Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Това се случи на 32 май

Снимка: Шарж: Алла и Чавдар Георгиеви

И вновь продолжается бой,

И сердцу тревожно в груди,

И Ленин такой молодой,

И юнный Октябрь впереди!

Имаше една такава книжка на колегата Ерих Кестнер от Германската демократична република - “Това се случи на 35 май”. Тя е написана в жанра детски абсурдизъм, много приятна литература. Има там едно описание на приказна страна, в която децата и възрастните са си разменили ролите - децата са строги и сериозни, защото се занимават с превъзпитанието на лошите си родители.

В най-новата история на България пък възникна една нова традиция - на 1 юни или 32 май да превръщаме парламента в детска пиеса на абсурда. В Деня на детето е много важно да превърнем Народното събрание в детска градина без възпитателка.

Първото издание на тази нова трийсетивторомайска традиция беше преди година, когато ПП-депутат на име Искрен Митев се скара с Костадин Костадинов. Искрен каза, че Костадин бил крадец на копейки, той му върна епитета охлюв. Хванаха се за вратовръзките тия обесници и парламентарните им групи се сръчкаха пред очите на децата, дошли на гости на НС за празника си. Хубав пример за идущата генерация!

На тазгодишния 1 юни - 32 май, сценката се повтори, но в по-епичен мащаб. Бойните действия бяха по-зрелищни. Пак имаше обиди - на кого колко предателски му били китките и кой на кои посолства бил агент. На бойното поле тази година имаше повече екшън, щипане, драскане, счупени очила, раздърпани дрехи. Пак добре че не стигнахме до крайности като на украинския Майдан преди 10 години, когато хвърлиха един депутат в контейнер за боклук.

В тазгодишната Първоюнска епопея най-бойна беше една интелектуалка от “Възраждане”, юнакиня и къдрушанка във всяко едно отношение - Виолета Кърпачева. Много темперамента и енергична дама, не бих искал да съм ѝ насреща, ако държи мотика или паламарка, не дай боже сърп и чук. Кърпачева отправяше смразяващи кръвта бойни възгласи срещу Божанков, приканвайки го на единоборство, като в някаква Илиада. Божанков не се реши на такъв сблъсък и само си размениха по една плюнка с Цончо Ганев. Кърпачева Княгиня издебна удобен момент, скочи на бой срещу Божанков, но последният бе благополучно изведен от полето на битката.

Всъщност битка е силно казано, по-близо беше до жанровете на цирковото изкуство, но то и в цирка работата не е проста и безопасна.

Разните там циркови акробати, изпълняващи сложни трикове, непрекъснато рискуват да се пребият посредством падане отвисоко; други циркови артисти рискуват да ги изядат лъвовете. Има такива случаи на разкъсани звероукротители.

Всъщност исторически циркът е бил точно място за разкъсване от лъвове с политическа цел. Християнските мъченици например ги пускали на лъвовете в древноримския цирк - и публиката изпитвала огромно антично естетическо удоволствие.

Това било част от формулата “хляб и зрелища” - зрелища с боеве между гладиатори, зрелища с разтерзаване от животни и други подобни. Публиката по онуй време била много взискателна и трудно се задържало вниманието ѝ.

У нас, в наши дни публиката на парламентарния ни цирк също е доста отегчена и разсеяна. Хората повече зяпат в телефоните си котенца или непристойни клипове от периферията на съдебната система - по-малко заглеждат какво става в парламента.

Затова и депутатите в стремежа си да привлекат публика измислят какви ли не атракции.

Само че в нашия хуманен век много от старите зрелища са забранени. Нито може да се дават християни на лъвовете, нито е разрешен боят между гладиатори. Еротиката на публични места също е нелегитимна и некоректна. И какво им остава на депутатите? Остава им само да рушат култа към възпитанието и да се отдават на детински гаменщини с мерене на твърдостта на китките - колко издържат на опън и натиск.

Може би затова възникна традицията на Първоюнската парламентарна клоунада с бутафорен бой и надплюване.

То това може би се дължи и на неизживяно детство, носталгия по несъстоялото се минало.

Примерно народният представител Христо Петров - Ицо Хазарта няма такива проблеми, защото навреме си е задоволил нуждите от цинична себеизява, толкова характерна за младежкия бунт.

Ицо Хазарта преди четвърт век не е и сънувал, че един ден ще стане депутат - и то от по-възпитаните. Той по него време пееше една много експресивна песен, в която лирическият герой се обръща към идеологическия опонент с такива думи: нямаш елементарно възпитание, бай… Цончо!

В песента на Хазарта не се пееше точно Бай Цончо, малко адаптирам стария текст към изискванията за минимална политическа коректност към семейната публика.

Седя и гледам парламента -

каква дивашка епопея!

Не струвате 15 цента,

не смей ми се, не ща да пея!

О, невъзпитани злодеи,

върнете ми процента!

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Увеличава се броят на сирийците в Кипър, които искат да се върнат в родината си

Увеличава се броят на сирийците в Кипър, които искат да се върнат в родината си Кипър е на първо място в ЕС през 2024 г. по съотношение между броя пристигнали и заминали от острова нелегални мигранти, обявиха от правителството. Увеличава се броят на сирийците, търсещи убежище в страната, които оттеглят молбите си за предоставяне на международна..

публикувано на 15.01.25 в 12:56

Пътищата в Ямболска област са проходими

Всички пътища на територията на Ямболска област са проходими при зимни условия. Приоритетно се работи по 35-километровия участък от магистрала "Тракия“ на територията на областта, както и международния път 1-7 към граничен пункт "Лесово“, като и двата участъка са почистени до асфалт.  В региона вали сняг от сутринта, като най-значителен е в района на..

публикувано на 15.01.25 в 12:46
Руска самоходна 122-милиметрова ракетна установка БМ-21 `Град` стреля в близост до бойната линия край Соледар, Донецка област, Украйна, 13 август 2024 г.

Руски удари в Западна Украйна

Русия нанесе удари по обекти на критичната инфраструктура в Западна Украйна, съобщиха украинските власти. Управителят на западната Лвовска област заяви, че при атаката са повредени два обекта. Украинската противовъздушна отбрана е отразила руски атаки срещу критична инфраструктура и в съседната Ивано-Франковска област. Не се съобщава за жертви и..

публикувано на 15.01.25 в 12:12

НС реши окончателно: ВСС с изтекъл мандат не може да избира главен прокурор

Парламентът реши окончателно, че членове на ВСС с изтекъл мандат не могат да гласуват за назначаване и освобождаване на главен прокурор и председатели на Върховния касационен и Върховния административен съд. Вчера в Комисията по конституционни и правни въпроси този текст беше отхвърлен с гласовете на ГЕРБ-СДС, "ДПС - Ново начало" и БСП-ОЛ. Днес..

публикувано на 15.01.25 в 11:57

Главчев: Редовно правителство може да сложи край на политическата криза

Служебният премиер Димитър Главчев заяви, че редовно правителство, което се ползва с парламентарна подкрепа, може да сложи край на политическата криза. Той  открои като успешно изпълнени задачи на служебното правителство - пълноправното членство на страната в Шенген и стъпките по изграждането на Националната детска болница. "Така че днес..

публикувано на 15.01.25 в 11:43

Депутатите гласуват промените в Закона за съдебната власт

Близо час продължи почивката на депутатите, която беше поискана от БСП - Обединена левица. Това стана минути преди да бъде гласувани промените в Закона за съдебната власт, който забранява на членове на Висшия съдебен съвет  с изтекъл мандат да гласуват за главен прокурор и председатели на Върховния касационен и Върховния административен съд...

публикувано на 15.01.25 в 11:30
Ирина Иванова

Ирина Иванова за големите български филми и иконични герои

За необятното поле на седмото изкуство и за историите, които разказва киното разказва Ирина Иванова, кино журналист, преподавател по "История на Западноевропейското кино" в НАТФИЗ , а вече и режисьор. На 13 януари отбелязахме деня на българското кино. На тази дата преди 110 години се е състояла прожекцията на първия български филм..

публикувано на 15.01.25 в 11:28