„Дланите на Господ“ е новата й, четвърта стихосбирка. И макар в нея да преобладава любовната лирика, там срещаме и общочовешки и философски теми - пътя към Бог, опазване на земята, човечеството и климата, съхраняване и завръщане към ценностите, чистотата в отношенията, съпричастността и благородството в тези тежки времена за човечеството.
"Аз много се вълнувам последните години от тези ценности, защото те бяха много тежки за цялото човечество - пандемия, война, криза, инфлация, те дъх не ни дават да си поемем и да се върнем към нормалния си начин на живот...Но хората трябва все пак да имат малко вяра и увереност - както е било през столетията - силна вяра и жертвоготовност - какво е пишело на знамето на нишите въстаници - Свобода или смърт!
Ние готови ли сме сега да вземем малко по-сериозна и категорична позиция", попита риторично поетесата.
"Чувствата те правят уязвим, затова хората се "капсоловат", за да не страдат. Такава тендениция има сред малдите хора, да но ако останем в свят без чувства, тогава какви ще бъдат нашите взаимоотношения, сами ли ще живеем, всеки зад екрана пред който е застанал...
Хората така си мислят, че няма да пострадат, но аз мисля, че ние безкрайно много губим", категорична е Катя Кремзер.
Поетесата, за която никой не отказва все пак "Чаша щастие" каза още, че в днешния забързан свят ние не усещаме цялата красива природа, както и красотата на душата...
Катя Кремзер дели живота и творчеството си между две държави – България и Австрия. Тя е инженер и магистър по електроника и магистър по бизнес администрация. Съчетава професионалния си път с призванията по рождение – поезията и музиката. Автор е на четири стихосбирки „Среднощно ноктюрно“2014, „Обичам те, любов“ 2015, „Пясъчна роза“ 2017 г. и „Дланите на Господ“, 2023.
Нейни стихове са включени в антологии на български: „Антология на българите в Чужбина“ 2017, „Българското слово на литературния глобус“ 2018, „Български автори по света“ 2019„Любослов“ – Чикаго 2022, сръбски, македонски, украински, турски („Съвременна българска поезия“ 2018, Ахмет Емин Атасой), и арабски език („Самотата изтриваше краката си“ 2018, Хайри Хамдан), публикувани са в турското списание „Берфин бахар“, в сайтове за култура и литературни издания, като „InLife“, „Литературен свят“, „Културни новини“, списание „Везни“, „Факел.бг“, „Епицентър.бг“, в. „Труд“, „Литературен глас“и сп. „Жената днес“.Има множество награди сред които и „Автор на годината“, Виена, 2022,
Катя Кремзер участва активно в културния живот на българите във Виена и има приноси в областта на културната журналистика. Носител е на Грамота от Министерството на културата на България, за принос в популяризирането на българската култура по света. Член е на Съюза на българските писатели, на Съюза на българските журналисти и на Асоциацията на софийските писатели.
Още по темата в звуковия файл.
Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Председателят на ВАС Георги Чолаков има огромно влияние върху Конституционния съд . Имало е срещи във формата Пеевски – Чолаков – Сарафов след..