Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книгоиздаването - мисися невъзможна?

Проф. Веселина Вълканова: Изправени сме пред конкурентен, нов, различен, разделен дигитален пазар

рКнигоиздаването страда от едно бавно адаптиране към цифровия преход

Проф. Веселина Вълканова - декан на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет "Свети Климент Охридски".
Снимка: Личен архив

Факултетът по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Кл. Охридски" и Катедрата "Пресжурналистика и книгоиздаване на ФЖМК организираха Национална научно-практическа конференция по повод 25-годишнината от създаването на специалността „Книгоиздаване“ във Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Климент Охридски.
Конференцията се проведе на 19 и 20 май 2023 г. във Факултета по журналистика и масова комуникация.

Теми за дискусия са традицията, новите предизвикателства пред книгоиздаването и образованието по книгознание и книгоиздаване, за комуникацията и трансформациите на книгата, за съхранението на книжовното наследство, за четенето и читателите.

"Днес наблюдаваме свръхперсонализация, наблюдваме как социалните мрежи разширяват своя обхват, наблюдаваме нестабилен пазар на труда в глобален мащаб, конкретно говоря за издателския бизнес.

Книгоиздаването е голяма, значима културна индустрия. В този смисъл издателският сектор осигуряват доходи на хиляди хора в рамките на ЕС, последните данни са за близо половин милион души заети в сектора", каза в "Закуска на тревата" по програма "Хоризонт" на БНР проф. Веселина Вълканова - декан на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет "Свети Климент Охридски".

Национална научно-практическа конференция по повод 25-годишнината от създаването на специалността „Книгоиздаване“ във Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Климент Охридски

"В същото време секторът на книгоиздаването страда от едно бавно адаптиране към цифровия преход. Цифровият преход е извън всяко съмнение - вече не е достатъчно да го извършиш, а как ще се адаптираш към новата дигитална среда.

Секторът на книгоиздаването страда от спад на тиражи, от деверсификация на пазара. Кризата с пандемията допълнително засили тези тенденции и необходимостта от подопомагане на конкуретноспособността са вече много актуални теми...", каза още проф. Вълканова.

По думите й цените на материалите в сектора също се удвоиха и заради войната в Украйна, а някои книгоиздатели дори твърдят, че книгоиздаването се превръща в мисися невъзможна.

Други казват, че това е силно преувеличено, каза още проф. Вълканова.

Изложба към Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Климент Охридски

"Задължително трябва да се отчетат съвременните алтернативни източници на информация - нови медии, независими издания, електорнни книги без издател, публикуването по поръчка, малки нишови издателства, аудиокниги - това са все условия на конкурентен, нов, различен, разделен дигитален пазар и възход на онлайн купуването на книги - това изправя издателските професии пред значителни трансформации и няма еднозначен отговор накъде върви книгоииздаването", изтъкна още за БНР деканът на Факултета по журналистика и масова комуникация проф. Вълканова.

Проф. Вълканова обаче подчерта, че сферата на книгоиздването не е просто индустрия, а индустрия в културата. Затова обучението в тази посока на студентите е много важна.


Веселина Вълканова е декан от 2019 г. Тя преподава във ФЖМК, където е доцент от 2002 г., професор от 2015 г. Води курсове по графичен дизайн, визуална комуникация, дизайн на книгата и дизайн на печатните медии.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34