Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Литургия, шествия и водосвет за Свети Дух в Кипър

Църквата „Св. Варвара“ в Никозия
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Кипър днес се отбелязват църковния празник на Свети Дух. Според най-разпространения обичай всички трябва да се намокрят в морето или като се пръскат и заливат с вода, като символ на пречистването на тялото и душата.

Денят на Свети Дух е официален почивен ден в Кипър и е изпълнен с много прояви във всички крайбрежни градове.

Празникът започва с божествена литургия, шествия и водосвет. В морските води ще бъде хвърлен Светият кръст, като церемониите за тяхното освещаване привличат много хора.

В народната традиция денят на Свети Дух се отбелязва и като ден на Потопа, т. нар. Катаклисмос, затова ритуалът изисква всички да се намокрят.

Днес е и кулминацията на тридневния Фестивал на Потопа, заради чиято богата програма от събота в крайбрежните градове масово се стичат местни и чуждестранни туристи.

В последния му ден са включени много водни състезания, музика, танци и забавления. Фестивалът ще завърши тази вечер с големи концерти на звезди на кипърската и гръцката музика.

Въпреки, че с празничните прояви се почита водата, язовирите не "оправдават" името им. В момента те са запълнени до 65% от обема им при 87% през миналата година. През седмицата и през уикенда на острова избухнаха и редица пожари.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ООН прие втора резолюция за Украйна

Общото събрание на ООН прие втора за деня резолюция по повод 3-годишнината от началото на руското пълномащабно нахлуване в Украйна. Проектът беше на Съединените щати, но в текста бяха внесени толкова поправки, че в крайна сметка американският представител гласува "въздържал се". Серията от допълнения съдържанието на резолюцията беше направена по..

публикувано на 24.02.25 в 20:09
Отляво надясно - министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров, президентът на Турция Реджеп Ердоган и министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан - Анкара, 24 февруари 2025

Турция смята, че Украйна трябва да бъде представена на мирните преговори

Турция поднови поканата си към Русия и Украйна да преговарят за мир на нейна територия. Готовността да приеме такива преговори изрази външният министър Хакан Фидан пред руския първи дипломат Сергей Лавров, който посети днес Анкара. Президентът Реджеп Ердоган изрази подкрепа за териториалната цялост на Украйна и за инициативата на американския си..

публикувано на 24.02.25 в 19:27

Сградата на Министерския съвет бе осветена в цветовете на украинското и българското знаме

Сградата на Министерския съвет в центъра на столицата бе осветена в цветовете на украинското и на българското знаме. Правителствената пресслужба посочва, че това се прави в израз на подкрепа за Украйна и на солидарност с украинския народ 3 години след началото на пълномащабната руска война.

публикувано на 24.02.25 в 19:15
Посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук

Посланик Илашчук: Сигурността на Украйна е сигурност за цяла Европа

"Сигурността на Украйна е сигурност за цяла Европа. Само заедно можем да постигнем сигурност, просперитет и траен мир в Европа. Нашата борба продължава." "Граждански събор в подкрепа на Украйна" пред Президентството Това каза посланик Олеся Илашчук на гражданския Събор в подкрепа на Украйна, който се провежда пред сградата на президентската..

публикувано на 24.02.25 в 19:11

Българи и украински бежанци се събраха на мълчаливо бдение във Велико Търново

Десетки българи и украински бежанци се събраха на мълчаливо бдение пред паметника "Майка България“ в центъра на Велико Търново, за да отбележат третата година от началото на военната агресия на Русия в Украйна с инициативата "Подкрепа за Украйна – сигурност за Европа“. Да се завърнат в свободна Украйна, но да има къде да се върнат с децата..

публикувано на 24.02.25 в 18:49

САЩ ще наложат вето на опитите за промяна на проекторезолюцията за войната в Украйна, която предлагат на СС на ООН

Съединените щати предупредиха, че ще наложат вето на всички опити за промяна на проекторезолюцията, която предлагат на Съвета за сигурност на ООН за гласуване по повод третата годишнина от началото на руско-украинската война. Това съобщи агенция Ройтерс. Администрацията на Доналд Тръмп се опитва да събере воюващите страни на масата за..

публикувано на 24.02.25 в 18:45
Президентът Румен Радев

Радев: Очаквам дипломатическите усилия за мир в Украйна да се движат много по-интензивно

Конфликтът между Русия и Украйна не може да намери военно решение, заяви пред журналисти президентът Румен Радев  "Аз очаквам най-сетне разумът да надделее. Очаквам започналите дипломатически усилия, които започват да заместват вече снарядите и бомбите, да се движат много по-интензивно и догодина ние да отбележим годишнина, без да сме в условия на..

публикувано на 24.02.25 в 18:35