Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"45-те процента на Кълъчдароглу на първия тур бяха таванът на възможностите му"

Емре Пекер: Ердоган ще се стреми да консолидира още повече власт и да я предаде на наследника си

"Не смятам, че някой храни надежди за решителен завой на Турция обратно към лоното на Запада"

Реджеп Ердоган
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Реджеп Ердоган ще положи официално клетва днес и ще встъпи в новия си 5-годишен мандат на президент на Турция. За церемонията в Анкара са поканени 21 чуждестранни държавни глави, сред които и президентът Румен Радев.  

Миналата неделя Ердоган спечели третия си президентски мандат на балотаж срещу Кемал Кълъчдароглу от Народнорепубликанската партия.

Политическият анализатор от консултантската компания Eurasia Group Емре Пекер коментира темата в интервю за БНР и предаването "Събота 150".

Имаше ли въобще опозицията какъвто и да било шанс да надвие Ердоган?

"Това беше най-добрата възможност за опозицията да свали Ердоган през 20-годишното му управление. Той винаги е имал надмощие, защото е бил много силен по всички важни за турските избиратели въпроси без икономическия. Освен това се възползва от всички ресурси, които си е осигурил с властта. Успя да спечели въпреки критиките, че не реагира както трябва след опустошителните земетресения през февруари. Опозицията имаше своите шансове, но битката ѝ беше тежка. А и изборът тъкмо на Кемал Кълъчдароглу за кандидат за президент не беше оптималният. Истинско предизвикателство за Ердоган щеше да е някой, който е по-близо до политическия център и дори малко в дясно, също и популист. А Кълъчдароглу не е такъв."

Можеше ли опозицията да реагира по-сполучливо в критичните етапи на предизборната кампания?

"Кампанията на Кълъчдароглу всъщност беше много успешна. Всички от коалицията около него обикаляха неуморно избирателите из цяла Турция и така наваксаха липсата на достатъчно достъп до медиите, повечето от които са под контрола на държавата. Но проблемът според мен е, че 45-те процента, които получи Кълъчдароглу на първия тур, бяха таванът на възможностите му. На балотажа спечели малко повече, но след като с позитивна кампания не влезе в директен сблъсък с Ердоган и това му помогна на 14 май, миналата неделя не сработи опитът му чрез по-радикална реторика да привлече повече консервативни и националистически избиратели. Успя само да консолидира твърдия си електорат.

Загубата на тези избори е тежък удар за Народнорепубликанската партия, не на последно място, защото електоратът й трябваше да преглътне коалирането с няколко малки формации, чрез които в парламента влязоха доста спорни за него фигури. Всичко това, разбира се, беше в името на помирението с миналото и противопоставянето на едно обединително движение около Кълъчдароглу срещу поляризиращата политика на Ердоган...

"Видя се, че това беше печеливша стратегия в кампанията. Но малките формации не донесоха повече гласове за Народнорепубликанската партия, която се представи горе-долу като през 2018 година. Остана със същия брой депутати."

Дали ще съумее тя да бъде отново успешна на местните избори догодина, както през 2019-а?

"С твърдия си електорат и с подкрепата на кюрдите Народнорепубликанската партия е най-солидната опозиция на Ердоган. Капацитетът й обаче е едва 20-25 процента от гласовете. И тя ще ги получи, стига да не се появи алтернативна опозиция - центристка или дясноцентристка. Но във всеки случай не мисля, че Народнорепубликанската партия ще може някога да се мери по популярност с партията на Ердоган."

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Каква ще е политическата съдба на Турция през следващите 5 години начело отново с Ердоган?

"Мисля, че не ни очакват особени промени. Ердоган ще се стреми да консолидира още повече власт и да я предаде след този си мандат на своята Партия на справедливостта и развитието и на наследника си на лидерския пост, който и да е той. Това означава още по-дълбоко разделение в обществото, още по-големи репресии срещу опозицията."

Какъв сигнал дава президентът с очакваното повторно привличане в управлението на популярния на Запад бивш вицепремиер и финансов министър Мехмет Шимшек?

"Предполагам, че това може да се приеме като сигнал за частично връщане към ортодоксалните икономически политики. Но се съмнявам такова завръщане да продължи дълго. Ердоган все пак направи заявка, че ще продължи да държи лихвите ниски, въпреки инфлацията."

Очаквате ли промени в поведението на Ердоган на международната сцена?

"Очаквам Ердоган да продължи с много деликатното си балансиране, особено по отношение на руско-украинската война.  Отношенията му със западните партньори на Турция - Съединените щати и Европейския съюз - ще останат транзакционни. От време на време ще стават напрегнати, но няма да бъдат изкарани от релсите."

Под транзакционни имате предвид сделки от типа "дайте ми Ф-16, а аз ще дам зелена светлина за присъединяването на Швеция към НАТО"...

"Турция отчаяно иска тези изтребители. Те са важни за модернизацията на военновъздушните й сили. На Ердоган му е ясно, че няма начин да ги получи, ако не пусне Швеция в НАТО. Затова ще се стигне до компромис - ако не преди срещата на върха на НАТО през юли, поне преди края на годината.

В същото време добрите отношения на Ердоган с Русия ще си останат - и дипломатическите, и икономическите. Но там Ердоган ще бъде малко по-предпазлив, за да избегне санкции от западните си съюзници заради помощ за Путин да заобикаля санкциите срещу Русия. В същото време и с Украйна отношенията ще продължат да са много енергични, включително в отбранителната сфера.

Не смятам, че някой храни надежди за решителен завой на Турция обратно към лоното на Запада. Трябва по-скоро да се помисли за по-ефективно сътрудничество с Ердоган, за да са по-предвидими и стабилни отношенията с него и по-малко да ругае Америка и Европа, когато сметне, че е в интерес на вътрешната му политика."
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36