Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Просветният министър представи приоритетите си пред парламентарната комисия

Министърът на образованието Галин Цоков
Снимка: Министерство на образованието и науката

Промяна в оценяването на учениците на матурите и националните външни оценявания, дигитализация на образованието, намаляване на фактологичното съдържание в учебните програми, намаляване на административната тежест за учителите и училищните директори.

Това са част от приоритетите пред новия министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, които той обяви пред парламентарната просветна комисия по време на първото му изслушване в нея.

Предвиждаме да се изгради цялостна концепция за дигитализацията на училищното образование, с акцент за използване на платформата "Дигитална раница", която бе изградена в предходните години, но в посока на учебното съдържание. То ще е изготвено от и за учители, ще е за учениците и ще е насочено към възможности за персонализиране на работата на учителите и на учениците, което е важен елемент от съвременното постковид образование. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, който представи приоритетите в работата на новия ръководен екип и предстоящите задачи пред Министерството на образованието и науката (МОН) на заседанието на образователната парламентарна комисия. 

Много важен проблем и приоритет за нас е ранното детско развитие с всичките негови измерения и най-вече на изготвянето на стандарт за ранно детско развитие, както и на всички дейности, свързани с него. Това ще включва и връзка между различните институции, които в момента полагат грижи за ранното детско развитие, обясни образователният министър. 

"Важен приоритет е свързан със същността на образователния процес и това е учебното съдържание, като ще се опитаме да започнем разговор и промяна в поне две основни посоки. Първата е за намаляване на фактологическото съдържание в учебните програми, което е по-краткосрочен процес. Другият, по-дългосрочен процес, но който може би трябва да започне още сега, е за дискусия за това учебните програми да бъдат структурирани по-рамково, по-интегрално и да бъдат компетентностно ориентирани. Това е една от възможностите, които дава и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие в доклада й за уменията в България, който наскоро беше представен у нас", каза още министър Галин Цоков. 

Той обясни, че промяната в учебното съдържание изисква и промяна в оценяването, като промяната в оценяването трябва да е насочена към възможност за оценка не толкова на знания, а по-скоро на изграждане на умения и на компетентности у учениците. Необходимо е използване на различни инструменти за формиращо оценяване, както и започване на диалог за това как може да се промени формата и форматът на националното външно оценяване и на държавните зрелостни изпити, за да бъдат те по-ориентирани към умения и компетентности, а не само към възпроизвеждане на знания, каза министърът.

Според проф. Цоков важен е и прегледът на различни подзаконови документи, като сред тях са стандартите, свързани с образованието от гледна точка на възможностите за намаляване на административната тежест на училищните директори и на учителите. 

Особено важно също за системата на училищното образование е изработването на един добър, модерен стандарт за качество на образованието, защото без него трудно можем да правим измервания и оценки, свързани с развитието и успехите на учениците, каза министър Цоков. Той добави, че много важно е и личностното развитие на децата в училищното образование. Предвидили сме актуализация на различните механизми, свързани със съвместната работа на институциите за обхвата на децата, с осигуряване на допълнителни средства за приобщаващо образование, с въвеждане на концепция за езикова интеграция на децата и учениците. Тези приоритети изискват определени промени в Закона за предучилищното и училищното образование, уточни министърът.

Според него има предизвикателства и в професионалното образование, като за Плана за възстановяване и устойчивост трябва да се приеме изменение в Закона за професионалното образование и обучение. Основните приоритети в този закон трябва да се дискутират и те са за ранното кариерно развитие, за професиите и за дуалното обучение.

Във висшето образование много важна е подготовката за изменение на Закона за висшето образование, свързано с "въвеждане при възможност и желание от страна на университетите на обучение, което е по посока на тригодишни бакалавърски програми и на двегодишни магистърски, определяне по-точно на статута на различните университети в зависимост от Стратегията за висше образование", каза министър Цоков. Той добави, че ще продължат политиките за качеството на висшето образование и за повишаване на заплатите на академичните длъжности във висшите училища.

В науката и научните изследвания имаме също много сериозно предизвикателство, свързано с допълнително обсъждане на Закона за научните изследвания и иновациите, заяви образователният министър.
По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българското посолство в Стокхолм е в контакт с шведските власти заради кораба "Вежен"

Посолството на Република България в Стокхолм е в контакт с компетентните шведски власти и активно следи развитието на случая. Това съобщиха за БТА от Министерството на външните работи (МВнР) по повод на информацията от шведската прокуратура, че е започнала разследване по подозрение в "саботаж" и задържането на българския кораб "Вежен“ в Балтийско..

публикувано на 27.01.25 в 14:43
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Не парите на държавата са зле, а управлението на публичните финанси

Зле е управлението на публичните финанси, парите на държавата не са зле. Това каза пред БНР Михаил Кръстев, анализатор от Съвета по икономически и публични политики. "Ние генерираме рекордна приходна част всяка следваща година. Ако погледнем данните от Бюджет 2024, публикувани от Министерството на финансите, виждаме преизпълнение на приходната..

публикувано на 27.01.25 в 14:18
ЕС Европейска комисия

ЕК ще поиска гаранции от Украйна за продължаването на транзита на газ

Европейската комисия ще поиска от Украйна гаранции, свързани с продължаването на трансфера на газ по тръбопроводите към ЕС, се казва в изявление на Комисията и върховния представител на Съюза за външната политика и сигурността Кая Калас. Комисията е готова да продължи с Украйна дискусиите за транзита в съответствие с международните..

публикувано на 27.01.25 в 14:14

Трима задържани за домашно насилие в Монтана

Инцидентите с домашно насилие от страна на мъже над жени са регистрирани през почивните дни. 37-годишен мъж от село Габровница е нанесъл удари с ръка по лицето и влачил по земята 37-годишна жена от Монтана, с която живеел на семейни начала. Лекарите в спешния център установили, че е стресирана и с паник атака, в добро общо и адекватно състояние...

публикувано на 27.01.25 в 14:08

Кибератака спря работата на информационната система на ВАС

Кибератака спря работата на информационната система на Върховния административен съд и на административните съдилища в страната. Атаката е била осъществена между 00.00 и 04.00 часа през нощта. Блокирани са Единната информационна деловодна система и сайтът на Върховния административен съд.  От пресцентъра на тази институция уверяват, че са..

публикувано на 27.01.25 в 14:03

ЕС удължи санкциите срещу Русия

Министрите на външните работи се споразумяха за удължаване на санкциите срещу Русия, съобщи в "Х" върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас. "Европа дава резултати. Това ще продължи да лишава Москва от приходи за финансирането на войната. Русия трябва да плати за щетите, които причинява", пише още Калас. По-рано..

публикувано на 27.01.25 в 13:53

Георги Кадиев: Не можем да излезем с 9% дефицит, ЕС веднага ще започне процедура

Не очаквам кой знае какво в новия бюджет за 2025 г. Почти няма как да изработят 3% дефицит и да няма пипане на данъците и намаляване на капиталовите разходи.  Това сподели бившият депутат от БСП Георги Кадиев, бивш зам.-министър на финансите, в интервю пред БНР. И заяви, че тази година България няма да влезе в еврозоната. "Последните 4..

публикувано на 27.01.25 в 13:48