Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приемането на Истанбулската конвенция от Съвета на ЕС раздели българските евродепутати

Снимка: БНР архив

Приемането на Истанбулската конвенция от страна на Съвета на ЕС раздели българските евродепутати в позицията им. Припомням, че днешното решение е окончателно за цялата Общност. 

С това вотът по приемането на документа е приключен, след като Европейският парламент го подкрепи с голямо мнозинство миналия месец. България е след шестте страни, които не са ратифицирали документа, въз основа на решение на Конституционния съд.

Българските евродепутати от ЕНП отказаха коментар. Според евродепутата от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Петър Витанов от това не произтичат правни последици за страната ни:

"Политически документ, не е юридически задължително, така че по никакъв начин това няма да де отрази на българското законодателство. Да, тя става част от европейското право, но никой не може да ни задължи да прилагаме нещо, което не сме ратифицирали".

На обратната позиция е евродепутатката от "Обнови Европа" Искра Михайлова: "С цялото ми уважение към решението на Конституционния съд на България, ние не можем с това решение да спрем процеса в Европейския съюз. Само мога да кажа, че при тази обстановка сега трябва да има много сериозно разглеждане на ситуацията в България, да се вземе решение, да се влезе в преговори със Съвета и парламента и да се продължи процесът.".

Говорителят на Европейската комисия Кристиян Виганд заяви по казуса:

"Договорът на функциониране на ЕС, чл. 216 гласи, че споразуменията, сключени от Общността, са правно обвързващи за европейските институции и за страните-членки. Това е споразумение, сключено за ЕС, така че съответно важи и за държавите-членки". 

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Обединяването на Израел и "Хамас" в една заповед на МНС е измиване на ръце

Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им.  Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..

публикувано на 21.11.24 в 18:29