Правната парламентарна комисия не успя да изслуша правосъдния министър Атанас Славов за действията му след избора на Борислав Сарафов за временно изпълняващ длъжността "главен прокурор". Причината - дневният ред, част от който беше това изслушване, беше отхвърлен от мнозинството в Комисията.
Междувременно Борислав Сарафов предприе първи действия по ревизия на работата на бившия главен прокурор Иван Гешев, а прокурорската колегия реши утре да предложи на Висшия съдебен съвет да открие процедура по избор на негов приемник.
Работата на комисията беше блокиранаq след като от ГЕРБ- СДС поискаха изслушването на Славов да отпадне, тъй като по същата тема той трябва да говори в пленарната зала. Предложението не мина, затова от първата политическа сила бламираха дневния ред.
Направиха го и след почивката, с което след час спорове заседанието беше закрито. Въпреки готовността на Славов да каже това ,което каза първо пред БНР в неделя - че планира утре да предложи на ВСС да се обсъди - Пленумът или ПК е легитимният орган да избере временен главен прокурор, и ако не се събере мнозинство, че това е Пленумът, каквото е неговото становище, да сезира ВАС. За смисъла на изслушването си, преди то да се провали, Славов коментира:
"Мога да споделя правомощията, които мисля да упражня следващите дни, но разбира се, те не могат да ми дават преки указания какво и как да направя".
Десислава Атанасова от ГЕРБ, която поиска оглагането на изслушването, обясни, че то е било инициирано от ПП-ДБ.и беше категорична:
"Това е намеса в друга власт, абсолютно независима, и всички решения, които следва да се коментират, следва да се коментират във Висшия съдебен съвет. Нашата работа следва да се простира до коментари на законодателството и приемане или отхвърляне на годишните доклади на органите на съдебната власт".
Председателката на ПГ на ГЕРБ отказа да коментира бързия избор на Борислав Сарафов от Прокурорската колегия, а на въпрос - законосъбразен ли е той, беше лаконична:
"Не е роля на политиците да коментират законосъобразност или целесъобразност при избор на орган на независимата съдебна система. Смятам, че са спазени правилата".
Спорът кой е легитимният орган продължи задочно през коментирите на правосъдния министър Атанас Славов и един от избралите Борислав Сарафов - членът на ПК Стефан Попов:
"Министър на правосъдието, той е добър конституционалист. Когато е отпечатал този указ на президента, би трябвало още същия ден да свика пленума да вземе това решение. Той не го направи това нещо и затова Прокурорската колегия взе решение да се самосезира и да избере временно изпълняващ длъжността".
Славов отговори:
"Има предвидена в закона за съдебната власт процедура и тя изисква поне три дни предварително обявяване на дневен ред, така, че тезата, че по необходимост са провели заседание на Прокурорската колегия просто влиза в кулизия със закона".
Продължението по този въпрос ще е утре - на заседанието на ПВСС, на който - реши днес ПК ще бъде предложено - още утре да бъде открита процедурата за нов главен прокурор. Според проекто хронограмата - името на заместника на Иван Гешев трябва да е ясно в края на октомври.
Според Атанас Славов заради готвените конституционни въпроси, свързани с фигурата на главния прокурор и ВСС, не бива да се бърза с тази процедура:
Коя позиция ще надделее, ще реши мнозинство утре.
А Борислав Сарафов започна с първите си действия - с поглед към мандата на Иван Гешев. Поиска от вътрешния министър да каже колко лица се охраняват от полицейски служители по искане на прокуратурата. Повод - изказване на предшественика му Иван Демерджиев , че става дума за над 160 лица. Ще се направи преценка преценка на необходимостта от охрана и нейната продължителност спрямо лицата, на които е възложена по всяко конкретно наказателно производство, информираха от държавното обвинение.
Ивелина Христова поема временно от Борислав Сарафов функциите на директор на Националното следствие, а Сийка Милева вече няма да е говорител на главния прокурор. Закрит е експертният съвет към обвинител номер едно, част от който беше и бившият главен прокурор Никола Филчев, са другите новини от прокуратурата от днес.
Продължават да се увеличават болните от грип и ОРЗ в област Монтана. От днес учебния процес е онлайн. Забелязва се ръст на болните от 15 до 29-годишна възраст. За изминалата седмица отчетената заболеваемост от грип и ОРЗ за област Монтана е 321 на 10 000 души население при 313 за седмица по-рано. От 29 януари Монтанско е в грипна епидемия,..
Можем да отчетем, че този казус е затворен с позитивен край. Това каза пред журналисти министърът на външните работи Георг Георгиев по повод кораба "Вежен". Швеция освободи "Вежен", изключва умишлена повреда на подводния кабел По-рано днес шведските власти освободиха плаващия под флага на Малта български кораб "Вежен", който беше заподозрян,..
Лидери на страни от Европейския съюз обещаха да отвърнат на американски мита върху европейския внос, каквито президентът на САЩ Доналд Тръмп отново се закани да наложи. На фона на сриващи се борсови индекси заради евентуална търговска война в Западния свят, американският президент анонсира предстоящи преговори с Канада и Мексико, чийто стоки за..
Подпалвачът от Солинген, който запали сграда с чужденци и уби едно българско семейство миналата година, си призна вината изненадващо в съда. Процесът срещу 40-годишния мъж започна през януари, а присъдата се очаква да бъде произнесена през март. В Германия започна делото за пожара в Солинген, при който загина българско семейство До този момент..
Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Това е съветът на финансовия експерт Камен Колчев. "Българинът обича да купува имоти. В това няма нищо лошо. Проблемът е, че поради твърде слабо развития ни вътрешен пазар на финансови инструменти и поради ниската инвестиционна..
Книгата "Лицемерието на властта" разглежда властта като понятие и обхваща историческо време – от Освобождението на България до 1948 г., когато е установен комунистическият режим, каза авторът на книгата - историкът Яни Киров, в интервю пред БНР. "За историята трябва да се пише дистанцирано, без емоции, както един патолог. Аз съм я писал с..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори софтуер за управление на бюджета. Това е абсурдно и съм сигурен, че сме единствената държава в Европа . Това коментира бившият служебен финансов министър Валери Белчев в интервю пред БНР. "Това..