Доц. Киселова посочи, че има тълкувателно решение на Конституционния съд от 1995 година (под номер 25) и в него се допуска, че президентът със своите политически изказвания може както с действия, така и вербално да наруши Конституцията.
"Ако част от народните представители считат, това може да бъде предпоставка за задвижване на процедура за търсене на отговорност. Но той има право на политическо изказване. Не е длъжен да говори само неща, които харесват на всички"
Тя припомни, че през 1997 година президентът Петър Стоянов призова БСП да не реализира мандата.
Доц. Киселова посочи, че парламентарно избрано правителство може да се реализира с третия мандат, но шансовете за това намаляват. Тя все пак допуска ,че е много е вероятно след разговорите да има парламентарно правителство.
Тя смята ,че е интересно да наблюдаваме какво ще се случи, ако има редовно правителство в това НС.
"Струва ми се, че то ще прочете тълкувателните решения докрай"
Преподавателят по Конституционно право намира за прекомерна емоцията, която се е настанила в политическата ни система.
"Ако надделяват емоциите, винаги ще има разделение. Имаме нужда от политическа мъдрост и решаване на проблемите с изтичащия бюджет, Шенген и приемане на закони по ПВУ. Не се работи по трите спешни задачи"
Доц. Киселова обясни, че процедурата по приемане на нов бюджет е по-продължителна.
"Народните представители още не са формирали ръководства на комисии, които да започнат да работят по бюджета"
Тя коментира думите на държавния глава, че трудно би допуснал някои хора до Консултативния съвет по национална сигурност.
"Проблемите със свикването на Консултативния съвет възникнаха още при президента Първанов. Той не го свикваше в 3-месечния срок, който е предвиден по закон. Още тогава започна да се твърди, че не е задължително да се прави регулярно, а само когато се налага. Автономия е на парламентарната група кого ще изпрати на този съвет. На такива Консултативни съвети се представя класифицирана информация, но от президента зависи дали ще бъде свикан".
Цялото интервю на Силвия Великова с доц. Наталия Киселова може да чуете в звуковия файл.
Временният председател на БСП Атанас Зафиров бе избран за лидер на партията. Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Зафиров победи на балотажа Борислав Гуцанов. До балотажа се стигна, след като преди обед общо седем души се впуснаха в битката за партиен лидер от първоначалните общо 17. След проведен първи тур на избор..
Под съпровода на камерната инструментална група при Оркестъра за народна музика на БНР над 200 деца пяха на сцената на Първо студио на БНР в 24-тия галаконцерт на конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя" по програма "Хоризонт". Те бяха дошли от всички краища на страната. Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти"..
Българската телеграфна агенция отбелязва 127 години от своя първи бюлетин с новини. Бяха представени нов новинарски център, читалня и нов шрифт ЛИК, създаден специално за Българската телеграфна агенция от Националната художествена академия. Генералният директор на БНР Милен Митев пожела на колегите от БТА смелост и сили да продължават това, което правят..
Над половин милион лева ще струва монтирането на 3 километра обезопасяваща мрежа от двете страни на пътя Кюстендил - с. Ябълково срещу пуснати безконтролно животни, които стават причина за катастрофи. На тази отсечката в края на миналата година при удар със стадо коне загина 18-годишно момиче. Около половин километър от мрежата вече са поставени...
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис написа в профила си във Фейсбук, че постоянните трусове в района на Санторини са "безпрецедентни". Мицотакис се позова на мнението на сеизмолози и посочи, че е трудно да се предвиди как ще продължат трусовете. "Те следят положението минута по минута и оценяват данните ден след ден", отбеляза той. Гръцкият..
40 000 нелегални никотинови вейп устройства са задържали митничарите само за месец и половина от началото на годината. 25 000 нелегални вейпа са задържани при проверки на Митница - София, като количеството е сравнимо със задържаното праз цялата минала година. Това са ненаркотични вейпове , но проблемът е, че не отговарят на изискванията на..
През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..