това заяви пред БНР Боян Захариев от "Отворено общество", автор на анализ за българското партийно-политическо пространство и симпатиите на избирателите, базиран върху данни на "Алфа рисърч". В много демокрации по света..
Децата от между 6 и 11 години от великотърновските детски градини и училища през тази учебна година ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта , за да бъдат полезни на своите близки и незабавно да потърсят лекарска помощ. Образователната програмата се казва "Бързи герои 112" и се подкрепя от община Велико Търново, младежите..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната и изпълнителната власт. Декларирането на подобно желание е " поредното признание, че има такъв проблем и се оказва, че е централният политически проблем ", смята Мирослава Тодорова, съдия в..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в интервю пред БНР. Председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България Диян Стаматов, директор на софийското 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов", бивш зам.-министър на МОН..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...