Промяна в оценяването на учениците на матурите и националните външни оценявания, дигитализация на образованието, намаляване на фактологичното съдържание в учебните програми, намаляване на административната тежест за учителите и училищните директори.
Това са част от приоритетите пред новия министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, които той обяви пред парламентарната просветна комисия по време на първото му изслушване в нея.
Предвиждаме да се изгради цялостна концепция за дигитализацията на училищното образование, с акцент за използване на платформата "Дигитална раница", която бе изградена в предходните години, но в посока на учебното съдържание. То ще е изготвено от и за учители, ще е за учениците и ще е насочено към възможности за персонализиране на работата на учителите и на учениците, което е важен елемент от съвременното постковид образование. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, който представи приоритетите в работата на новия ръководен екип и предстоящите задачи пред Министерството на образованието и науката (МОН) на заседанието на образователната парламентарна комисия.
Много важен проблем и приоритет за нас е ранното детско развитие с всичките негови измерения и най-вече на изготвянето на стандарт за ранно детско развитие, както и на всички дейности, свързани с него. Това ще включва и връзка между различните институции, които в момента полагат грижи за ранното детско развитие, обясни образователният министър.
"Важен приоритет е свързан със същността на образователния процес и това е учебното съдържание, като ще се опитаме да започнем разговор и промяна в поне две основни посоки. Първата е за намаляване на фактологическото съдържание в учебните програми, което е по-краткосрочен процес. Другият, по-дългосрочен процес, но който може би трябва да започне още сега, е за дискусия за това учебните програми да бъдат структурирани по-рамково, по-интегрално и да бъдат компетентностно ориентирани. Това е една от възможностите, които дава и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие в доклада й за уменията в България, който наскоро беше представен у нас", каза още министър Галин Цоков.
Той обясни, че промяната в учебното съдържание изисква и промяна в оценяването, като промяната в оценяването трябва да е насочена към възможност за оценка не толкова на знания, а по-скоро на изграждане на умения и на компетентности у учениците. Необходимо е използване на различни инструменти за формиращо оценяване, както и започване на диалог за това как може да се промени формата и форматът на националното външно оценяване и на държавните зрелостни изпити, за да бъдат те по-ориентирани към умения и компетентности, а не само към възпроизвеждане на знания, каза министърът.
Според проф. Цоков важен е и прегледът на различни подзаконови документи, като сред тях са стандартите, свързани с образованието от гледна точка на възможностите за намаляване на административната тежест на училищните директори и на учителите.
Особено важно също за системата на училищното образование е изработването на един добър, модерен стандарт за качество на образованието, защото без него трудно можем да правим измервания и оценки, свързани с развитието и успехите на учениците, каза министър Цоков. Той добави, че много важно е и личностното развитие на децата в училищното образование. Предвидили сме актуализация на различните механизми, свързани със съвместната работа на институциите за обхвата на децата, с осигуряване на допълнителни средства за приобщаващо образование, с въвеждане на концепция за езикова интеграция на децата и учениците. Тези приоритети изискват определени промени в Закона за предучилищното и училищното образование, уточни министърът.
Според него има предизвикателства и в професионалното образование, като за Плана за възстановяване и устойчивост трябва да се приеме изменение в Закона за професионалното образование и обучение. Основните приоритети в този закон трябва да се дискутират и те са за ранното кариерно развитие, за професиите и за дуалното обучение.
Във висшето образование много важна е подготовката за изменение на Закона за висшето образование, свързано с "въвеждане при възможност и желание от страна на университетите на обучение, което е по посока на тригодишни бакалавърски програми и на двегодишни магистърски, определяне по-точно на статута на различните университети в зависимост от Стратегията за висше образование", каза министър Цоков. Той добави, че ще продължат политиките за качеството на висшето образование и за повишаване на заплатите на академичните длъжности във висшите училища.
В науката и научните изследвания имаме също много сериозно предизвикателство, свързано с допълнително обсъждане на Закона за научните изследвания и иновациите, заяви образователният министър.САЩ, Великобритания и ЕС работят за установяването на връзки с новата власт в Сирия. Ръководителят на доминираната от ислямистки фракции коалиция "Хаят Тахрир аш Шам" заяви, че бунтовническите групировки ще бъдат разформировани и интегрирани в армията под командването на новото правителство. Мохамед ал Джолани, който сега се представя с..
Група "Кукуряк" прави първа по рода си изложба на техни фотографии. Групата е безопасно пространство, което събира жители на София с различен социокултурен произход и алтернативни преживявания в града. Чрез изложбата "Невидими Реалности: Перспективата на група "Кукуряк"" членовете на групата - Галя, Светла, Огнян, Атанас, Ани, Киро и Емин, искат..
Димитър Стоянов е на 9 години. Миналата година е диагностициран с дефицит на хормона на растежа. Баща му Петко Стоянов: "Върви по-нисък от връстниците си. Беше му предписано лечение с хормон на растежа - генотропин , лекарство, което е скъпо и "Българската Коледа" ни помага, като го финансира. Всеки ден преди лягане се инжектира доза от това..
Вицепрезидентът Илияна Йотова заяви днес, че е оптимист за съставянето на редовен кабинет. Пред журналисти в Перник тя заяви, че желанието да се състави широко мнозинство е вече обещание за устойчив парламент и кабинет. "Вчерашните разговори ме изпълват с надежда, защото самият факт, че днес ще продължат, означава, че има поле за разговори,..
Работници от затворения завод за хартия и целулоза в Стамболийски се събраха на протест пред Министерския съвет заради спрените производствени мощности. Хората искат да не се унищожават мощности и сгради на дружеството, а да се намери инвеститор и заводът да заработи отново. Хората настояват и за ангажимент от страна на държавата...
Погледите на международната общност продължават да са насочени към арестите и обвиненията в нарушаване на човешките права в Грузия. Страната е разтърсена от протести от края на октомври след оспорвани избори, които според международни наблюдатели са били белязани от серия нарушения. На изслушване в американския Сенат в края на миналата седмица..
В очакване на коледните празници учениците от спортното училище в Пазарджик събраха на кулинарен базар близо 5 000 лева. Те ще бъдат дарени за лечението на 45 годишната Таня Мирчева от село Карабунар. Освен кулинарни изкушения, учениците предлагаха и коледни сувенири. Инициативата за мероприятието е на самите ученици. "Избрахме тази..
Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества. Това заяви пред БНР с ъдия Владислава Цариградска...
Внесеният проектобюджет за следващата година предизвика недоволство в различни обществени сектори. Преди дни зърнопроизводителите обявиха, че са в..
"В момента не можем да разкрием нашето местоположение. Съветвани сме и от органите на реда да не издаваме къде се намираме ". Това заяви пред БНР Калин..