На 12 юни 2023 г. за първи път в историята беше подписан Меморандум за разбирателство между еврейските общности от четири страни на Балканите - България, Гърция, Сърбия и Северна Македония. Инициативата е на Организацията на евреите в България "Шалом".
В него се осъждат опитите на обществени фигури да променят, изкривяват и пренаписват историята на Холокоста.
Специален гост на събитието беше Менахем Розенсафт - асоцииран изпълнителен вицепрезидент и главен юрисконсулт на Световния еврейски конгрес, който изнесе лекция по повод 80 години от сложните събития, свързани с еврейската общност на Балканите - спасяването на българските евреи като светло събитие в историята, но и депортацията на евреите от Беломорска Тракия, Скопие и Пирот, които тогава са били управлявани от българската държава.
"За мен е чест да споделя някои мисли за тази толкова важна и недотам осветявана публично тема"
"Бих искал да благодаря на Световния еврейски конгрес и на Менахем за прекрасната реч, благодаря и на господин Алек Оскар за неговия кураж, защото ние знаем в какви времена живеем! Благодаря на гостите и нашите приятели! Това е един нелек период в Македония, в който ние, еврейската общност, бихме искали да сме мост между България и македонския народ, мост за обич, приятелство и прогрес. Миналото и историята не трябва да са пречка пред бъдещето. Македония загуби 7143 евреи в лагера в Треблинка, които бяха пратени там от Щип, Битоля и Скопие. Но това не може да е пречка пред едно по-добро бъдеще пред нас. 98 процента от македонските евреи загубиха живота си във Втората световна война. Толкова висок процент загуба в Треблинка не знам дали има друг народ, Менахем би могъл да е по-точен в това, но сега тези евреи… това е много трудна тема за мен, защото аз съм загубил целия си род, баща ми, братята и сестрите ми…"
За Александър Албахари, президент на Федерацията на еврейските общности в Сърбия, подписването на този меморандум е също важен знак.
"Всички вие сте наясно с разрастването на крайната десница в Европа, а ние също така сме свидетели и на битката между два разказа за историята на Холокоста - първият се опитва да забрави случилото се или да го омаловажи, а другият - разказът, на който ние сме представители, е този, който иска да съхрани всичко онова, което се е случило, за да не бъде забравено. Според мен тази битка тепърва предстои. Подписването на този меморандум срещу опитите да се пренаписват исторически факти е исторически момент за всички нас"
Д - р Александър Оскар, председател на Организацията на евреите в България "Шалом", сподели, че още преди пандемията е обмисляно как да се засилим сътрудничеството с побратимените еврейски общности, с които имаме обща история.
"В контекста на 80-годишнината от събитията през 1943 година видяхме символичен повод да обединим усилията си в съхранението и паметта за Холокоста, както и в борбата с езика на омразата, изкривяването на историята, антисемитизма и в съхраняването на автентичната Сефаратска традиция на Балканите".
Той призна, че еврейската общност е била изненадана от факта, че официални представители на българската държава не предпочетоха Паметника на спасението, а изложба, която представя изкривена историята за спасяването на българските евреи.
"Тя отчита имагинерна роля на цар Борис и неговото правителство. С паметника възпоменаваме героичният акт на българския народ и Българската православна църква, както и се преклоняваме пред паметта на тези 11 хиляди евреи, депортирани от българските власти от Вардарска Македония".
Всяка цивилизована държава успява да погледнеи на тъмната страна от историята си, отбеляза Александър Оскар.
"Държавите в ЕС, САЩ и Канада намериха начин да поемат морална отговорност за грешките, допускани в миналото. Когато отричаме грешките на миналото, ние сме обречени да ги повтаряме. Виждаме, че в днешно време се случва точно това".
Д-р Оскар призна, че има притеснения относно нарастването на антисемитизма в България.
"Най-вече поради липсата на институционална реакция. През последната година чухме всякакви истории от официални представители за това как българската държава е спасила всички свои евреи. Но от езика на омразата се премина към вандалски актове, като боядисването на магазини и забраняването на прожекции на филми".
Работим координирано, за да се противопоставим на изопачаването на историята, защото това, което се случва в България, буди само ирония в света, добави Александър Оскар.
А усещането за исторически момент, на който ставаме свидетел, се допълваше от липсата на множество камери. Както често е ставало, понякога историята се случва зад близкия ъгъл, докато ние сме фокусирани във врявата и плявата на вечните политически временни страсти.Служебният премиер Димитър Главчев потвърди,че не се предвижда увеличение на осигурителните вноски. Той коментира обвиненията, че са отпуснати пари за общини с кметове от ДПС-Ново начало и как се е стигнало до решението ДПС-Ново начало да получи бившата централа на НДСВ на улица "Врабча". Главчев категорично отрича служебната власт да..
5 дни, след като Висшият съдебен съвет прекрати процедурата за председател на Върховния административен съд заради липса на номинации, Съдийската колегия ще обсъди започването на нова процедура. Съдебните кадровици трябва да приемат нов времеви график за провеждане на избора, който да бъде одобрен от мнозинството в Пленума на Съвета този..
Хората ще продължат да усещат високи цени, въпреки че инфлацията се ускорява. За това предупреди управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество, цитирана от пресцентъра на фонда. Георгиева обаче описа редица глобални рискове, сред които..
Работещите бедни в страната са се увеличили с 50 процента за последните няколко години, като техният дял се повишава от 8 процента на близо 12 процента. Това обяви главният икономист на Конфедерация на труда "Подкрепа" Атанас Кацарчев на форум за жизнения минимум и минималното заплащане на труда, организиран от синдиката и фондация "Фридрих Еберт"...
Журналистите в Гърция са в 24-часова стачка. Те протестират в защита на трудовите права на работещите в медиите. Журналистите днес протестират срещу нарастващите разходи за живот и ниските заплати. Не се излъчват новини по всички медии. Онлайн изданията не актуализират страниците си от 5 часа тази сутрин. Стачката ще продължи 24 часа...
Седмица на редките болести се провежда в Европейския парламент. Саркомът е много непознато и рядко заболяване . Засяга малка част от хората – при възрастните формира около 1% от всички онкологични заболявания . При децата делът е 15-20% от всички солидни тумори при пациентите до 18 години, обясни пред БНР Лидия Витанова, председател на..
Върховният представител по външната политика и сигурността Жозеп Борел изрази увереност, че всички страни-членки ще последват решението на САЩ да вдигнат ограниченията за доставените от тях оръжия на Украйна за удари в дълбочина в Русия. "Ню Йорк Таймс": Байдън е дал съгласие Украйна да използва американски далекобойни ракети за удари в Русия..
Централата на ДПС на бул. "Александър Стамболийски" не е предоставена по реда за политическите партии. Тя е предоставена по договор за наем от 1996 г.,..
35 години по-късно демокрацията в България отново е в опасност. Това заяви пред БНР Първан Симеонов, "Галъп интернешънъл Болкан". Толкова са минали..