Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Президентът много сериозно трябва да обсъди въпроса за днешните отношения между управляващо мнозинство и съдебна власт"

Михаил Миков: Скоростта, с която беше взета главата на Гешев, е размахване на пръст към всеки прокурор

Михаил Миков
Снимка: Ани Петрова
Усещането в обществото е, че върви една огромна битка между Прокуратурата и представителите на управляващите. Това заяви пред БНР Михаил Миков, бивш председател на Народното събрание,  бивш лидер на БСП и бивш вътрешен министър.
"Това ще продължи да ерозира доверието и в мнозинство, и в Народното събрание".
Парламентът създаде временна комисия за поисканите от главния прокурор имунитети на народните представители Бойко Борисов, Даниел Александров и Кирил Петков. По предложение на ДПС в обхвата на комисия беше включен и Димитър Аврамов, чийто имунитет вчера също беше поискан от главния прокурор. До 18 юли комисията трябва да се произнесе по четирите казуса.

"Част от политическите партии, които днес говорят за комисия, настояваха да се въведе текст в Конституцията, който дава право на всеки народен представител да се откаже от имунитета си, когато бъде поискан от главния прокурор. Така той може да освободи Народното събрание от дискусии, които често се решават от мнозинството"

Миков не очаква комисията да свърши кой знае какво. 

"Имунитетът не е в полза на отделния народен представител. Той е даден в полза на Народното събрание като орган".

Започна една атака срещу Прокуратурата като цяло, смята Михаил Миков. 

"В последното изявление на господин Кирил Петков не се говори за главния прокурор, а за Прокуратурата". 

Бившият председател на парламента отбеляза ,че предстои избор на нов ВСС, но той не се коментира.

Той коментира и заявките за готвената конституционна реформа.

"Голяма част от промените, които бяха направени – вкарването на Следствието в Прокуратурата и премахването на самостоятелния му статут, беше искане, одобрено от ЕК. Имунитетите – ЕК, Инспекторат към ВСС – ЕК, Специализиран съд – ЕК. Всичко това се връща обратно и се казва, че се прави реформа. Една непрестанна въртележка, като се разчита на късата памет на българските граждани. Същото лашкане предстои в службите за сигурност"  

Мнозинството, което има не може по един бърз начин да промени Конституцията, посочи още той.

"Първо трябва да внесе проект, който да се разгледа след месец. Ако не се внесе до десетина дни, това разглеждане няма да стане преди ваканцията. Ако не се съберат три четвърти, ще се влезе в процедурата не по-рано от два месеца и не по-късно от пет месеца, т.е. някъде към Коледа може и да се случи нещо, ако местните избори не са разместили политическите пластове".

Такива промени се правят, когато има широко обществено съгласие и обсъждане в професионалните среди, отбеляза Миков.

"Много дълги години се обясняваше, че над главния прокурор е само Господ. Оказа се, че това е била една мантра, която е оправдавала определени отношения между парламентарна и съдебна власт. Оказва се също, че ВСС и президентът са над главния прокурор"

Президентът много сериозно трябва да обсъди въпроса за днешните отношения между управляващо мнозинство и съдебна власт, убеден е Миков.

"Скоростта, с която беше взета главата на Гешев, е размахване на пръст към всеки прокурор".

Цялото интервю на Снежана Иванова с Михаил Миков може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министерство на иновациите и растежа

До 15 май компаниите да кандидатстват по процедурата за разработване на иновации

До 15 май български компании могат да кандидатстват по процедурата за разработване на иновации, която е с бюджет 127 милиона лева. Наближава крайният срок, през които български компании могат да кандидатстват по процедурата "Разработване на иновации в предприятията" с бюджет 127 млн. лв. по програма "Конкурентоспособност и иновации в..

публикувано на 11.05.24 в 21:28

Икономически песимизъм властва сред европейците преди евровота

Според проучване, проведено от "Би ви ей Ексайт" (Bva Xsight) за медиен консорциум начело с френско-германската телевизия Арте, 41 на сто от европейците се безпокоят основно за здравето си. На второ място се нареждат войната и покупателната способност наред с екологичните теми. По въпросите за имиграцията и отбраната по-голямата част от..

публикувано на 11.05.24 в 21:26

Нов конкурс за управител на болницата в Дупница

Обявен е нов конкурс за управител на общинската болница в Дупница по решение на съветниците, след като проведеният на 4 април избор се провали и никой от двамата кандидати не получи минималната оценка и бал. Новият конкурс е обявен за 12 юни.  5 години общинската болница беше управлявана от прокуриста Мария Иванова, която в деня след местните..

публикувано на 11.05.24 в 21:09

Ден на работодателя в гр. Рила

Ден на работодателя беше организиран в гр. Рила- инициативата е на Бюрото по труда в Дупница, след като от години безработицата в малката община е около и над 10 %. На борсата се явиха и безработни от съседната община Кочериново.  В общината и в района на Рилсикя манастир са отворени и работят, особено през летния сезон, над 10 заведения,..

публикувано на 11.05.24 в 20:59

Черни лешояди вече отглеждат потомството си на територията на Природен парк "Врачански Балкан"

Три двойки черни лешояди вече имат потомство и отглеждат малките си на територията на Природен парк "Врачански Балкан". В района от години се работи активно за възстановяването на този защитен вид птици.  След изчезването на черния лешояд от територията на природен парк "Врачански Балкан" , възстановяването на вида започна преди повече от 20..

публикувано на 11.05.24 в 20:39

Празник на яйцето в Павликени

Яйцето като символ на живота празнуват днес в Павликени. В 11-ото издание на празника акцент са традициите и обичаите на населените места и екологията. Репортаж на кореспондента ни Здравка Маслянкова. Хиляди гости се събраха на традиционният вече празник на яйцето в Павликени. "Празникът на яйцето не е просто един концерт в парка. Това е..

публикувано на 11.05.24 в 20:36
Наградените директори получиха и по икона на Св. Иван Рилски

Училищни директори получиха награди от МОН в Рилския манастир

Петима училищни директори получиха наградите си от МОН на среща в Рилския манастир, каквато се прави традиционно всяка година в Деня на светите равноапостоли Кирил и Методий. Наг,адите им връчи зам.-министърът на образованието Емилия Лазарова. Награждаването се проведе, по утвърдена вече традиция, в Иконната зала на Рилската сета обител...

публикувано на 11.05.24 в 19:58