Почти два часа продължи лидерската среща в Скопие между премиера на Република Северна Македония Димитър Ковачевски и председателя на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски, които след нея дадоха самостоятелни почти едночасови пресконференции, предава БТА.
Според Мицкоски срещата е показала, че няма сближаване на позициите между двете основни партии, докато според Ковачевски има промяна на позицията на ВМРО-ДПМНЕ, което вече е приело необходимостта от конституционни промени.
„Включването в конституцията на други общности не поставя под въпрос идентичността, а е защита на разноликостта на хората, които живеят в държавата, което е основна европейска ценност”, повтори тезата си Ковачевски.
Предложението, което той е направил, е депутатите от управляващото мнозинство и тези от опозицията, без които не би било възможно да се постигнат необходимите за промяна на конституцията 80 депутати, заедно да гласуват промените в конституцията, като веднага след гласуването парламентът на страната да бъде разпуснат и да бъдат насрочени парламентарни избори. Такъв възможен сценарий Ковачевски, както и вицепремиерът Артан Груби, обявиха още през март.
„Междувременно разбрах, че за ВМРО-ДПМНЕ е важно да са част от властта и за да покажем, че не сме водени от своя партиен интерес, предложих заедно с ВМРО-ДПМНЕ да отворим конституцията, като веднага след това ВМРО-ДПМНЕ да влезе в правителството, като СДСМ ще освободи за тях половината от своите министерски постове”, уточни предложението си Ковачевски.
Според него такова проевропейско правителство, в което ВМРО-ДПМНЕ ще получи 5 министерски поста за сметка на министрите на СДСМ, ще покаже, че е за евроинтеграцията на страната, ще осъществи целия процес на конституционни промени, ще довърши скрининг процеса, който се осъществява в момента, ще започне преговори по първите преговорни глави, като междувременно ще организира и следващите избори, „а конституционните промени ще започнат да действат с началото на втората междуправителствена конференция, защото всичко извън това ще бъде нарушение на преговорната рамка”.
Мицкоски от своя страна заяви, че позицията, която е изразил, е готовността на ВМРО-ДПМНЕ да влезе в правителство със СДСМ и другите политически партии, но без участие в това правителство на ДСИ (Демократичният съюз за интеграция на Али Ахмети е основният коалиционен партньор на СДСМ и най-голямата албанска партия). Другото условие на Мицкоски е било конституционните промени „да влязат в сила в деня, в който започне ратификацията на протокола за присъединяване на Република Северна Македония към ЕС от парламентите на 27-те страни членки”, което Ковачевски е оценил като нарушение на преговорната рамка.
Контрапредложението на Мицкоски е било предсрочни парламентарни избори, за които е посочил три възможни дати, след което да бъде съставено „правителство на широко национално единство, в което ДСИ няма да участва”. Той е изразил готовност на следващото заседание на Европейския съвет да разговаря с премиерите на няколко страни членки на ЕС , за да получи гаранции, „че този път Европа стои зад вековната македонска идентичност, култура, традиция, обичаи, македонски език, и че този път Европа най-накрая има чиста и ясна цел пред себе си - (Република Северна) Македония да бъде част от европейското семейство”. Предложил е да бъде поискано „председателят на ЕК да подготви конкретен икономически пакет за македонските граждани и бизнеса в преговорния процес, защото той трябва да бъде конкурентен на европейския пазар, да може да задържи хората в държавата”. По отношение на добросъседството Мицкоски е предложил „от тези 13 вече приключили съдебни дела пред Европейския съд по правата на човека в Страсбург, от които 6 са окончателни, още през септември България сама да избере и изпълни три”.
„За мен това не е борба за власт, а за бъдещето на държавата. Подготвени сме да намерим решение, което ще бъде победа за държавата. Добре е, че опозицията се сблъска с реалността по отношение на преговорната рамка”, посочи в своето изявление пред медиите след срещата Ковачевски, който отбеляза, че е важно диалогът да продължи.
Според Мицкоски обаче „срещата ясно показва, че в момента няма мнозинство от две трети в парламента и че трябва възможно най-бързо да се отиде на предсрочни парламентарни избори, за да могат гражданите да получат правителство, което заслужават, а не правителство, което не представлява техните интереси”.
„Нищо не се прави под диктата на която и да е държава и нищо не е направено под български диктат. Двустранните въпроси с България са част от Договора за приятелство и добросъседство и ние имаме двустранни разговори по тях. Чухте мнението ми по отношение на изпълнение на решенията на Съда за правата на човека. Това, което правим сега, е точно дефинирано от преговорната рамка. Мисля, че тези решения ще повлияят позитивно и на двустранните ни отношения, както и на тези с останалите съседни държави, на Берлинския процес и инициативата „Отворени Балкани”. Ако пропуснем този шанс да сме фактор на стабилност, ще направим грешката от 2008 г, когато изпаднахме в изолация, което не трябва да се случва. Трябва ни обединение, а не изключване на когото и да било”, посочи Ковачевски.
Според Мицкоски Ковачевски му е казал, че конституционните промени ще влязат в парламента в следващите десет дни, а на въпроса кога ще бъдат подложени на гласуване е получил отговор: „Когато се създадат условия”.
Индексите на Уолстрийт поеха нагоре в ранната търговия днес. Книжата на технологичните компании отново растат най-значително, а индексът Стандард енд Пуърс 500, включващ 500-те най-големи по пазарна капитализация американски компании, се отправя към нов връх, предаде Си Ен Би Си. Промишленият Дау Джоунс наддаде с 94,15 пункта или 0,21 на сто до 44..
Администрацията на новия американски президент Доналд Тръмп нареди да бъдат пуснати в платен отпуск всички федерални служители работещи по програмите за разнообразие, справедливост и приобщаване, известни като DEI. Федерални служители по програми за разнообразие в САЩ излизат в принудителен платен отпуск Програмите за разнообразие,..
Не е вярно, че няма пари в държавата. Категорично не е вярно. Наблюденията ми показват, че ние имаме дълг от 40 млрд. лева, същевременно правителството има фискален резерв около 10 млрд. и се държат в БНБ, и няма доходност. Това каза в интервю пред БНР икономистът проф. Гарабед Минасян и опроверга твърдението на финансовия министър..
Депутатите избраха състава на 25-те парламентарни комисии. "Възраждане" и "ДПС-Ново начало" не получиха нито едно председателско място. Опозицията няма да има председатели на комисии в НС За председател на Комисия по външна политика бе избран лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов, а зам.-председател ще е Йорданка Фандъкова. За председател на..
Информацията за освобождаването на двамата български моряци, членове на екипажа на кораба " Галакси Лийдър", беше потвърдено от Министерството на външните работи. Това е първото официално потвърждение от българска институция за освобождаването на капитан Любомир Чанев и зам.-капитан Данаил Веселинов. Хутите са освободили екипажа на кораба..
Много интереси трябва да се балансират и първият конфликт ще дойде скоро за назначенията на зам.-министри и областни управители. Не бих казал, че ще има радикален реваншизъм, тъй като кабинетът едва ли ще има толкова време, коментира в интервю пред БНР политологът проф. Тодор Галунов. "Но ако приемем, че смяната на държавни политически..
Обединеното кралство предупреди Владимир Путин, че внимателно следи руски шпионски кораб в британски води и е готово за решителни действия. Кралският военноморски флот е наблюдавал руски шпионски кораб, след като е навлязъл в британски води по-рано тази седмица, каза министърът на отбраната пред депутатите. Джон Хийли допълни, че корабът..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..