Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тридневна среща на върха на Г-7 в Япония

| обновено на 19.05.23 в 12:11
Канадският министър-председател Джъстин Трюдо, френският президент Еманюел Макрон, японският министър-председател Фумио Кишида, президентът на САЩ Джо Байдън, германският канцлер Олаф Шолц, британският министър-председател Риши Сунак и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен разговарят при кенотафа на жертвите на атомната бомба в Мемориалния парк на мира в рамките на срещата на върха на Г-7 в Хирошима, Хирошима, Япония, 19 май 2023 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Лидерите на Г-7 провеждат годишната си среща в Хирошима, Япония. Начело в дневния ред е войната на Русия срещу Украйна.

Хирошима, градът символ на мира и роден град на японския премиер Фумио Кишида, е избран неслучайно за домакин на срещата, на която Кишида иска да придвижи напред тоталната забрана за използване на ядрено оръжие. "Динамиката в света изисква да включим Русия и Китай в тази инициатива", заяви японският премиер преди началото на срещата.

Кишида призова за "откровена и стратегическа дискусия" като потвърждение на непоклатимото единство на Г7. В приветствието си към лидерите той каза:

"Сега светът е изправен пред множество проблеми като климатичната криза, пандемията и руската инвазия в Украйна. При тези обстоятелства Г-7, като орган, споделящ фундаментални ценности, трябва да отговори ефективно на важните проблеми, пред които е изправена международната общност, и да ръководи света“.

В първия ден от срещата си лидерите на Г-7 публикуваха изявление, в което „потвърдиха отново ангажимента си да застанат заедно срещу незаконната, неоправдана и непровокирана агресия на Русия срещу Украйна“ и да предоставят финансова, хуманитарна, военна и дипломатическа подкрепа на страната толкова дълго, колкото е необходимо. В изявлението се посочва също, че лидерите са се договорили за повече санкции срещу Москва и се подчертава, че за да бъде постигнат мир е необходимо „пълното и безусловно изтегляне на руските войски“.

Във фокуса на разговорите са предоставянето на военна и икономическа помощ за Украйна и затягането на санкциите срещу Русия. Украинският президент Володимир Зеленски отново ще поиска от съюзниците още оръжия. „Там ще се решават много важни неща и затова присъствието на нашия президент е абсолютно необходимо, за да защитим нашите интереси“, заяви Олексей Данилов, секретар на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна. Първоначално се очакваше Зеленски да направи само видеообръщение, но в последствие беше потвърдено, че ще присъства лично в неделя. 

Дискусиите на срещата ще се фокусират върху засилването на санкциите срещу Москва и мерките срещу заобикалянето им, което позволява на Русия да финансира войната. 

Срещата в Хирошима ще посвети голяма част от дискусиите си и на Китай и особено на защитни мерки срещу евентуален икономически шантаж от страна на Пекин като диверсификация на производството и на веригите за доставки. Вашингтон се надява съюзниците да преодолеят трансатлантическите разногласия по отношение на Китай. Ще има и дискусии относно изменението на климата, продоволствената сигурност, здравеопазването и ядреното разоръжаване.

Г-7 включва САЩ, Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия и Япония, но тази година на форума са поканени лидери на още осем държави, сред които бразилският президент Луиз Инасио Лула да Силва и индийският премиер Нарендра Моди.

Днес лидерите на Г-7 посетиха мемориалния парк на мира в Хирошима, където положиха венци пред кенотафа. След това те застанаха в редица с наведени глави, отдавайки почит на около 140 000 души, убити при нападението и последиците от него. 

Очаква се също лидерите на Г7 да посветят голяма част от дискусиите си на Китай и особено на защитни мерки срещу евентуален икономически шантаж от страна на Пекин като диверсификация на производството и на веригите за доставки. Вашингтон се надява съюзниците да преодолеят трансатлантическите разногласия по отношение на Китай. Франция и Германия обаче настояват за гаранции, че няма да се стигне до скъсване на връзките с Китай, който е един от най-големите пазари в света.

Домакинът Япония покани за участие осем страни извън Г7, сред които ключови икономики като Индия и Бразилия, в опит да ги тласне към противопоставяне на руската агресия срещу Украйна и на растящите военни амбиции на Пекин. 


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Парламентът на Гърция ще направи четвърти опит да избере президент

Гръцкият парламент предстои да избере новия президент на страната на четвърти тур от гласуването. Кандидатът на управляващата партия "Нова демокрация" - бившият председател на парламента Константинос Тасулас се очаква да събере необходимото мнозинство от 151 гласа. Той получи 160 гласа в предишните три вота, но те не бяха достатъчни,..

публикувано на 12.02.25 в 08:27
Атанас Кацарчев

Атанас Кацарчев: Нищо за бюджета не е коментирано с нас до момента

Усещането на хората е за неудовлетвореност от заплатите, като причините за това са различни. Това заяви пред БНР главният икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев. "Усещанията, които хората придобиват като работят, означават, че нещо не е наред в самата система ", подчерта той, след като вчера от синдиката представиха анкета за..

публикувано на 12.02.25 в 08:14
Клаус Йоханис

Клаус Йоханис се оттегля официално от поста на президент на Румъния

Румънският президент Клаус Йоханис се оттегля официално днес. Мандатът на 65-годишния Йоханис, който заема поста от 2014 г., изтече на 21 декември миналата година. Седмици преди това той обяви, че ще остане до избирането на нов държавен глава, след като Конституционният съд анулира резултатите от първия тур на президентските избори, спечелен..

публикувано на 12.02.25 в 08:14

В САЩ отстраниха главния инспектор на Агенцията за международно развитие

Белият дом отстрани главния инспектор на Агенцията за международно развитие (USAID) Пол Мартин. Това е поредното уволнение в агенцията.  Мартин е освободен, след като публикува доклад, в който предупреждава, че заради замразяването на финансирането за Агенцията, надзорът върху хуманитарната помощ вече "до голяма степен не функционира"...

публикувано на 12.02.25 в 08:06
Сградата на израелския Кнесет

Израелският парламент гласува проектозакон за преименуването на Западния бряг

Израелският парламент се очаква да гласува на първо четене законопроект, с който Западният бряг вече ще се обозначава като Юдея и Самария в документите на правителството. "Юдея и Самария са неразделна част от историческата родина на еврейския народ", се казва в изложението на законопроекта.  "Най-решителните събития в нашата история са се..

публикувано на 12.02.25 в 08:00
Крал Абдула II

Кралят на Йордания се противопостави на идеите на Тръмп за Ивицата Газа

Кралят на Йордания, който е на посещение в Белия Дом, се противопостави на идеята на Доналд Тръмп да изсели палестинците от Ивицата Газа, а САЩ да поемат контрола над размирния анклав. В изявление след срещата си с американския президент, крал Абдула каза, че е повторил на Тръмп "непоколебимата позиция" на Йордания срещу разселването на..

публикувано на 12.02.25 в 07:50

Парламентът открива процедурите за нови състави на регулаторите

Парламентът открива процедурите за избор на ръководство и състав на регулатори, чийто мандат е изтекъл. През уикенда в Бургас председателят на Народното събрание Наталия Киселова съобщи, че се очаква в дневния ред на парламента за тази седмица да бъдат включени процедури за номинации на регулаторите. Тя припомни, че има органи с изтекъл мандат..

публикувано на 12.02.25 в 07:39