Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германия е подготвила пакет с военна помощ за Украйна за 2,7 млрд евро

Според сп. "Шпигел" в пакета са включен и 15 противовъздушни оръдейни установки "Гепард".
Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

Германското правителство е подготвило още един пакет с помощи за Украйна, като помощта е предимно от оръжия. Това съобщава последният брой на списание "Шпигел".

По данни на Министерството на отбраната през следващите седмици и месеци Украйна ще получи от Германия допълнителни оръжия на стойност около 2,7 млрд. евро.

"С този ценен принос от спешно необходими военни материали за пореден път показваме, че Германия е сериозна в подкрепата си", заяви федералният министър на отбраната Борис Писториус в специално изявление.

"Всички ние желаем бързото прекратяване на тази ужасна война, водена от Русия срещу украинския народ, която е в разрез с международното право. За съжаление, това все още не може да се постигне, поради което Германия ще окаже цялата помощ, на която е способна, докато е необходимо", заяви Писториус.

Списъкът с помощ включва още 20 бойни машини на пехотата "Мардер", 30 танка "Леопард 1 А5", 18 колесни гаубици, 15 противовъздушни оръдейни установки "Гепард", 200 разузнавателни безпилотни летателни апарата, четири допълнителни противовъздушни системи IRIS-T, боеприпаси и повече от 100 бойни и логистични бронирани машини.

Това е най-големият оръжеен пакет, предоставян досега от Германия за укрепване на украинските въоръжени сили от началото на войната през февруари 2022 г.

Според "Шпигел" пакетът ще бъде обявен като символ на германската солидарност с Украйна успоредно с връчването на наградата "Карл Велики" на украинския президент Володимир Зеленски в неделя в Аахен. Възможно е самият Зеленски да пристигне в Германия за церемонията по награждаването.

По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Зеленски: Липсата на гаранции за сигурността на Украйна доведоха до пълномащабната война на Русия

Липсата на гаранции за сигурността на Украйна са направили възможна пълномащабната война на Русия, заяви украинският президент Володимир Зеленски. Същевременно Върховната Рада благодари на САЩ от името на украинския народ за подкрепата за независимостта на страната и предоставянето на военна помощ. Без гаранции за сигурността на Украйна..

публикувано на 04.03.25 в 07:21
Марин Христов

Борбата срещу вейповете продължава: Благотворителен концерт в Плевен под надслов "Да опазим нашите деца"

В Плевен организират благотворителен концерт под надслов "Да опазим нашите деца". С ъбитието е в памет на 14-годишния Валентин Христов, който почина след падане от жилищен блок в Плевен. До трагичния инцидент се стигна след употреба на вейп с наркотично вещество. "Не допускахме, че има такива неблагоприятни неща, които се разпространяват..

публикувано на 04.03.25 в 07:10
Калина Широкова и протестиращите на последната сесия на Великотърновския общински съвет

Птицеферма на общинар в покрайнините на Дебелец поражда напрежение и притеснения

Разширението на птицеферма за отглеждане на над един милион и сто хиляди кокошки носачки в покрайнините на Дебелец поражда напрежение в града и притеснения у местните хора за замърсяване на въздуха, водите и земята. Инвестицията е за 60 милиона лева на земеделския производител Калина Широкова, която е и заместник-председател на Великотърновския..

публикувано на 04.03.25 в 06:40

Рекорден брой кандидати от САЩ за британско гражданство

Броят на американците, кандидатстващи за британско гражданство, е достигнал рекордно ниво миналата година, като завръщането на Доналд Тръмп на власт и данъчните промени в Обединеното кралство са допринесли за това, пише „Файненшъл таймс“.  Над 6100 граждани на САЩ са кандидатствали миналата година, най-много откакто се води статистика отпреди две..

публикувано на 04.03.25 в 04:01

В Болярово искат промяна на срока за почистване на ливади

Земеделски производители от крайграничната община Болярово настояват да бъде променен срокът за почистването на ливади и пасища. Рискът от пожари в региона е изключително висок, категорични са и от общинската администрация.   Вероятна причина за големите пожари през лятото на миналата година, в землищата на селата Воден и Крайново е почистването на..

публикувано на 04.03.25 в 03:21
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

САЩ спират временно военната си помощ за Украйна

Американският президент Доналд Тръмп е спрял всякаква военна помощ за Украйна след сблъсъка си с украинския лидер Володимир Зеленски, с когото се срещна във Вашингтон миналата седмица. Това съобщи Ройтерс, като се позова на информация на "Блумбърг" и "Фокс нюз".  Липсата на подпомагане се очаква да продължи, докато украинските лидери демонстрират..

публикувано на 04.03.25 в 03:06

Кипър ще използва космически технологии срещу природни бедствия

Службата на ООН за космическото пространство и център за върхови постижения в Кипър ще си сътрудничат в изграждането и прилагането на космически базирани технологии за намаляване на риска от бедствия. Подписаният между тях меморандум за разбирателство предвижда създаването на острова на регионален офис за поддръжка на международната програма...

публикувано на 04.03.25 в 02:25