Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ни влияят температурата и атмосферното налягане

Зорница Спасова: Резките температурни различия и екстремните прояви на времето зачестяват

Кои са хората "метеопати" и как климатичните промени се отразяват на психичното ни здраве

3
Зорница Спасова

Как промените на времето се отразяват върху здравето ни? Отговор дава Зорница Спасова от Националния център по обществено здраве и анализи и един от авторите на платформата „Климатека”/ платформата, която иска да направи науката за климата достъпна за всички.

"Най-важните елементи са температурата и налягането. Над 6 градуса са класифицирани температурите като дразнещи, между 4 и 6 градуса - като чувствителни, между 2 и 4 градуса като преходни, а под 2 градуса са идендеферентни за човешкия организъм.

Спрямо атмосферното налагяне промени над 10 хектопаскала (hPa) са големи, между 8 и 10 са резки, между 4 и 8 са умерени, а под 4 са слаби промените", разказа в  "Нощен Хоризонт" Зорница Спасова.

По думите й всички типове време са разделени на 16 класа. Преходите между тях сочат резките промени.

Зорница Спасова е главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването. Има докторска степен по специалност “Климатология” от СУ „Св. Климент Охридски“.

unsplash.com

Занимава се с въздействие на изменението на климата върху човешкото здраве от 2008 г, като е специализирала многократно в чужбина. Научен секретар е на Българското дружество по медицинска география, хъб мениджър на програма Climate KIC за НЦОЗА и организатор на the Lancet Countdown on Health and Climate Change в България.

"Най-резките промени са през пролетта, а като месеци през март и април. Най-устойчиво е времето през август. Юни и юли са динамични през лятото.

Екстремните прояви на времето зачестяват в нашата страна и те са се увеличили с 30 на сто. Очаква се още увеличения и в бъдеще, посочи още Спасова.

Най-рязко се променя времето в София през април, допълни тя. Като цяло е устойчив режимът средно годишно на времето в София, поясни още Зорница Спасова.

Спасова нарича хората "метеопати", които са най-чувствителни към резките промени на времето. По-често са жените и жителите на големите градове. Те стават сънливи, депресивни, обострят се хроничните им заболявания. Това са сърдечно-съдовите заболявания преди всичко.

unsplash.com

По темата за промените в климата и бедствията и отражението им върху психичното ни здраве разказа и психологът Елица Станева-Бритън, също автор на „Климатека”:


"Последните години се посочва, че климатичните промени влияят и на психичното ни здраве. Те могат да доведат до тъга, тревожност, но могат да преминат и в по-крайни изживявания като стрес и депресия. За да го преодолеем трябва да се информиране по темата, да разговаряме с хората, да разберем, че много от нас страдат от тези промени.

По време на природно бедствие или екстремна ситуация се появява освен паника, но и желание за взаимопомощ", каза в "Нощен Хоризонт" психологът Елица Станева-Бритън.

"Така че, катаклизмите ни помагат да намерим смисъла в живота. Защото товава именно има големи загуби...Но може да се стигне до нещо като "клинично замръзване", защото събитието е трудно за преодмисляне...Хората не са виновни, затова говоренето може да помогне да се преодолее загубата или нещастието.
Затова е добре да сме добре информирани как се действа при бедствия и аварии", изтъкна още за БНР Елица Станева-Бритън.

Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06