Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравният министър инспектира обучението за оказване на медицинска помощ по въздуха

Шефът на ВМА Венцислав Мутафчийски и здравният министър Асен Меджидиев.
Снимка: БТА

Първите 50 специалисти, които ще оказват спешна медицинска помощ по въздуха, се обучават в симулационния център на Военномедицинската академия. В Италия ще бъдат изпратени преподаватели, за да се запознаят на място с детайлите. Това каза министърът на здравеопазването Асен Меджидиев, който посети обучителния център.

В симулационния център на ВМА са постигнати условия, които почти напълно отговарят на условията в хеликоптерите, които България е закупила. Манекените за обучение също са много висок клас, каза министър Меджидиев. Първите два хеликоптера се очаква да пристигнат у нас в средата на юли, а първите две бази за тях са в София и Долна Митрополия. Следващите ще бъдат във Варна, в Пловдив и Ямбол.

Площадки за кацане на хеликоптерите ще има в почти всички областни и университетски болници в страната. Изготвен е и софтуерът за комуникация, която ще се осъществява от координационен център, който ще бъде свързан с всички спешни центрове в страната, с всички лечебни заведения, Държавния авиационен оператор и Ръководство въздушно движение, каза още Меджидиев:

"Тези диспечери ще имат квалификацията да могат да оценяват дали конкретният случай се нуждае от наземна помощ - линейка, или трябва веднага да излети хеликоптер".

Спешната помощ по въздух ще бъде безплатна у нас. Началникът на Военномедицинска академия ген. Венцислав Мутафчийски уточни, че 4ма специалисти от ВМА участват в обучението, както  болницата е ангажирана и с прегледите на кандидатите. Той уточни, че от 106 записани за обучение 4ма са върнати по здравословни причини:

"Това трябва да са предимно млади и здрави хора, които трябва да бъдат проверени, разбира се не със същите изисквания като за пилоти, но трябва да имат достатъчно добро здравословно състояние да понесат натоварванията"

В симулационния център, който е на почти две години в момента  се обучават и парамедици, и бойни санитари. Той се ползва с голямо доверие и се получават заявки за обучение и от други държавни структури като полицията, разузнавателните служби и Националната служба за охрана.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерти от САЩ проучват възможността за модернизация на американската авиобаза в Кипър

Екип експерти от военновъздушните сили на САЩ започва оценъчната си мисия в Кипър за разширяването и модернизацията на авиобазата на острова. Първата им среща е днес с министъра на отбраната Василис Палмас. Американските експерти, които пристигнаха в Кипър в сряда от базата им в Германия, ще обсъдят с кипърските власти начини за..

публикувано на 23.01.25 в 04:41

Лондон е дом на над половин милион нелегални мигранти

Лондон е дом на около 585 000 нелегални мигранти или един на всеки 12 от населението на града, пише „Дейли телеграф“ като цитира доклад от проучване, поръчано от водната компания Thames Water, който доскоро е бил поверителен. „Дейли телеграф“ е получил достъп до проучването, съгласно закон за свобода на информацията за околната среда. Водната..

публикувано на 23.01.25 в 03:55
Илон Мъск

Мъск се съмнява, че може да се осъществи инвестиционното намерение за 500 млрд. долара за ИИ

Водещите технологични компании "ОупънЕйАй" (OpenAI), "Оракъл" (Oracle) и "СофтБанк" (SoftBank) нямат достатъчно средства, за да изпълнят намерението си да инвестират 500 милиарда долара в инфраструктура за изкуствен интелект (ИИ) в САЩ, заяви изпълнителният директор на "Тесла" (Tesla) и "Спейс Екс" (SpaceX) Илон Мъск, предаде Си Ен Би Си. Тръмп..

публикувано на 22.01.25 в 22:15

Програма за младежи от 18 до 29 години от уязвими групи за стажуване в друга страна от ЕС

Младежи на възраст между 18 и 29 години от уязвими групи ще могат да получат подкрепа за стажуване в друга страна членка на Европейския съюз.  Тази възможност се предоставя  по новата мярка "Младежка инициатива АЛМА" на Програма "Развитие на човешките ресурси". Тя е отворена за кандидатстване до средата на май.  Мярката предвижда 68 младежи от уязвими..

публикувано на 22.01.25 в 22:12
Лидерът на Народната партия Алберто Нунес Фейхоо говори в долната камара на испанския парламент, Мадрид, архив, декември 2024 г.

В Испания заради коалиционни неразбирателства февруарските пенсии ще са по-ниски от януарските

Испанските пенсионери ще получат повече пари през януари, но през следващия месец ще вземат пенсиите си в размера за миналата година. Как се стигна до тази патова ситуация След месец на заплахи и обвинения към правителството партията на Карлес Пучдемон "Заедно" изпълни заканите си и не подкрепи днес предложението на кабинета за увеличение на..

публикувано на 22.01.25 в 21:53

Ясни са състава и ръководството на постоянните комисии в НС, опозицията само с 1 председателско място

Депутатите избраха състава и ръководството на постоянните комисии в 51-вото Народно събрание. Според парламентарния правилник постоянните комисии са 25.   Опозицията няма да има председатели на комисии в НС Тошко Йорданов отхвърли упреците на опозицията за председателските места в комисиите на НС Политическите сили в управлението си..

публикувано на 22.01.25 в 20:32

Георги Господинов: Радиото е медията на общността

Радиото прави точно това, а то е най-важното - общност, което днес ни лисва, живеем в дефицит на общност, в разпад, казва носителят на "Букър", писателят Георги Господинов в интервю по БНР по повод 90 години от създаването на Националното радио. "Още при своето създаване първата радиопозивна е "към всички, към всички, към всички" - три..

публикувано на 22.01.25 в 20:22