Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ранното известяване при бедствия ще подпомогне местната власт и ще ограничи щетите

Снимка: БГНЕС

Новата национална система за ранно предупреждение при бедствия ще включва всички мобилни оператори и всички операционни системи. Населението ще бъде информирано за рисковете от земетресения, наводнения, горски пожари.

Как се случва предварителното оповестяване сега?

"Получаваме справки за метеорологичната обстановка, за валежи, интензивни, които идват в нашата област. Хората от щаба веднага се свързван със средствата за масова информация. Радиовръзки имаме изградени между органите за реакция – пожарна, полиция, спешна медицинска помощ. Координира се всичко от общинския съвет за сигурност, респективно щаба, който се е събрал минути след настъпване на явлението. Имаме разположени по административните сгради сирените за различни сигнали за гражданите", разказва Емил Вълков, ръководител на отдела по обществен ред и управление при кризи в Община Пловдив.

Относно бъдещата национална система за ранно известяване при бедствия и аварии Веселин Брадистилов, началник на оперативния център в регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" смята, че така населението ще може населението да получава информация и на мобилните устройства, защото няма как да се изостава от съвременните технически решения.

Много често в социалните мрежи информацията се преекспонира, не всеки път тя е своевременна и адекватна, предупреждава той.

Според някои пловдивчани сирените са архаичен вариант, други разчитат главно на интернет да се информират в кризисни ситуации.

Снимка: Ива Антонова, БНР

Работна група, в която влизат кметовете на Карлово, Панагюрище и Самоков, вече има конкретни предложения както за ранното оповестяване, така и за превенция при бедствия и те ще бъдат представени на редовното правителство, поясни в предаването "Хоризонт до обед" кметът на Карлово Емил Кабаиванов, който е и член на ръководството на Националното сдружение на общините. Той очерта варианти за оповестяване при предстоящи интензивни валежи и бури.

В момента общинските ръководства получават такава информация от областните управители и областните шефове на пожарната. По тестваната няколко пъти в годината система за ранно оповестяване обаче все още не се получава превантивно информация, уточни Кабаиванов.

"Ако имаме тази информация предварително, ние бихме свели до минимум човешките щети, което е най-важно. Всичко друго с времето се коригира и възстановява. Бихме желали да имаме ранно предупреждение, ние, кметовете, като председатели на местните щабове и областните управители."

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Предлага се още създаването на държавна агенция за защита при бедствия, която да е подчинена на премиера и да се ръководи директно от него с 6 регионални структури.

Така според Кабаиванов "нещата ще бъдат структурирани с техника, човешки потенциал, с експертен потенциал и ще бъдем много по-готови да посрещнем предизвикателствата на времето".

"За да има превенция, трябва да се създаде фонд за превенция, в който общините да внасяме проекти, изработени от нас, да получаваме финансиране и предварително да можем да вземаме мерки, да си правим по-сигурни речните корита, мостовите, пътните съоръжения", подчерта още Емил Кабаиванов.

Нереалистично е да се очаква, че в бюджета, който се подготвя в средата на годината, общините ще имат тези средства, посочи кметът на Карлово. 

Чуйте повече по темата в звуковите файлове.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК настоява за незабавни мерки за ликвидиране на огнището на чума във Велинград

Европейската комисия настоява за незабавно прилагане на мерки за ликвидиране на констатираното огнище на чума във Велинград. Това става ясно от становище на Дирекция "Управление на кризи в храните, животните и растенията" към Генералната дирекция "Здравеопазване и безопасност на храните" до изпълнителния директор на Българската агенция по..

публикувано на 04.12.24 в 11:39

"Браво! Ти можеш!" Как младежи с увреждания се чувстват полезни и пълноценни

В Международния ден на хората с увреждания деца и младежи от дневния център "Здраве" в Банско ще зарадват възрастни хора с увреждания, като им подарят консервирани продукти, изработени от самите тях.  В продължение на няколко години родителите, обединени в сдружение "Избор" и екипът на центъра, предоставящ различни социални услуги, полагат..

публикувано на 03.12.24 в 08:03
Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност

Николета Атанасова: Сигурността в моловете е комплексна работа

От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в  Комисията по обществен ред и сигурност в  СОС  между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..

публикувано на 02.12.24 в 15:14

Експерт: Внимавайте с онлайн пазаруването преди празниците

"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците.  Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за  нововъведенията на "предприемачите..

публикувано на 02.12.24 в 09:30
Различните видове сензорни играчки: за звукова, визуална и тактилна стимулация.

Мила Томова - Прусийска: Най-много 20 играчки са нужни на детето, за да се забавлява и развива

Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори.   Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..

публикувано на 02.12.24 в 08:52

Кметове и областни управители искат преразглеждане на районите за планиране

Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..

публикувано на 02.12.24 в 06:50