Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зеленски отново поиска F-16

Володимир Зеленски разговаря по телефона с китайския лидер Си Цзинпин
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на Украйна Володимир Зеленски поднови призива си за произведените от САЩ изтребители F-16, като каза, че доставката им ще бъде сигурен сигнал, че инвазията на Русия ще завърши с поражение. Тази нощ въздушна тревога беше обявена в 12 украински области по цялата територия на страната. 

Военната администрация на Киев съобщи, че противовъздушната отбрана на столицата е отблъснала изцяло нова "масирана" атака с руски дронове срещу града - дванадесетата от началото на май. Засегнати от нападенията с дронове тази нощ са били и Херсонска, Николаевска и Одеска област.

Президентът Володимир Зеленски обвини Русия, че тероризира украинците. По-рано неговата армия обяви, че е свалила 36 ирански атакуващи дрона, изпратени от силите на Москва.

„Нито един от тях не достигна целта си“, каза още Зеленски в публикация в социалните медии. В късното си видеообръщение украинският президент отбеляза , че вчера се е състояла първата му среща с началник-щабовете след всички важни посещения, срещи и решения в областта на отбраната, по които Украйна работи от дълго време с партньорите си, най-вече във връзка с коалицията за осигуряване на изтребители за Украйна. Той подчерта:

"Правим всичко възможно да намалим времето до резултата, да видим нови и мощни самолети с украински пилоти в украинското небе".

"Още първият украински F-16 ще бъде един от най-силните сигнали от света, че Русия само ще загуби от агресията си. Тя ще става по-слаба и още по-изолирана. Това ще бъде сигнал, че руският терор е загубил и нашият свят, който се основава на уважението към независимите нации и правото на народите да избират своя собствен път, е издържал."

Зеленски заяви, че над 1100 ирански дрона са били използвани до момента от Русия във военните действия. По думите му украинските военнослужещи са успели да свалят около 900 от тях. 

Междувременно основателят на руската частна военна компания "Вагнер" съобщи, че е започнало изтеглянето на неговите частите от украинския град Бахмут. Те ще предадат позициите си там на редовни руски войски.

Според Русия употребата на западни оръжия от украинските бойци показва нарастващо участие на Запада в конфликта. Междувременно основателят на руската частна военна групировка “Вагнер” Евгений Пригожин обяви, че неговите сили ще се изтеглят от Бахмут на първи юни и ще предадат позициите си на министерството на отбраната. Той констатира, че целите на така наречената “специална военна операция” не са постигнати. 

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коща за санкциите на Тръмп срещу Международния наказателен съд: Подкопават системата на международното наказателно право

"Санкциите срещу Международния наказателен съд заплашват неговата независимост и подкопават като цяло системата на международното наказателно право", написа председателят на Европейския съвет Антониу Коща в платформите Х и Blue sky. Коментарът му бе по повод решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи санкции срещу съда,..

публикувано на 07.02.25 в 13:38
Съдебната палата в Кюстендил

Регистриран е ръст на делата през 2024 год. в Районен съд – Кюстендил

Регистриран е ръст на постъпилите дела в Районен съд-Кюстендил през 2024 год., сочи анализът на правораздавателното ведомство. Новообразувани са общо 4 418 дела или със 163 повече спрямо 2023 г. и с 474 повече спрямо 2022 г. През 2024 г. в съда са разгледани 4 888 дела, от които несвършени 470. Наблюдава се увеличение на гражданските дела и..

публикувано на 07.02.25 в 13:38
Костадин Костадинов

"Възраждане" искат временна комисия да разследва дейността на чужди фондации у нас

"Възраждане" ще подкрепи законодателните предложения на ГЕРБ-СДС за пълна забрана на вейповете и на енергийните напитки за деца и подрастващи, заяви Костадин Костадинов: "Дали ще го внесе ГЕРБ, дали ще го внесе някоя друга политическа сила, в този случай тя ще срещне подкрепата на всички политически сили в парламента. Вярвам, защото това е нещо,..

публикувано на 07.02.25 в 13:12

10 български артисти и творци – с държавни месечни награди от по 700 лв.

Парламентът отпусна държавни парични награди на 10 български артисти и творци за особени заслуги към българската държава и нация.   Решението беше прието единодушно със 159 гласа "за". Награди от 700 лева месечно се отпускат пожизнено на актьорите Владимир Пенев, Ели Скорчева, Георги Стайков, Мартина Вачкова, Антон Радичев, народната певица..

публикувано на 07.02.25 в 13:12

Нова мейл измама: Пише ви адвокатско дружество и ви заразява компютъра

Фалшиви съобщения от името на адвокатски дружества се изпращат масово към имейли в страната.  Целта е заразяване на компютрите на получателите с вирус. От ГДБОП предупреждават хората, ако получат подобни писма, да не ги отварят. Комисар Светлин Лазаров от Дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП обясни, че във фалшивото съобщение има данни, че..

публикувано на 07.02.25 в 13:08

Съдът решава до месец и половина дали Законът за здравето дискриминира пациенти

Софийският административен съд даде ход на делото, в което държавата и неправителствена организация спорят дали Законът за здравето дискриминира пациенти по възраст и по вид увреждания при заплащане на лечение. Става дума за хора с редки заболявания или с редки форми на чести заболявания, за които след навършване на пълнолетие не е осигурено..

публикувано на 07.02.25 в 13:06
Кириакос Мицотакис

Кириакос Мицотакис посети Санторини

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис посети Санторини, за да се запознае лично с готовността за реакция при евентуално силно разрушително земетресение. Продължава силна сеизмична активност на остров Санторини. Земетресенията, които са с магнитуд над 4,5 по Рихтер се усещат и в Атина. Сеизмолозите не правят прогнози как ще се развие..

публикувано на 07.02.25 в 12:36