Правната комисия в Народното събрание прие на първо четене промени, с които се въвежда механизъм за контрол на главния прокурор.
Механизмът за разследване на главния прокурор предвижда наказателен съдия от Върховния касационен съд да образува проверка и да води разследвания срещу главния прокурор или негов заместник, когато има достатъчно данни за извършено престъпление.
В измененията се предвижда още освобождаване и назначаване на обвинетел №1 да се приема с не по-малко от 13 гласа вместо сегашните 17.
Главният прокурор Иван Гешев присъства, но не коментира предложените текстове.
Отношение взеха заместничките му Красимира Филипова и Десислава Пиронева.
"Защото главният прокурор и днес може да бъде разследван, и утре, и винаги, когато са налице обстоятелствата, може да бъде проведено разследване".
"Нека да не продължаваме да правим ремонт на парче, който ще доведе до необходимост от нов ремонт".
Правосъдният министър Крум Зарков оспори думите им с аргумента, че законопроектът е съгласуван и съобразен с Венецианската комисия.
От ГЕРБ го подкрепиха и призоваха законопроектът да влезе в пленарната зала още утре.
Председателката на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова:
"Тази дългоочаквана промяна в Наказателно-процесуалния кодекс не само ще направи възможно България да усвоява средства по Плана за възстановяване и устойчивост, но и да завърши реформа, която не само ще даде възможност отново да говорим за Шенген. Даже настояваме в утрешния ден да се разгледа в пленарна зала".
Мирослав Иванов от ПП/ДБ се усъмни в намеренията на ГЕРБ:
"До момента, в който този законопроект не бъде приет на две четения,простете ми, г-жо Атанасова, няма да имам абсолютното доверие, че вие ще спазите вашите ангажименти. Ще видам дали това ще се случи".
Председателят на правната комисия Стою Стоев увери, че ще направи всичко възможно да изготви доклада, за да може законопроектът да се гледа още утре.
Заради авария на магистрален топлопровод пет столични квартала ще са без парно и топла вода до сряда, съобщават от Топлофикация София. Това са Младост-1, Студентски град, Дървеница, Витоша и Малинова долина. От дружеството обясняват, че авариралото съоръжение е изградено през 80-те години на миналия век и е с изтекъл експлоатационен срок...
В Обединеното кралство стотици мигранти са били арестувани от началото на тази година като част от мерките срещу незаконния труд, съобщи правителството. Много мигранти са привлечени от фалшиви обещания за възможност да живеят и работят на Острова, което ги кара да рискуват живота си, пресичайки Ламанша. Екипи на правоприлагащите органи са..
Лидерът на "Реформирай Обединеното кралство" Найджъл Фарадж каза, че партията му вече има повече от 200 000 членове и се стреми да изпревари управляващата Лейбъристка партия, която е с 309 000. Говорейки пред делегати на регионална конференция в графство Уилтшър, депутатът от "Реформирай Обединеното кралство" нарече разрастването и възхода..
Между 460 и 500 хил. пътници ползват столичното метро на ден , обяви пред БНР директорът на столичния "Метрополитен" проф. Стоян Братоев. За разширението на третата линия на метрото през столичния кв. "Слатина" той обясни: " Участъкът е дълъг 6 км. с 6 метростанции. Метростанциите започнаха да се строят миналата година. През това време се..
"Възраждане", партия "Мир" и техни симпатизанти, протестираха пред сграда на НСИ срещу "фалшификацията на данни във връзка с въвеждането на еврото в нашата страна" и настояха за за оставката на председателя на института доц. Атанас Атанасов. Те бяха поканени на среща от председателя на НСИ, на която се породи скандал и взаимни обвинения. От..
Близки на семейството на 13-годишната Габи, блъсната и убита на пешеходна пътека в Пловдив, докато пресича с майка си, протестираха пред съдебната палата в града срещу 2-годишната условна присъда, определена за шофьорката, причинила смъртта на детето. Апелативните магистрати, които днес заседаваха по жалбата срещу издадената от Окръжния съд..
Управляващата в Косово партия "Самоопределение" е напът да спечели вчерашните парламентарни избори, но може да няма необходимото мнозинство, за да управлява без коалиционни партньори. Това сочат днес предварителните данни от вота, предаде Ройтерс. Изборният резултат ще бъде отстъпление от над 50%, които партията на премиера Албин Курти..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..